گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی ( اول آبان ) / مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی

با توجه به اهمیت آمار در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ها، همواره موضوع کیفیت آمارهای ارائه شده، دغدغه‌ی اصلی استفاده‌کنندگان و تولیدکنندگان آمار بوده‌است. شواهد نشان داده است که هم ادبیات نظری و هم تجربی حکمرانی خوب و آمار یکدیگر را تقویت و از پیشرفت اقتصادی حمایت می‌کنند. آمار عنصر برنامه‌ریزی و اجرای سیاست را فراهم و عدالت اجتماعی را در توزیع منابع تضمین می‌کند.

به طور کلی، تعریف حاکمیت خوب معمولاً شاخص‌های کلیدی مانند: صلاحیت فنی و مدیریتی، کیفیت سازمان‌ها، قابلیت اطمینان، پیش‌بینی و حاکمیت قانون، پاسخگویی، شفافیت و سیستم‌های اطلاعاتی عملیاتی را در نظر می‌گیرد. برای هماهنگی و اجرای صحیح همه موارد فوق، داده‌ها باید جمع‌آوری، تحلیل و تفسیر شوند.

از همین رو موضوع مدیریت کیفیت آمارهای تولید شده در مدل مفهومی مدرن‌سازی و در مولفه‌های سازنده این مفهوم که استانداردهای آماری تدوین شده برای مدیریت کسب و کار آماری هستند، نقش محوری و جامعی دارد. چشم‌انداز نظام آماری ایران نیز که در ماده 2 سومین برنامه ملی توسعه آمار کشور (1400-1396)، تبلور یافته است، نظام آماری ایران را نظامی یکپارچه، پاسخگو، مورد اعتماد عموم مردم و متخصصان، تأمین‌کننده آمارهای رسمی با کیفیت و پیشرو در آسیا معرفی نموده است و در ماده 3 این سند توجه به کیفیت آمارهای تولید شده و افزایش قابلیت اعتماد و باورمندی عمومی به آنها از مهمترین اهداف برشمرده شده و مورد تأکید قرار گرفته است. در ماده 9 نیز به طور مشخص همه دستگاه‎های اجرایی مکلف شده‌اند که به منظور پیاده‌سازی نظام مدیریت کیفیت و رعایت استانداردهای آماری، نظام مدیریت کیفیت آمارهای رسمی دستگاه خود را در راستای چارچوب ابلاغ شده توسط مرکز آمار ایران تا پیش از پایان این برنامه تهیه، مستقر و عملیاتی نمایند. لذا بی‌طرفی و عینیت، استقلال حرفه‌ای، محرمانگی و امنیت آمار، کفایت منابع، تعهد به کیفیت و شفافیت، اصولی هستند که باید در این حوزه تضمین شوند و تولیدکنندگان آمار الزاما با رعایت اصول علمی، آمارها را تولید نمایند و انتشار دهند. از اینرو کمیته ای تخصصی به منظور ارزیابی و نظارت بر کیفیت داده ها و اطلاعات تخصصی وزارت متبوع تشکیل گردیده است که قصد دارد کیفیت داده ها را بر اساس دستورالعمل و متدولوژی ارایه شده از سوی سازمان ملل متحد و مرکز آمار ایران مورد پایش قرار دهد.

از طرفی با توجه به ضرورت توسعه، ساماندهی و یکپارچگی نماگرهای وزارت متبوع، کمیته‌ای تخصصی جهت احصای نماگرهای وزارتخانه متبوع تشکیل گردیده که اقدام به استخراج عناوین نماگرها و شاخص های مربوطه، دسته بندی موضوعی و استانداردسازی عناوین آنها به استناد تعاریف و مفاهیم استاندارد و با عنایت به ماموریتهای وزارت متبوع ، اسناد بالادستی، سیاستهای ابلاغی، احکام برنامه ششم توسعه، شاخصهای بین المللی و ... می نماید.

امید است این مهم بیش از پیش گامی موثر در پیشبرد اهداف وزارت متبوع و اعتلای نظام آماری و توسعه فعالیت‌های آماری باشد.


۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۲۳
کد خبر : ۱۷۲,۱۹۴
کلیدواژه ها: روز ملی آمار,مدرن سازی,کسب و کار,داده,اطلاعات

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید