در نشست شورای هماهنگی آذربایجان‌شرقی مطرح شد: نیروهای متخصص و کارآمد در تحقق برنامه های ابلاغی وزارت نقش اساسی ایفا می کنند

نشست شورای هماهنگی ادارات و سازمانهای تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی با حضور مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور برگزار شد.
در نشست شورای هماهنگی آذربایجان‌شرقی مطرح شد: نیروهای متخصص و کارآمد در تحقق برنامه های ابلاغی وزارت نقش اساسی ایفا می کنند

در این نشست مشکلات و نارسایی‌های جامعه روستایی استان بررسی و بر توجه بیش از پیش به روستاها، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای روستاییان و بازنگری در بخشی از قوانین و آیین‌نامه‌های صندوق تاکید شد.

نیروهای متخصص و کارآمد در تحقق برنامه های ابلاغی وزارت نقش اساسی ایفا می کنند


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی در این نشست با اشاره به حضور نیروهای متخصص و کارآمد در رأس امور صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: این امر در موفقیت صندوق و تحقق برنامه‌های ابلاغی آن نقش اساسی ایفا کرده است.

میراحد حسینی افزود: پیشتازی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان، مرهون زحمات شبانه‌روزی مدیران و پرسنل این صندوق و همدلی و هم افزایی ادارات و نهادهای استان است.

مشکل کارفرمایان روستایی در بیمه کارگران

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از وضعیت آماری صندوق گفت: هم اکنون 118 هزار نفر بیمه شده فعال در استان داریم که 41 درصد جمعیت مشمول را تشکیل می‌دهند.

محمدنظری با بیان اینکه موفقیت‌های فعلی صندوق ماحصل حمایت نهادها و سازمان‌های دولتی بویژه ادرات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت کشور و شوراها و تلاش‌های کارگزاران است، گفت: البته یکسری مشکلات و نارسایی‌ها در روند امور وجود دارد که بیشترشان از قوانین و آیین‌نامه‌های صندوق ناشی می‌شوند.

وی با اشاره به وجود واحدهای صنفی و تولیدی متعدد در روستاها، بیان کرد: کارفرمایان روستایی با توجه به پایین بودن توان مالی‌شان نمی‌توانند کارگران واحدهای خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند، برای همین انتظار دارند با بازنگری در قوانین بیمه‌ای کشور، امکان بهره‌مندی کارگران واحدهای تولیدی روستایی از بیمه اجتماعی روستاییان فراهم شود.

درخواست سرمایه‌گذاری صندوق در آذربایجان‌شرقی


در ادامه این جلسه مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به تعامل بالای استانداری و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان استان، گفت: دهیاران استان سربازان و نیروهای صندوق بیمه اجتماعی در حوزه ترغیب و تشویق روستاییان برای بهره‌گیری بیشتر از خدمات صندوق هستند.

تقی کرمی، یکی از دلایل کندی نفوذ صندوق در روستاها را نبود دفترچه بیمه در این صندوق دانست و افزود: در جامعه ما بیمه‌های اجتماعی معمولا با دفترچه شناخته می‌شوند. اگر این صندوق دفترچه بیمه درمانی داشت مطمئناً روستاییان رغبت بیشتری به صندوق نشان می‌دادند و اعضای صندوق چند برابر می‌شد.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه امضا شده بین صندوق و معاونت امور روستایی وزارت کشور در سال گذشته افزود: جلسات ستاد توسعه بیمه روستایی شهرستان‌های استان با پیگیری‌های مدیرصندوق تقریبا به طور مرتب برگزار می‌شوند.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی در ادامه سخنانش با بیان اینکه پایین آمدن درآمد روستاییان، رغبت آنها را نسبت به بیمه‌شدن کاهش می‌دهد، از مدیرعامل صندوق خواست بهاین امر رسیدگی شود.

وی افزود: حالا که صندوق به حوزه سرمایه‌گذاری ورود کرده است، انتظار داریم با سرمایه‌گذاری در حوزه روستایی استان، گام‌هایی برای اشتغالزایی بردارید.

کرمی با بیان اینکه برخلاف تصور عموم، آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های برخوردار نیست، گفت: در شعاع 10 کیلومتری مرکز استان محرومترین روستاهای کشور واقع شده‌اند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: 41 درصد تحت پوشش بیمه روستایی استان یک هدیه از مدیرعامل صندوق می‌خواهند که این هدیه می‌تواند سرمایه‌گذاری صندوق در استان باشد.

هماهنگی؛ حلقه مفقوده صندوق در کشور

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور نیز در این جلسه گفت: آمار دو برابری بیمه‌شدگان صندوق در آذربایجان‌شرقی نسبت به میانگین کشوری نشانگر وجود پتانسیل های فرهنگی و اقتصادی در این استان است.

علی شیرکانی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی علاوه بر قطب فرهنگی و اقتصادی بودن، قطب هماهنگی هم هست، افزود: هماهنگی‌ که در این استان وجود دارد در اغلب استان‌های کشور دیده نمی‌شود و به نوعی حلقه مفقوده صندوق به حساب می‌آید.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان تنها صندوق بیمه اجتماعی است که بنیان و اساس آن در جمهوری اسلامی نهاده شده، گفت: حفظ و صیانت از این صندوق برای نظام ما مهم محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: براساس طرحی که پیش نویس لایحه‌اش در دولت تدبیر و امید آماده شده است تمام مزدبگیرهایی که هیچ بیمه‌ای ندارند، به نوعی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.
شیرکانی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به اصل پایداری صندوق، گفت: بیشترین دریافتی صندوق از بیمه‌شدگان در طول سال تنها 660 هزار تومان است که کمتر از یک سوم دریافتی بیمه تامین اجتماعی است. بنابراین در شرایط فعلی امکان افزودن بخش درمان وجود ندارد .
شیرکانی تصریح کرد: وعده صندوق ارائه خدمات سه گانه مستمری فوتی، از کارافتادگی و بازنشستگی است.


۱۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۱۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی |
کد خبر : ۱۷۹,۳۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید