وزیر کار و امور اجتماعی:افزون بر 540‬ هزار میلیارد ریال طرح زودبازده به بانکها معرفی شده است

سرویس با خبرنگاران حوزه -ایرنا-همدان:
وزیر کار و امور اجتماعی گفت: از اسفند سال84تا پایان آبان امسال بیش از 540هزار میلیارد ریال طرح از محل تسهیلات بنگاه‌های زودبازده به بانکها معرفی شده است.

دکترسید "محمد جهرمی"، شنبه شب در جلسه شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری همدان افزود: از این رقم برای حدود 170هزارمیلیارد ریا ل طرح قرارداد منعقد وتنها 144هزارو900 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: از مجموع طرح‌هایی که به بانکها معرفی شده توجیه اقتصادی حدود 9 درصد آنها مورد قبول سیستم بانکی قرار نگرفته وتوجیه فنی و اقتصادی مابقی طرح‌ها را پذیرفته‌اند.
وزیر کار و امور اجتماعی گفت: منابع سیستم بانکی کشور کفاف جهش بزرگ اقتصادی را نمی‌دهد و باید به سمت بازارهای اولیه و ثانویه رفت.
وی گفت: هدایت و مدیریت بر نقدینگی است که مشکل کشور را حل می‌کند چون نظام سنتی در گردونه کار با مدیریت لازم روبه رو نیست.
دکترجهرمی افزود: با چنین نظام حاکم بر سیستم بانکی نقدینگی سمت تولید و اشتغال هدایت نمی‌شود و گرفتاریهایی به وجود می‌آید.
وی اظهار داشت: به همین دلیل سهم استانها و بخشهای مختلف در سیستم بانکی باید مشخص شود.

وزیر کار و امور اجتماعی ادامه داد: در طرح‌های زودبازده تمامی دستگاه‌ها شریک و تمامی مردم در آنها سهیم هستند.
وی گفت: در سال گذشته از مجموع تسهیلات بنگاه‌های زودبازده که در اختیار سیستم بانکی قرار گرفته بود تنها 10درصد پرداخت شده است.
وی گفت: امسال نیز در طول هشت ماه گذشته کمتر از 10درصد تسهیلات از سوی بانکها پرداخت شد.
دکترجهرمی گفت: از بین طرح‌های زودبازده تنها برخی طرح‌ها آن هم بنا به دلایلی گرفتار مشکلاتی شدند که آیین نامه‌ای برای رفع مشکلات آنها منظور شده است.

وی ادامه داد: طرح‌های اقتصادی در صورت بررسی درست و کار کارشناسی نباید مشکلی داشته باشند و اگر اهلیت افراد در انجام این طرح‌ها شفاف و مشخص شده باشد دیگر نیازی به دریافت وثیقه و مسایل خارج از طرح نیست.
وی اظهار داشت: امید می‌رود آیین نامه جدیدی که در ارتباط با رفع مشکلات طرح‌های زودبازده و تسهیلات معوقه آنها تدوین شده به زودی ابلاغ شود.

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: برخی افراد با ارایه مبالغ بیشتربه عنوان برآورد اعتبار مورد نیاز، در صدد کاهش درصد سهم آورده خود هستند که لازم است برآوردها دقیق، کامل و بر اساس آیین نامه‌ها و ضوابط باشد.

وی افزود: هر میزان سهم آورده متقاضی بیشتر باشد بانک‌ها بهتر طرح را می پذیرند در غیر این صورت صاحبان این طرح‌ها با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

جهرمی بر ضرورت پرداخت تسهیلات معوقه طرح‌های زودبازده از سوی بانکها تاکید کرد و گفت: بانکها برای رفع مشکل واحدهای اقتصادی باید با آنها با تفاهم و تعامل عمل کنند.

وی اظهار داشت: نبود مواد اولیه و برخی مسایل نظیر عدم بازاریابی برای استفاده از ظرفیت اسمی کامل کارخانه باعث تعویق در پرداخت تسهیلات بنگاه‌ها شده است.
وی گفت: با بررسی هفت هزار طرح زودبازده در کشور، 32درصد مشکلات بروز کرده برای این طرح‌ها، مربوط به مدیریت آنهاست.
جهرمی تصریح کرد: طرح‌های زودبازده باید بر اساس اولویت‌های منطقه‌ای مزیتهای استانی و شهرستانی تسهیلات دریافت کنند.
وزیر کار و امور اجتماعی همچنین اظهار داشت: در برنامه سوم توسعه کشور ،13 هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب وجود اداره شده برای امر اشتغال تخصیص و از این رقم 12هزار و780 میلیارد ریال در این مدت پرداخت شد.

وی گفت: قرار بود که به میزان سه برابر رقم پرداختی از سوی دولت از طریق سیستم بانکی تامین و در این امر هزینه شود که برخی بانکها علاوه بر عمل نکردن به تعهدات خود تا 65درصد اعتبارات دریافتی را نیز پرداخت نکردند.

وی ادامه داد: تنها برخی بانکها تا 90درصد اعتبارات را پرداخت کرده و سقف پرداختی هیچ کدام از بانکها به صد در صد هم نرسید.

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: اما در زمان حاضر با گذشت دو سال و نیم از آغاز برنامه چهارم توسعه 145هزار میلیارد ریال تسهیلات برای امر اشتغال پرداخت شده که ریالی از آن از محل وجود اداره شده نبود.

وی از تصمیم دولت برای حل مشکل مابه التفاوت اعتبارات مورد نیاز طرح‌های زودبازده خبر داد و گفت: این تسهیلات بر اساس زمان پرداخت به ریال تبدیل وهمراه با هر ارز دیگری پرداخت خواهد شد.

وزیر کار و امور اجتماعی همچنین به اصل 44قانون اساسی اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای این اصل تنها واگذاری واحدهای صنعتی نیست چرا که مجموع آنها 150هزار میلیارد تومان خواهد بود در حالی که افق سرمایه‌گذاری در اصل 44 ،سه هزار و 700میلیارد دلار است.
وزیر کار و امور اجتماعی همچنین گفت: گزارشها نشان از شکل‌گیری و بهره برداری از طرح‌های خوب در استان همدان دارد.
وی اظهار داشت: در همدان موانع تولید و سرمایه‌گذاری یکی پس از دیگری برطرف شده و این استان در مسیر رشد ، شکوفایی و پیشرفت قرار دارد.
وی گفت: در همدان درست است که نرخ بیکاری در مجموع کاهش دو تا سه درصدی داشته اما هنوز بین مناطق بین بازار کار و نرخ بیکاری تعادل برقرار نشده است.
۱۱ آذر ۱۳۸۶ ۱۱:۰۹
کد خبر : ۱۷,۰۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید