وزیر کار و امو ر اجتماعی:با نک مر کزی نرخ بیکار ی را2/11 اعلام کرد

سرویس با خبرنگاران حوزه -زهره دریغ گفتار-ایرنا
وزیر کار و امور اجتماعی گفت: بانک مرکزی میزان بیکاری را در مهر ماه امسال 2/11 درصد اعلام کرد، این میزان از سوی مرکز آمار ایران12 درصد اعلام شد.
دکتر سیدمحمد جهرمی" در حاشیه نخستین همایش "دوره آموزشی تربیت مربی کارآفرینی" در مجموعه فرهنگی - ورزشی تلاش افزود: نرخ بیکاری که در شهریور ماه امسال از سوی بانک مرکزی 9/11درصد اعلام شده بود در مهرماه امسال7/0درصد کاهش یافت.

وی یادآور شد: آمار ارایه شده از سوی بانک مرکزی از175شهر جمع آوری شده بود که مناطق روستایی را در بر نمی‌گرفت.
وی در خصوص میزان بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، گفت: یکهفته دیگر میزان بیکاری از سوی مرکز آمار ایران اعلام خواهد شد که مناطق شهری و روستایی(کل کشور) را با یکدیگر اعلام می‌کند.
جهرمی در خصوص بحث کارآفرینی، اظهار داشت: آموزش کارآفرینی را از سال گذشته شروع کردیم که بخشی از آن متناسب با تربیت مربی کارآفرینی ادامه یافته است.

به گفته وزیر کار، در نیمه نخست امسال73 هزارنفر با مسا عدت و همکاری مشترک وزارت کار و جهاد دانشگاهی آموزش کارآفرینی کسب کرده‌اند که تا پایان سال این تعداد به150هزار نفر خواهد رسید.

جهرمی اعلام کرد: افرادی که می‌خواهند واحد کسب و کاری راه‌اندازی و یا از تسهیلات زودبازده استفاده کنند باید آموزش کارآفرینی کسب کنند.

وزیر کار یادآور شد: وزارت کار ابلاغیه‌ای به استانهای کشور ارسال کرده افرادی که خواستار200میلیون ریال و یا بیشتر تسهیلات، برای ایجاد بنگاه هستند باید دوره کارآفرینی را طی کنند.

وزیر کار در مورد توزیع سهام عدالت گفت: سهام عدالت برای دو دهک پایین جامعه است که به طور عام شامل کارگران، کارمندان و خانواده‌های تحت پوشش حمایتی می‌شود.

وی اظهار داشت: روند اجرایی توزیع سهام عدالت را وزارت امور اقتصادی و دارایی برعهده دارد.

وزیر کار با اشاره به روند واگذاری سهام ترجیحی نیز گفت: سهام ترجیحی قابل واگذاری5 درصد است که موسسات می‌توانند واگذاری سهام خود را به شکل ترجیحی برای کارکنان خود در نظر بگیرند.

وی با اشاره به موضوع دستمزد کارگران، گفت: دستمزد کارگران در ابتدای فعالیت دولت نهم حداقل 123هزار تومان بود که این رقم اکنون به 183هزار تومان رسیده است.

به گفته وزیر کار، با وجود افزایش 50درصدی حقوق کارگران طی مدت یاد شده این میزان هنوز کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد.

جهرمی گفت: میزان حداقل دستمزد براساس ماده 41 قانو ن کار و تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین می‌شود.

به گفته وی این میزان از طریق همفکری شرکای سه جانبه کار (نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت) تعیین می‌شود.

وی در خصوص کارگران فصلی گفت: کارگران فصلی در برخی از فصول بیشتر و برخی فصول کار کمتری دارند.

به گفته وی، برخی از مشاغل کشاورزی، حمل و نقل، ساختمان‌سازی و راهسازی در فصول گرم بیشتر است و در فصول سرد کاهش می‌یابد و یا متوقف می‌شود.

وزیر کار در پایان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که افزایش دستمزد کارگران تورم را افزایش نمی‌دهد، گفت: نرخ تورم با افزایش دستمزد کارگران افزایش نخواهد یافت
۲۴ آذر ۱۳۸۶ ۱۱:۰۳
کد خبر : ۱۶,۹۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید