مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: بازرسان کار مشاوران امین و بازوان اجرایی و نظارتی در چارچوب قانون کار هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در نشست سالیانه بازرسان کار استان کرمانشاه در خصوص اهمیت و حساسیت وظایف بازرسان کار به عنوان مهمترین حوزه های کاری در وزارت و مدیریت روابط کار، عنوان کرد: بازرسان کار مشاوران امین و بازوان اجرایی و نظارتی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چارچوب مفاد ماده 98 قانون کار هستند.
بازرسی کار در استان کرمانشاه
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه نشست هم اندیشی سالیانه بازرسان کار استان کرمانشاه با حضور حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی مرادی معاون روابط کار، حجت الاسلام امین اله سلیمانی معاون فرهنگی و اجتماعی، مسعود شاکرمی معاون امور تعاون، عزیز نوری معاون اشتغال، مسلم ویسی معاون پشتیبانی و بازرسان کار استان در سالن جلسات شرکت صنایع سیمان غرب کرمانشاه برگزار شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه به موضوع ارزش انسان و رفتار بازرسین کار با مراجعین اشاره کرد و ادامه داد: انسان از با ارزش ترین مخلوقات خداوند متعال است، لذا لازم است بازرسان کار در برخورد با مراجعین جامعه هدف به عنوان مشاوران امین وزارت با کمال احترام رفتار کنند.
وی یکی از مولفه های صنعتی شدن اقتصاد کشور را بازرسی های هدف­دار و پیشگیری از حوادث ناشی از کار با انجام اقدامات پیشگیرانه دانست و گفت: بازرسان بر مسائل ایمنی، اجرای قوانین کار، مشاغل سخت زیان آور و پیشگیری از حوادث کار در کارگاه های استان  نظارت و انجام وظیفه می کنند.
حسن عزیزی در ادامه بر ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی کار اشاره کرد و گفت: امروزه اقدامات بازرسان کار بیشتر بر فعالیت ­های پیشگیرانه و مشاوره­ای کاربردی در کمک به کارفرما به منظور ارتقای ایمنی کارگاهی متمرکز است و در این زمینه نقش مسئولین ایمنی و تعامل میان آنها و بازرسان کار بسیار ضروری است.
وی همچنین برخی تدابیر که بازرسان کار می‌بایست به منظور صیانت از خود و حوزه کاری به صورت روزمره فرا روی خود داشته باشند، از جمله ارتقاء جایگاه علمی خود با مطالعه روزانه مطالب علمی، به جا گذاشتن یادگار علمی در زمان خدمت، احترام، وحدت و صمیمیت همکاران و تبدیل کرمانشاه به یک استان عاری از حادثه که دور از انتظار نیست، تبیین نمودند.
عزیزی از بازرسان کار، طرح و یادآوری مزایای موضوع طرح های جدید بازار کار از جمله یارانه دستمزد، کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، مهارت آموزی در محیط واقعی کار، مشوق های بیمه ای کارفرمایی در بازرسی های ادواری را خواستار شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان سخنان خود اولویت فعالیت‌های بازرسی کار را در سال 98 انجام بازرسی‌های هدفدار و با روح از کارگاه‌های پرخطر استان از جمله کارگاه های ساختمانی و اقدام قاطع بازرسان به منظور پیشگیری از وقوع حوادث دانست.

علی مرادی معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه این نشست بازرسان را راهنما و چراغ هدایتی برای کارفرمایان و محیط کارگری عنوان کرد و گفت: بازرس کار به عنوان یک سفیر، مشاور امین و ضابط قضایی وزارت، ضمن حضور در محیط کاری کارگاه های مشمول قانون کار مسائل مختلف ایمنی و بهداشتی و دیگر موضوعات مختلف مد نظر را به کارفرمایان وکارگران به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از کار انتقال می دهد.

علی مرادی در ادامه ضمن ارائه آماری از حوزه بازرسی کار در سال 97 عنوان کرد: در سال گذشته 15 هزار و 440 مورد بازرسی از واحدهای مشمول قانون کار توسط بازرسان کار استان انجام گرفت که نسبت به مشابه سال 96 افزایش چشمگیری داشته است.
وی تعداد حوادث بررسی شده توسط بازرسان کار در سال گذشته را 377 مورد عنوان کرد و گفت: با تدابیر مدیریتی و افزایش بازرسی ها در سال گذشته و تداوم آن در سال جاری خوشبختانه حوادث ناشی از کار و منجر به فوت در سال جاری نسبت به سنوات گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در خصوص صیانت از نیروی کار و اقدامات پیشگیرانه از حوادث ناشی از کار و رعایت موارد ایمنی و بهداشتی در محیط های کارگری، اظهارکرد: در سال گذشته تعداد 21 هزار و 902 نفر ساعت آموزش در این راستا توسط بازرسان کار به طور رسمی به کارگران و کارفرمایان و مسئولین ایمنی و بهداشتی ارائه شده است.

امیر پرویز نیما رئیس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه نیز ضمن ارائه گزارش آماری عملکرد بازرسان کار در شش ماهه نخست سال جاری، عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون 6509 فقره بازرسی و نظارت از کارگاه های مشمول قانون کار توسط بازرسین کار استان با هدف پیشگیری از حادثه ناشی از کار و رعایت موارد ایمنی و بهداشتی انجام شده است.

امیر پرویز نیما همچنین عنوان کرد: در 6 ماهه نخست سال جاری 165 فقره حادثه ناشی از کار در کارگاه های مشمول قانون کار در استان گزارش و مورد بازرسی قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه با اقدامات پیشگیرانه کاهش چشمگیر داشته است.

رئیس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه به راه های عملی کاهش حوادث ناشی از کار اشاره کرد و گفت: انجام بازرسی های هدف دار و تأکید برانتصاب مسئولین ایمنی در کارگاه های مشمول قانون کار توسط کارفرمایان و پیمانکاران از جمله را هکارهای عملی و مورد توجه پیشگیری از حوادث ناشی از کار است.

حجت السلام امین اله سلیمانی معاون فرهنگی و اجتماعی، مسعود شاکرمی معاون امور تعاون، عزیزی نوری معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل نیز در جلسه موضوعات حوزه کاری خود از جمله یادآوری و انتقال مسائل مختلف از جمله توجه به امور ورزشی و فرهنگی کارگران در محیط های کارگری، شروع ثبت نام جشنواره امتنان از کارگران، گروه های کار و واحدهای نمونه و موضوعات حوزه تعاون و اشتغال را مطرح نمودند.
گفتنی است: در این پایان نشست از کلیه بازرسان کار از طرف حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اهدا لوح تقدیر و هدیه تجلیل به عمل آمد.
۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۵۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |
کد خبر : ۱۷۰,۰۲۰
کلیدواژه ها: نشست سالیانه بازرسان کار در استان کرمانشاه

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید