مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: مسیر توسعه پایدار و تحقق اقتصاد مقاومتی از روستاها می گذرد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی گفت: مسیر توسعه پایدار کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی از روستاها می گذرد و امروز نبض ایران در روستاهای آن می تپد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در همایش دهیاران و بخشداران گفت: روستاییان پایه و ریشه های اصلی زندگی اجتماعی هستند و در کنار مسئولیت سترگ تولیدگری، بار سنگین امنیت اقتصادی و امنیت ملی را بر دوش می کشند و دولت نیز باید به نوبه خود برای حراست و صیانت از این منبع ارزشمند ، زمینه امنیت ، امید به آینده ، ثبات و آرامش بازار و تجهیز بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات را با جدیت دنبال کند . 
رضا نقی زاده  با اشاره به اقدامات اساسی دولت تدبیر و امید در روستاهای کشور در جهت توسعه و رونق روستا  از اعطای تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری از محل صندوق توسعه ملی خبر داد و افزود: با دستور مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی مبلغ یک و نیم میلیارد دلار در راستای توسعه روستاها به روستاییان اختصاص یافت که عملکرد استان آذربایجان غربی به عنوان یکی از استانهای برتر در اجرای قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری عبارت است از پرداخت مبلغ 3443 میلیارد ریال به 3872 طرح و با اشتغالزایی 11253 نفر .
وی ارائه مهارت های لازم از طریق آموزش های پایه ای به روستائیان و تحول بخش کشاورزی از حوزه سنتی به صنعتی را لازمه رونق روستاها عنوان کرد و گفت: مسیر توسعه پایدار کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی از روستاها می گذرد و امروز نبض ایران در روستاهای آن می تپد که با اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری ، روستاها در مسیر توسعه قرار می گیرند و کمتر شاهد مهاجرت  روستائیان به شهر می شویم. 
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی  استان آذربایجان غربی  با ارئه گزارشی از پرداخت تسهیلات به  روستائیان استان، گفت: از ابتدای اجرای این مبلغ 344 میلیارد تومان  برای اجرای 3872 طرح با اشتغالزایی 11253 نفر پرداحت شده است  که از این میزان 23 درصد در حوزه صنعت، 71 درصد در حوزه کشاورزیو 6 درصد در حوزه خدمات بوده است.

محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش ، روستاها را از کانون های اصلی توسعه کشور عنوان کرد و گفت:  هر روستا برای خود یک ظرفیت خاص دارد که دهیاران باید با مشارکت مردم این ظرفیت ها را شناسایی و از آن ها در جهت پیشرفت و توسعه روستا استفاده کنند.
شهریاری با تاکید بر ضرورت توجه به گردشگری روستایی نیز گفت: اکثر مناطق روستایی آذربایجان غربی دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری هستند که دهیاران می توانند با معرفی این جاذبه ها و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، گردشگری را در روستاهای خود رونق بخشند.
ارائه آموزش های لازم به روستاییان توسط دهیاران در بخش کشاورزی بویژه ترویج کشت های جایگزین و طریقه استفاده از روش های آبیاری نوین از دیگر تاکیدات مقام عالی استان در این همایش بود.
استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: روستاییان و عشایر می توانند با عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از مزایای مختلف این صندوق از جمله مزایای بازنشستگی استفاده کنند.
مقام عالی استان استفاده از تسهیلات طرح های اشتغال زایی روستایی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: دهیاران میتوانند با معرفی طرح از این تسهیلات بهره مند شوند.

۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۳۲
کد خبر : ۱۷۰,۵۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید