نماینده ایلام :قانون کار نیازمند بازنگری است

نماینده مردم ایلام گفت : با توجه به ابهاماتی که در قانون کار دیده می شود ، بازنگری در این قانون امری بدیهی است .
داریوش قنبری افزود : در برخی موارد ، قوانین مبهمی تصویب می شود که راه را برای گریز کارفرمایان از اجرای قوانین کار در خصوص نحوه به کارگیری کارگران و پرداخت حق بیمه آنان باز کرده است .
وی افزود : متاسفانه کارفرمایان نیز با توجه به این مسئله از به کارگیری کارگر اجتناب کرده و یا با انعقاد قراردادهای موقت مشکلاتی را برای کارگران ایجاد می کنند.
وی گفت : در پاره ای موارد نیز حتی کارگران بدون قرارداد ، در کارگاهها مشغول به کار می شوند بر این اساس بازنگری در قانون کار امری اجتناب ناپذیر بوده و باید موارد ضداشتغال این قانون شناسایی و رفع شود.
همچنین دکتر نورا عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت : قانون کار نه به نفع کارگر و نه به نفع کارفرما است و ضعف های موجود در این قانون ، کارگر و کارفرما را در مقابل هم قرار می دهد.
وی گفت : در تمامی کشورها ، سازمان تامین اجتماعی پاسخگوی مطالبات کارگران در زمان اخراج است ولی در کشور ما کارفرما حتی هنگامی که به خاطر دلایلی چون بهره گیری از تکنولوژی مجبور به کاهش کارگر است با قوانین دست و پاگیر مواجه می شود .
وی افزود : در صورت اعمال یک بازنگری اساسی در قانون تامین اجتماعی و اصلاح کلی قانون کار می توان از مشکلات کارگران و کارفرمایان به میزان قابل توجهی کم کرد.
وی افزود : همین امر سبب شده تا بسیاری از کارفرمایان هیچ تمایلی به بیمه کردن کارگران نداشته باشند به نحوی که 90 درصد کارگرانی که از سال 80 در برخی شهرداری ها به کار گرفته شده اند بیمه نیستند.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۱:۴۳
کد خبر : ۱۸,۰۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید