جزییات پرداخت تسهیلات به واحدهای دارای بدهی معوق اعلام شد

بخش نامه پرداخت تسهیلات به واحدهای دارای بدهی معوق به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد

این بخشنامه در راستای رفع موانع تولید و سرمایه گذاری و بر اساس برنامه های 18 گانه وزارت کار و اموراجتماعی با هدف حمایت از نیروی کار و حفظ و توسعه اشتغال به تصویب رسید.
بر اساس این بخشنامه ، واحدهای اقتصادی دارای توجیه فنی و اقتصادی که تا تاریخ تصویب این مصوبه بدهی معوق دارند و در حال حاضر نسبت به رفع موانع تولید از جمله اصلاح ساختار فنی ، مالی ، اقتصادی و نیروی انسانی اقدام کرده اند و دارای محصول و خدمات مطمئن و قابل قبول و رقابتی در بازار باشند که با رفع موانع مالی از جمله بدهی معوق و تامین نقدینگی ، می توانند فعال شوند و موجب اشتغال پایدار گردند و با راه اندازی توان پرداخت اقساط را خواهند داشت می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
بر اساس بند یک این بخشنامه ، دریافت تسهیلات جدید برابر کل بدهی بدون احتساب جرایم و نقدینگی مورد نیاز از محل منابع بنگاههای زودبازده و کارآفرین و بر اساس مصوبه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری و تایید بانک ها امکان پذیر است .
بانکهای عامل بر اساس این بخشنامه ، هنگام اعطای تسهیلات ، اصل و سود تسهیلات گذشته واحد مربوط را از محل تسهیلات جدید کسر و تسویه خواهند کرد.
در صورت تصویب کارگروه اشتغال بر حسب میزان تسهیلات اعطایی ، حداکثر به مدت پنج سال تقسیط می شود .
تبصره دو این بخشنامه تصریح کرده است در اعطای تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش واحدهای یاد شده ، اولویت با اعطای تسهیلات خریدار محصولات واحدهای مذکور است و در صورتی که بنگاههای اقتصادی مشمول دریافت تسهیلات جدید شوند ، با تسویه حساب اصل و سود بدهی واحد ، مراجع بانکی موظف به بخشودگی جرایم بدهی های تسهیلات قدیم آنها هستند.
در صورتی که واحدها از پرداخت اقساط تسهیلات عدول کنند ، جرایم تاخیر بخشوده شده وام های قبلی به بدهی تسهیلات گیرنده پس از تایید کارگروه اشتغال افزوده خواهد شد.
با تصویب دولت ، بانکهای عامل می توانند به واحدهایی که برای راه اندازی مجدد ، افزایش تولید و توسعه کارگاه با افزایش نوبت کاری نیاز به زمان دارند ، با پرداخت تسهیلات با تنفس شش ماهه موافقت نمایند.
همچنین ، وزارتخانه ها ، موسسات و شرکتهای دولتی و سازمان تامین اجتماعی ، مکلف شدند نسبت به استمهال یا تقسیط بدهی این واحدها بین سه تا پنج سال اقدام نماید.
درصورتی که این واحدها در موعد مقرر تعهدات خود را در قبال بانک عامل انجام دهند ، برای دریافت تسهیلات جدید و سرمایه در گردش و یا رفع موانع تولید و کمیته مواد اولیه در اولویت دریافت تسهیلات قرار می گیرند.
همچنین شورای پول و اعتبار در مواردی که نرخ اعطای تسهیلات قبلی واحدهای تولیدی به نرخ جدید را حداکثر برای یک بار در نظر می گیرد .
۱ خرداد ۱۳۸۶ ۱۲:۴۳
کد خبر : ۱۸,۰۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید