کارآفرينی مؤثرترین راهکار عبور از ناپایداری های اقتصادی – اجتماعی فزاینده _ رحیم سرهنگی، مدیرکل دفتر توسعه کار آفرینی و بهره وری نیروی کار

کارآفرینی راهکار عبور از ناپایداری های اقتصادی – اجتماعی

 عصر حاضر عصر کارآفرینی است و نقش کلیدی کارآفرینی و کسب وکارهای فناورانه نوپا در روند رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشورها روشن است. کارآفرینان پیشگامان تحول، رشد و توسعه اقتصادی هستند که ثمره تفکر، تدبر، اقدامات و مدیریت آنها خلق ثروت، توسعه تکنولوژی و ایجاد اشتغال مولد و پایدار بوده است. کارآفرینان، همواره نقش مهمی در پیشرفت جوامع داشته اند. آنها در رأس کسب و کارها قرار گرفته، در جستجوی فرصت ها بوده و خلاقیت نیز ابزاری برای موفقیت آنها تلقی می شود. کارآفرینان، تغییر را یک پدیده معمولی می دانند، همیشه در جستجوی آن هستند، به آن واکنش نشان داده و از آن به عنوان یک فرصت استفاده می کنند.آنها پیشگامان موفقیت های تجاری در جامعه هستند.آنها از نظر رهبری، مدیریت، نوآوری، کارائی، ایجادشغل، رقابت، بهره وری و تشکیل شرکت های جدید، سهم مهمی در رشد اقتصادی دارند.

بسیاری از صاحبنظران حوزه کارآفرینی معتقدند در جوامع امروزی باید انقلاب کارآفرینی رخ دهد. این انقلاب در قرن حاضر اهمیتی به مراتب بیشتر از اهمیت انقلاب صنعتی دارد. افراد کارآفرین نقش مهمی در حرکت چرخ های توسعه اقتصادی بر عهده دارند و منشاء تحولات بزرگ در زمینه های صنعتی، تولیدی و خدماتی در سح سازمان ها محسوب می شوند.

از جمله مهمترین محاسن راه اندازی شرکت های کارآفرینانه ایجاد اشتغال مولد است. زیرا به موجب یک اصل در مدیریت، اگر یکنفر مستقیما به کاری مولد گمارده شود، به صورت غیر مستقیم برای حداقل سه نفر دیگر شغل ایجاد کرده است. ایجاد اشتغال مولد نیازمند شناسایی، خلق و استفاده از فرصت های کارآفرینی و اشتغال موجود در جامعه می باشد و این از مهمترین دلایل توجه به کارآفرینی محسوب می گردد. کارآفرینی فرایند اشتغال زایی و کسب سود از ترکیب ارزشمند منابع می باشد.

اهمیت کارآفرینی در روند توسعه و رشد اقتصادی دنیا، بسیاری از کشورهای در حال توسعه را ترغیب نموده است تا با استفاده از حداکثر امکانات و بهره برداری از ظرفیت های کشور خود آحاد جامعه را به سمت فعالیت های کارآفرینانه ترغیب و هدایت نمایند. یکی از روش های ترویج کارآفرینی در دنیا برگزاری رویداد بزرگ هفته جهانی کارآفرینی(بازه زمانی 18 تا 24 نوامبر) است.

در ایران نیز همه ساله در بازه زمانی مذکور( مطابق با هفته آخر آبان ماه) رویدادهایی با حضور اجزاء مختلف اکوسیستم کارآفرینی به صورت سمینار، دورهمی، همایش کارگاه آموزشی و... با همکاری رهبران کارآفرین و مدیران کسب و کارهای نوآورانه برگزار می گردد. هدف از برگزاری این رویداد الگوسازی برای جوانان، توسعه ارتباطات و همکاری پیوسته تمامی اجزای مختلف اکوسیستم کارآفرینی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی است.

به عنوان یک قاعده کلی، طراحی فعالیت های این رویداد در سطوح مختلف می تواند آحاد جامعه را در کشف استعدادها و پتانسیل های خود تشویق نماید. براین اساس و با عنایت به شرایط حال حاضر اقتصاد ایران همچنین شعار ویژه سال 1398 مبنی بر رونق تولید، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همانند سال های پیشین،  اقدامات مؤثر ذیل را انجام داده است:

1.      برگزاری کافه کارآفرینی در دانشگاه ها با هدف درک مفهوم اصلی کارآفرینی و فعالیت های مبتنی بر نوآوری توسط مدیران اجرایی، اساتید و مدیران دانشگاه ها و دانشجویان و ارتباط دانشگاه ها با فعالین حوزه کارآفرینی در سطوح منطقه ای

2.      همکاری با دانشکده کارآفرینی از طریق اشتراک گذاری تجارب و دانش به روز کارآفرینی و معرفی افراد موفق پیشگام

3.      برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی با موضوع کارآفرینی برای جوانان در سطوح استانی

4.      برگزاری کارگاه های آموزشی پرورش ایده، تجاری سازی ایده خلاقیت در سطوح استانی

5.      تشویق سرمایه گزاران به حمایت از ایده های نو و خلاقانه در سطوح استانی

6.      آگاهی سازی عمومی از طریق رسانه ها ( صدا و سیما، نشریات ، بنر، سایت ها و...)

7.      انجام خدمات مشاوره ای به کارآفرینان بالقوه

با توجه به موارد ذکر شده بی شک کارآفرینی مؤثرترین راهکار عبور از ناپایداری های اقتصادی – اجتماعی فزاینده است که می تواند علاوه بر تأثیر به سزای خود در حوزه اقتصاد به طور غیر مستقیم برجامعه و فرهنگ کشور مؤثر واقع شود. از اینرو انتظار می رود با بسیج همه جانبه کلیه دستگاه های اجرایی در حوزه کارآفرینی قدم های مثبتی برداشته شود.

 

۲۰ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۵۸
کد خبر : ۱۷۴,۶۹۰
کلیدواژه ها: کارآفرینی,ناپایداری اقتصادی,رحیم سرهنگی,کسب و کار,توسعه

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید