با راه اندازی صدها بنگاه اقتصادی اتفاق افتاد :بنگاههای زود بازده روند توسعه استان قزوین را شتاب بخشیده اند

سرویس با خبرنگاران حوزه _ زهره دریغ گفتار _ خبرگزاری ایرنا : وزارت کار و امور اجتماعی طی 2سال اخیر گام‌های ارزشمندی در جهت حفظ و توسعه بنگاه‌های اقتصادی برداشته است . استان قزوین نیز در همین راستا مورد توجه قرار است و اکنون در مسیر توسعه گام برمی دارد.
استان قزوین از سال 1375به عنوان یک استان مستقل در تقسیمات کشوری جای گرفته است. این استان هم‌اکنون یک میلیون و 142هزار و 656نفرجمعیت دارد که نسبت به سال 75حدود 67/1درصد رشد داشته است.
مناطق شهری این استان با رشد 47/3درصد مواجه بوده است.در حالیکه مناطق روستایی استان با تداوم مهاجرت روبه هستند و جمعیت این مناطق 27/1درصد کاهش یافته است.
مهاجرت یکی از پیامدهای جمعیت طی سال‌های اخیر در این استان بوده است.
به طوری که مناطق شهری این استان نه تنها با حضور جمعیت روستایی مواجه بودند، بلکه استان‌های تهران ، زنجان ، همدان و گیلان نیز با این پدیده مواجه شده‌اند.
ساختار اقتصادی استان قزوین غنی است و می‌توان این استان را به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعتی و کشاورزی در ایران معرفی کرد.
این استان نه تنها به علت وجود حدود 2هزار و 700واحد صنعتی ، بلکه به دلیل توانایی بالای ساختار کشاورزی ، باغداری و دامداری که حدود یکهزار و 800واحد دران جای گرفته‌اند ، یکی از قطب‌های مهم صنعتی و کشاورزی در ایران محسوب می‌شود.
استان قزوین دارای ویژگی‌های فرهنگی و تاریخی بسیار غنی است که آن را در میان سایر استان‌های کشور برجسته می‌کند.
استان قزوین زادگاه دهخدا، حمدالله مستوفی، عارف قزوینی،عبید زاکانی، شهید رجایی و بسیاری دیگر از بزرگان و اندیشمندان است .
با توجه به پیشرفت‌های بدست امده ،وزارت کار و امور اجتماعی جهت معرفی توانمندی‌های بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی و صنعتی خبرنگاران را به این استان دعوت کرده است .نخستین واحد اقتصادی در استان قزوین که مورد بازدید نمایندگان رسانه‌ها قرار گرفت، موسسه اقتصادی" فرآوری دارویی ژلاتین حلال " بود.
مدیر عامل این واحد اقتصادی در جمع خبرنگاران گفت: 60درصد تولید ژلاتین دنیا از استخوان خوک تهیه می‌شود و این واحد اقتصادی که تازه تاسیس است ، فرآورده خود را از استخوان‌های گاو تهیه می‌کند.
"مهرداد خیراندیش" افزود: ژلاتین برای مصارف دارویی و خوراکی است که این کارخانه نخستین واحد تولیدکننده ژلاتین در کشور محسوب می‌شود.
به گفته وی ، مصرف ژلاتین به طور عام در ساخت پوکه کپسول‌های قرص و... استفاده می‌شود و در بخش خوراکی به طور عام در شیرینی پزی،آبمیوه‌های پاکتی ،محصولات لبنی، غذاهای کنسرو شده،نوشابه‌سازی و غذاهای رژیمی کاربرد دارد .
وی در ادامه اظهار داشت: ژلاتین همچنین در تولید فیلم‌های رادیولوژی ، صنایع کاغذسازی ، کبریت‌سازی ، اقلام آرایشی و بهداشتی، لاستیک‌سازی ، چسب سازی ، غذای ماهی ،تولید کاغذهای اسکناس و آهار زدن البسه و...، استفاده می‌شود .
خیراندیش ظرفیت آینده تولید ژلاتین این کارخانه را تا شروع سال 87 یکهزار و 600تن در سال پیش بینی کرد و گفت : در این واحد اقتصادی18 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است که هفت میلیارد تومان آن از منابع تسهیلات توسعه بنگاه‌های زود بازده بوده است.
وی اظهار داشت: سه میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه ‌از بانک تجارت وام گرفتیم که یک میلیارد تومان آن از سوی بانک پرداخت شده و 2میلیارد تومان دیگر نیز بزودی پرداخت خواهد شد.
این مقام مسئول تاکید کرد، به طور یقین وقتی کارخانه به تولید انبوه برسد ، صدور ژلاتین را به سایر کشورها اغاز می‌کنیم .هم‌اکنون کشورهای مراکش ،ترکیه، عربستان ، سوریه و اندونزی خواهان خرید ژلاتین از جمهوری اسلامی ایران هستند.
مدیرعامل شرکت فرآوری ژلاتین قزوین گفت: مواد اولیه این کارخانه از کشورهای مسلمان تامین می‌شود و گاوهای استفاده شده نباید مبتلا به جنون گاوی یا تب برفکی باشند.
وی ظرفیت تولید کنونی این واحد را سالانه 300 تن ژلاتین ذکر کرد و گفت: تا شروع سال 87میزان تولید ژلاتین به یکهزار و 600تن خواهد رسید.
خیراندیش تصریح کرد، کارشناسان و متخصصان واحد اقتصادی یادشده بومی استان هستند و ماشین‌آلات آن از کشورهای هند، ایتالیا،آلمان ،چین وامارات متحده عربی خریداری شده است.
خیراندیش گفت: با توجه به تخصص کارشناسان این واحد اقتصادی می‌توانیم دستگاه‌های مورد استفاده ژلاتین را تعمیر و بازسازی کنیم.
وی تعداد تکنسین‌های این واحد را 10نفر، مهندسان را 25نفر و کارگران را 45نفر ، عنوان کرد.
خیراندیش یادآور شد: هم اکنون یک واحد دیگر تولید ژلاتین در منطقه خراسان در حال راه‌اندازی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، واحد اقتصادی دیگری که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت، "گاوداری آوین دشت" در خرمدشت قزوین بود.
"محمود جعفری" مدیرعامل این واحد دامداری در جمع خبرنگاران گفت: واحد دامداری آوین دشت در زمینی به مساحت 40هکتار بنا شده است و سرمایه گذار این واحد فردی نیکوکار است.
وی شروع فعالیت دامداری را از سال 82اعلام کرد و اظهار داشت:هم اکنون یکهزار و 760گاو در این واحد نگهداری می‌شود که روزانه 25تن شیر تولید می‌کنند.
جعفری تاکید کرد ، برنامه‌ریزان این واحد اقتصادی درصدد هستندکه تولید شیر در این واحد را بزودی به روزانه 60تن افزایش دهند.
وی تعداد شاغلان این واحد را 70نفر به طور مستقیم و 30نفر به‌طور غیر - مستقیم اعلام کرد و گفت: با توسعه سوله دیگر در صدد هستیم که این واحد را به یکهزار و 500راس گاو افزایش دهیم.
جعفری با اشاره به اعتبارات بنگاه‌های زود بازده گفت: سال گذشته10 میلیارد ریال از محل تسهیلات زودبازده برای توسعه این گاوداری استفاده کردیم.
وی از مسئولان و برنامه‌ریزان خواست که مهلت بیشتری برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی از سوی تولیدکنندگان ، در نظر بگیرند.
جعفری با اشاره به تهیه علوفه گفت: متاسفانه تهیه علوفه با مشکلات متعددی مواجه است.
وی کل هزینه پروژه گاوداری آوین دشت را 60میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: 18میلیارد ریال از محل پرداخت وام‌های بنگاه‌های زودبازده به این واحد اقتصادی از طریق بانک‌های صادرات، ملت و کشاورزی پرداخت شده است و پیش بینی می‌شود که 10میلیارد ریال دیگر نیز بتوانیم دریافت کنیم .
به گفته وی ، همچنین 500راس گاو برای پرواربندی در این واحد اقتصادی نگهداری می‌شود که دارای اهمیت است .
مدیر عامل این موسسه دامپروری گفت: این واحد اقتصادی در صدد است با احداث یک واحد دارای یکهزارو 500راس گاو بتواند کارخانه تولید مواد لبنی و فرآورده‌های پروتئینی و همچنین کود حیوانی تولید کند.
وی مهمترین مشکل در زمینه اداره گاوداری را کمبود علوفه ذکر کرد و گفت: سال 85گذشته قیمت علوفه‌به‌نحو چشمگیری افزایش یافت وتولیدکنندگان فرآورده -های دامی را با مشکل مواجه کرد.
جعفری از بانک‌هایی که تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند، خواست که فرصت مناسبی برای بازپرداخت وام در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند و شرایط باز پرداخت را برای وام گیرندگان مناسب کنند.
شرکت فولاد قزوین نیز واحد دیگری بود بود خبرنگاران دیدن کردند . این شرکت تولیدکننده میلگرد در اندازه‌های هشت تا 24است.
مدیرعامل این موسسه اقتصادی پیش از بازدید از کارخانه درجمع خبرنگاران گفت:شرکت فولاد قزوین درسال 1377با هدف تولید انواع اندازه‌های سبک فولادی توسط بخش خصوصی در شهرستان تاکستان افتتاح شد.
"حسن حسن پور" افزود: در این واحد اقتصادی هم‌اکنون حدود 700نفر شاغل هستند .
وی مساحت این واحد اقتصادی را 10هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: مرحله اول کارخانه در زیر بنایی به وسعت 20هزارمترمربع احداث شده است که شامل سالن‌های تولید، دپوی شمش و میلگرد، انبار قطعات و لوازم یدکی،تعمیر ماشین - آلات و سالن ساخت ماشین آلات است که از دستگاه‌های تراش پیشرفته بهره‌مند می‌باشد.
حسن پور یادآور شد: مسئولان کارخانه در سال 1382نسبت به احداث مرحله دوم کارخانه که یکی از طرح‌های توسعه این شرکت است اقدام کردند و از سال 1383 احداث ساختمان‌های فاز دوم شروع شد.
وی گفت: فاز دوم این کارخانه در زیربنایی حدود 30هزارمترمربع احداث شده است که از ویژگی‌های مهم این مرحله خط تولید یکسره می‌باشد.
به گفته وی ، برای احداث مرحله دوم کارخانه 160میلیارد ریال از محل تسهیلات بنگاه‌های زود بازده وام گرفته شده که نیمی از آن ازبانک تجارت و نیمی دیگر از بانک سپه تامین شده است.
حسن پور در ادامه افزود: وام درخواستی برای تامین مواد اولیه بوده است که در 12قسط باید وام اخذ شده به بانک‌ها عودت داده می‌شد.
مدیرعامل شرکت فولاد قزوین گفت: برگشت سریع وام یکی از مشکلات تولید کنندگان محسوب می‌شود. به طوری که هنوز مواد اولیه به کارخانه آورده نشده ، باید وام را به بانک‌ها بازپرداخت کنیم .
وی سود تسهیلات اخذ شده را 14درصد ذکر کرد و گفت: با تزریق منابع مالی یادشده کارخانه توانست 400نفر نیروی انسانی جدید جذب کند.
این مقام مسئول در خصوص فروش سالانه تولیدات این کارخانه گفت: با توجه به نوسان قیمت آهن در بازار، فروش میلگرد همواره تحت تاثیر این نوسان قرار دارد.
حسن پور در پایان گفت: مواد اولیه کارخانه از کشورهای چین و روسیه و قزاقستان خریداری می‌شود.
کارخانه دیگری که همجوار شرکت فولاد قزوین است،شرکت فولاد البرزتاکستان می‌باشد که وزارت کار این واحد را به عنوان یکی از واحدهایی که با تسهیلات زودبازده توانسته است گسترش یابد، برای بازدید خبرنگاران انتخاب کرد.
مدیرعامل شرکت فولاد تاکستان که فردی کارآفرین است و به عنوان مدیر نمونه یک واحد اقتصادی در سال‌های گذشته انتخاب شده است ، به خبرنگاران گفت: شرکت فولاد البرز از سال 1380در دو خط تولید فعالیت خود راآغاز کرد.
"حسن مصیب زاده" افزود: خط نخست این کارخانه 200هزار تن و خط دوم 400هزار تن میلگرد در سال تولید می‌کند.
وی با اشاره به همکاری مسئولان وزارت کار در توسعه صنایع کشور گفت: با اقدامات مثبتی که مسئولان حوزه کار در خصوص صنعت کشور داشتند،چرخ‌های صنایع کشور به حرکت خود ادامه می‌دهند.
به گفته وی ، سرمایه در گردش که از محل تسهیلات زودبازده اخذ می‌شود، باید قابل تمدید باشد .
این واحد اقتصادی تاکنون 10میلیارد ریال از بانک سپه ، 10میلیارد ریال از بانک صادرات و 150میلیارد ریال از بانک ملی وام از محل تسهیلات زود بازده اخذ کرده است.
مصیب زاده نظیر دیگر تولیدکنندگان کشور معتقد است ، باید از ورود بی‌رویه کالاهای خارجی به کشور جلوگیری شود تا تولیدات داخلی بتوانند در بازار کشور جذب شوند و حتی بتوانند به مرحله صادرات برسند.
وی در ادامه افزود: کشورهای توسعه یافته وقتی که متوجه شوند ورود بی - رویه کالا به اقتصاد آنها صدمه می‌زند، به طور یقین مرزهای خود را به روی کالاهای خارجی می‌بندند.
مدیر عامل شرکت فولاد البرز تاکستان گفت: در کشورهای توسعه یافته وزارت بازرگانی با وزارت صنایع در یک مسیر عمل می‌کنند و هیچگاه واردات کالا تهدیدی برای تولیدات داخلی محسوب نمی‌شود.
وی سرمایه‌گذاری اولیه کارخانه را 500 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: برای طرح توسعه همچنین 40میلیارد ریال از بانک‌های کشور وام گرفته‌ایم.
مصیب زاده در خصوص افزایش دستمزد کارگران در سال87 گفت: با توجه به اینکه خط فقر در کشور 400هزار تومان اعلام شده است، دستمزد کارگران باید بیش از خط فقر اعلام شده باشد.
وی کارگران را بازوی مهم تولید در کشور عنوان کرد و گفت: در صورتی که کارگر رضایتمندی نداشته باشد، به‌طور یقین نمی‌تواند فعالیت مطلوبی در عرصه تولید داشته باشد.
سپس "عارف اشرفی" مدیر روابط عمومی شرکت فولاد البرز تاکستان گفت: فاز دوم کارخانه 20تا 25روز آینده راه‌اندازی خواهد شد که پیشرفته‌ترین تولید میلگرد در کشور را بر عهده دارد.
وی با اشاره به مواد اولیه کارخانه گفت: مواد اولیه این کارخانه شمش است که از روسیه وارد می‌شود.
این مقام مسئول از راه اندازی طرح ذوب آهن "گمبرون" در بندرعباس خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه عظیم که در مساحت 40هکتار واقع شده است ، از طریق خرید خودروهای فرسوده که از آهن قراضه تشکیل شده است ،مواد اولیه شرکت فولاد البرز تاکستان تامین خواهد شد.همچنین بخشی دیگر از مواد اولیه این کارخانه از معادن سنگ آهن بندرعباس تامین خواهد شد.
بدون تردید اقدامات اخیر وزارت کار که در صدد توسعه بنگاه‌های موجود کشور است ، نه تنها درجهت توسعه اشتغال گام ارزشمندی است،بلکه در پایداری اشتغال نیز اقدام مثبتی محسوب می‌شود.
تجارب سال‌های گذشته نشان داده است که پرداخت وام به‌اشخاص برای ایجاد کارگاه با هدف ایجاد اشتغال نمی‌تواند اقدام سازنده‌ای در جهت رفع مشکل بیکاری در کشور باشد.
آنچه که در این بازدیدها مورد توجه قرار گرفت ، استمرار کار است .به طوری که گام‌های ارزشمند گذشته هم اکنون با یاری مسئولان و برنامه ریزان کنونی کشور ، مستحکم‌تر می‌شوند و بار می‌نشیند.
مسئولان حوزه کار با هدف توسعه و پایداری اشتغال گام برمی‌دارند و اگر بازار کالاهای خارجی که همواره تهدیدی برای تولیدات داخلی کشور محسوب می‌شود، از طریق برنامه‌ریزی اقتصادی کنترل شود، باید مردم به ویژه جوانان انتظار فردایی روشن‌تر را در زمینه کار واشتغال داشته باشند.
۱۷ آذر ۱۳۸۶ ۱۴:۱۲
کد خبر : ۱۶,۹۸۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید