پاسخ وزارت کار به گزارش برخی رسانه ها در مورد بنگاههای زود بازده

وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرد گزارش منتسب به گروه نظارتی وزارت کار که در آن 40 درصد عدم تحقق بنگاههای زود بازده را مطرح ساخته است ، جعلی است و بدین وسیله تکذیب می شود . متاسفانه این گزارشها حاوی اطلاعاتی است که تلاش های بزرگ ترین پروژه ملی را به عنوان بنگاه های اقتصادی مخدوش می کند .
روابط عمومی وزارت کار به منظور تنویر افکار عمومی وآگاه سازی جامعه اقتصادی کشور نکاتی را درخصوص این گزارش غیر واقعی ، انحرافی وچالش برانگیز یادآور می شود .
1-گزارشی که در برخی رسانه ها منعکس شده است با گزارش نظارتی فصلی وزارت کار مغایرت دارد و مفاد آن تایید نمی شود.
2-وزارت کار وامور اجتماعی برای ارزیابی وسنجش میزان اثر بخشی بنگاه های زودبازده مطالعاتی را در دوره سه ماهه بهار وتابستان 86 صورت داده است که آمارهای به دست آمده بیانگر این واقعیت است که 7/96 درصد تسهیلات اعطایی به این بنگاهها درست در جای خود مصرف شده اند به نحوی که 3/87 درصد از تسهیلات تخصیصی به طور نهایی هزینه شده اند و4/9 درصد دیگر درحال نهایی شدن است .
بدین قرار تنها 3/3درصد از تسهیلات یادشده به صورت مشاهده نشده گزارش شده است .البته رقم 3/3 درصد مشاهده نشده نیز حکایت از انحراف منابع بنگاهها ندارد .
مطالعات مجدد گروه نظارتی وزارت کار نشان داده است برخی از پروژه ها در بخش بنگاههای مشاهده نشده تسهیلات اعطایی را در مکان جغرافیایی جدید سرمایه گذاری کرده اند .

نگاهی به عملکرد بنگاههای زودبازده در جهان نشان می دهد که با چهل درصد انحراف معیار باز هم نمره قبولی دریافت می کنند حال با این وصف آیا آمار 7/96درصدی صرف هزینه د رمحل اصلی غرور آفرین وافتخار آمیز نیست؟
البته صرف این هزینه ها در حوزه کارآفرینی از منظر وزارت کار وامور اجتماعی آنچنان موفقیت آمیز بوده که از تصور نظام اجرایی خارج است .

3-قطعا ارائه دقیق گزارش های نظارتی پس از خاتمه گزارش های پاییز وزمستان به خوبی واقعیت ها را آشکار خواهد کرد وبه تمامی شبهات پاسخ خواهد داد
شایان ذکر است آمار سنجش میزان اثر بخشی بنگاه ها حداقل به بررسی یک ساله نیاز دارد که در چهار فصل دنبال می شود . هرچند یافته های مطالعات گروه تحقیق وزارت کار وامور اجتماعی در تابستان ، یافته های فصل بهار را تایید می کند اما بدیهی است که پس از ارائه گزارش های مربوط به فصول پاییز وزمستان وبه جمع بندی نهایی خواهد رسید واین گزارش در اختیار عموم قرار خواهد گرفت .
بنابراین آنچه قابل استناد است در پایان سال جاری وتکمیل چهارفصل بررسی وارزیابی به صورت رسمی ارائه خواهد شد گفتنی است که وزارت کار بدون هیچگونه ملاحظه ای آمار واقعی را اعلام خواهد کرد تا ابعاد مختلف این طرح بزرگ ملی برای همگان آشکار شود .
4-انتظار تحقق اشتغال ایجاد شده درخصوص بنگاههای زودبازده مستلزم زمان بندی پیش بینی شده در طرح توجیهی هریک از بنگاه های اقتصادی است . بنابراین با گذشت زمان اشتغال پیش بینی شده در آن پروژه فرایند تکمیلی خود را سپری خواهد کرد . از این رو آغاز بهره برداری از یک پروژه به مفهوم تحقق کامل اشتغال آن پروژه در کوتاه مدت نیست واین فرایند باید سیر طبیعی خود را تا مرحله اشتغال کامل براساس زمان بندی هر طرح طی کند. به همین خاطر ارائه آمار اشتباه 40 درصدی تحقق اشتغال پیش بینی قرارداد های منعقده همزمان با آغاز بهره برداری پروژه منطقی نیست و طرح پاره ای جزئیات آماری به جو بی اعتمادی نسبت به امر اشتغال دامن می زند .
5- ویژگی هر استان برای تحقق امر اشتغال زایی متفاوت است . بنابراین استناد به عملکرد یک استان خاص وتاکید بر میزان اثر بخشی طرح های موجود در یک منطقه گویای حقیقت این طرح نیست . بنابراین برای سنجش میزان اثر بخشی بنگاههای زودبازده نیازمند شاخص سنجی در همه استان ها هستیم وهمین امر قضاوت نهایی را پایان نظارتی حداقل یکساله – موکول می کند .
6- ازآغاز این پروژه ملی که بیش از یک میلیون طرح در قالب بنگاههای اقتصادی به بانک ها معرفی شده اند ، حرکت شتابنده ملی روی داده است ورسانه ها نیز همواره یاریگر و همراه آن بوده اند . همچنین تمامی دستگاه ها با مشارکت در این پروژه مملکت را به یک کارگاه بزرگ تبدیل کرده اند . اهتمام بانک ها در پرداخت تسهیلات به بیش از 91 هزار طرح در اسفند ماه سال 85تجربه جدیدی در سیستم بانکداری کشور محسوب می شود البته مثالهای فراوانی می توان در زمینه دستاوردهای مختلف این پروژه ملی در ابعاد مختلف مطرح کرد که جای طرح آن در این مقال نیست بنابراین تردیدی نیست که نقد مشفقانه صاحبنظران می تواند به عنوان یک بازوی قدرتمند ما را در ادامه این مسیر یاری دهد .

7-بازرسی کل کشور با بررسی موشکافانه وضعیت بنگاههای اقتصادی در چند استان از موفقیت آمیز بودن طرح بنگاههای زود بازده گزارش داده است . همچنین اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با هدف ارزیابی ومیزان اثر بخشی این طرح عظیم ملی به چند استان کشور مانند ایلام خراسان رضوی وآذربایجان غربی سفر کرده اند و گزارش های منتشر شده از سوی این کمیسیون از تحقق اهداف پیش بینی شده این طرح حکایت می کند
علاوه بر این نامه اخیر215 نماینده مجلس که در حمایت از سیاست های اشتغال زایی وزارت کار وامور اجتماعی منتشر شده است به این نکته دلالت دارد که این طرح در چارچوب سیاست های کلی نظام از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
۱۴ آذر ۱۳۸۶ ۰۹:۳۹
کد خبر : ۱۷,۰۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید