سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز: تلاش برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری در استان البرز ادامه دارد

سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز از تلاش مجموعه استان در جهت تک رقمی شدن نرخ بیکاری البرز خبر داد.
سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز: تلاش برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری در استان البرز ادامه دارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز، سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز در جلسه کارگروه اشتغال استان که در مرکز تربیت مربی و پژوهشهای فنی و حرفه ای به ریاست استاندار البرز برگزار شد، به ارائه گزارشی از سیمای جمعیتی و بازار کار استان پرداخت و گفت: نرخ بیکاری استان در تابستان 98 به میزان 13 درصد اعلام شده که نسبت به تابستان 97 کاهش داشته است.

وی در ادامه با اشاره نرخ مشارکت و سهم اشتغال در بخشهای عمده اقتصادی استان افزود: نرخ مشارکت اقتصادی استان در تابستان 1398 به میزان 45.8 در صد است که نسبت به نرخ مشارکت کل سال  1397 البرز که به میزان 38.8درصد اعلام شده افزایش قابل ملاحظه ی در استان داشته است؛ همچنین سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی 3 درصد ، در صنعت 42.1 درصد و در بخش خدمات به میزان54.9 درصد در سال جاری است.

وی با اشاره به آمار بیمه شدگان اجباری سال 98 بر اساس سامانه های تامین اجتماعی گفت: بیمه شدگان اجباری استان در مرداد 1398 به میزان 294 هزار و801 نفر بوده است که دراین راستا افزایش حدود 2 درصدی  نسبت به مرداد 97 مشاهده می شود.
فلاح نژاد همچنین با تبیین بهبود آهنگ رشد جمعیت فعال و شاغل بانوان در استان البرز از سال 1390 تا 1397 خاطرنشان کرد: در این سال‌ها جمعیت فعال بانوان استان البرز به طور میانگین سالانه ۴۷۰ هزار نفر و جمعیت شاغل زنان البرز سه هزار 850 نفر رشد داشته است.

وی در خصوص وضعیت تسهیلات اشتغال روستایی در استان اظهارکرد:  تعداد 833 طرح در بانکهای عامل به مبلغ 283 میلیارد تومان مورد بررسی قرار گرفت  که از این میزان طرح 668 طرح به مبلغ 181 میلیارد تومان در بانکها با اشتغال 3 هزار و 69 نفر پرداخت شده است.

فلاح‌نژاد افزود: در سال 1398میزان تسهیلات مشاغل خانگی ابلاغ شده به استان مبلغ 6 میلیارد تومان است که در جهت پرداخت این مبالغ همکاری وتوجه بانکهای عامل استان را خواستاریم.

سرپرست اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البر با اشاره به تحقق سهم اشتغالزایی دستگاههای اجرایی استان در سامانه رصد با یادآوری کاهش نرخ بیکاری البرز در سال 1398 نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری در استان تا پایان سال جاری باید 44هزار و 35 شغل ایجاد شود و بر این پایه سهم دستگاه‌های مختلف برای ایجاد اشتغال مشخص شده  و تلاش مسئولین استان در جهت تک رقمی شدن بیکاری ادامه دارد.
در ادامه عزیزاله شهبازی استاندار البرز  با اشاره به اینکه بیش از نیمی از سال گذشته و باید روند تحقق اهداف و برنامه ها طبق تعهدات استان تسریع شود، افزود: در این چند ماه باقی مانده، دستگاه های استان باید به گونه ای اقدام کنند که اگر از برنامه های اشتغالزایی در استان عقب هستند، جبران کنند.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی کار از تئوری پردازی گذشته و باید با اقدام جهادی در راستای رونق تولید و ایجاد اشتغال گام برداریم.
شهبازی گفت: اکنون البرز علی رغم رشد سریع مهاجرت در حوزه های کشاورزی، صنعت و فناوری های نوین در کشور چهره و بنام است.

وی افزود: سالانه به طور متوسط حدود 80 هزار نفر به جمعیت البرز از طریق مهاجرت ها اضافه می شود از این رو با توجه به اینکه طبق آخرین آمار مرکز آمار کشور نرخ مشارکت اقتصادی البرز برای اولین بار در تاریخ استان رشد یافته، مسئولیت های سنگینی بر دوش مدیران استان است.

استاندار البرز با تاکید بر اینکه فرصت تعلل در البرز وجود ندارد، اضافه کرد: نرخ بیکاری البرز در 6 ماهه اول سال 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 2 درصد کاهش داشته که این امر نشان دهنده پویایی تولید و اشتغال در البرز است.
وی گفت: به شدت با آمارسازی مخالف هستم و بر این باورم که باید بر اساس واقعیت ها تمهیدات لازم اتخاذ شود تا نتیجه لازم را اخذ کنیم.
شهبازی افزود: با ایجاد بسترهای اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به طور قطع شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و بسیاری از معضلات خواهیم بود بنابراین با تصمیم گیری بر مبنای واقعیت ها و آمارهای صحیح می توانیم برنامه ریزی کنیم.

وی عنوان کرد: آمارهایی که ارائه می دهیم براساس اعلام مرکز آمار کشور است چرا که بر روی اصل پژوهش و شاخص های بین المللی است.
استاندار البرز با اشاره به لزوم مهارت افزایی دانش آموزان و دانشجویان استان گفت: اکنون 50 درصد از شاغلان الزاما دارای تحصیلات دانشگاهی نیستند ولی با مهارت به شغل دست یافته اند.
وی با اشاره به اینکه حدود 450 هزار نفر در البرز از حقوق بگیران تامین اجتماعی هستند، افزود: حدود 150 هزار نفر از شاغلان البرز در حوزه صنعت مشغول به کار هستند.

شهبازی با اشاره به پروژه مهارت محور اظهار کرد: پروژه مهارت محور باید در البرز با قدرت اجرایی شود چراکه برآیند خوبی خواهد داشت.
وی گفت: البرز غلی رغم اینکه استانی تازه تاسیس است ولی توانسته در بسیاری از جبهه ها صاحب نام و موثر باشد.

وی با اشاره به ظرفیت های حوزه گردشگری البرز، ادامه داد: در این این حوزه به اندازه توان و ظرفیت های موجود اقدام نشده و جمعیتی که در حوزه گردشگری البرز مشغول هستند با فرصت های موجود همخوانی ندارد.
شهبازی گفت: از تمامی دستگاه های استان و بانک ها انتظار می رود که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان را بر شکوفایی گردشگری استان طبق تاکیدات رییس جمهوری، همراهی کنند.
استاندار البرز افزود: به طور مثال 51 واحد آموزشی متروکه و بلااستفاده در روستاهای جاده کرج-چالوس قرار دارد که می توان از ظرفیت در حوزه بوم گردی بهره برد.
وی اضافه کرد: در حوزه فناوری های نوین و استارتآپ ها نیز البرز بسیار فعال و موثر عمل کرده و امید است که جانمایی که از سوی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی صورت می گیرد، شهرک استارتآپی البرز نیز راه اندازی شود.

استاندار البرز با تاکید بر نقش موثر روسای دانشگاهها در ایجاد بستر اشتغال در استان گفت: روسای دانشگاه ها در حوزه تصمیم گیری و تصمیم سازی برای ایجاد بسترهای اشتغال استان و مهارت افزایی نقش بسیار مهمی دارند که باید در جلسه شورای اشتغال استان دعوت شوند.
شهبازی افزود: اکنون البرز در موقعیتی است که تمامی مسئولان ملی به جایگاه و تاثیرش در کشور پی برده و اقدامات استان را اذعان و تحسین می کنند.

وی اضافه کرد: باید براساس برنامه ها پیش برویم و هر گونه کم کاری و عدول از روند تحقق و یا عدم نیل به اهداف برنامه های ابلاغی به لحاظ شرعی، قانونی و اخلاقی مورد پذیرش نیست.
استاندار البرز گفت: قطعا عدم تحقق اهداف برنامه های ابلاغی با توبیخ مواجه خواهد شد بنابراین باید دستگاه برای برآورده کردن سطح انتظارات اهتمام ویژه ای داشته باشند.
وی با اشاره به رشد روز افزون مهاجرت به استان افزود: رشد جمعیت در البرز روز افزون است پس ما چاره ای جز اجرای اهداف و برنامه ها برای ایجاد اشتغال نداریم و باید با تمام وجود به این رسیدگی کنیم.

شهبازی عنوان کرد: انتظار می رود که پرونده های تسهیلات انباشت شده در بانک ها در اسرع وقت رسیدگی شود چراکه بواسطه دریافت تسهیلات و توسعه و راه اندازی واحدهای تولیدی، اشتغال نیز افزایش می یابد.
  استاندار البرز گفت:  مسؤولان میلی عمل نکنند چون سند توسعه ملی استان البرز تهیه و تدوین شده و ریل گذاری رشد و آبادانی استان بر مبنای علمی ریل گذاری شده است و ما چاره ای به جز تحقق اهداف و اجرای برنامه ها برای ایجاد اشتغال نداریم.


۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۰۵
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |
کد خبر : ۱۷۲,۱۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید