مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل تاکید کرد: لزوم پرداخت دستمزد کارگران فقط از طریق سیستم بانکی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: پرداختی کارفرمایان به کارگران از بابت دستمزد نباید به صورت سنتی و دستی انجام شود تا زمینه بروز اختلاف و شکایت بین کارگر و کارفرما فراهم آید.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل تاکید کرد: لزوم پرداخت دستمزد کارگران فقط از طریق سیستم بانکی

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل، قاسم رحیمی در دوره آموزشی روابط کار و تامین اجتماعی در سرعین، اظهار کرد: اکثر شکایات از کارفرمایان به دلیل عدم اطلاع از نحوه عقد قرارداد قانونی است که ما محتوا و مفاد قرارداد را به صورت صریح و روشن در سایت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارگذاری کردیم تا کارفرمایان براساس این قرارداد با کارگران عقد توافق کنند.

وی با اشاره به اینکه قراردهای سفید امضا فاقد وجاهت قانونی است، خاطرنشان کرد: هرگونه عقد قرارداد با کارگر خارج از قانون کار و قرارداد تعریف شده نافذ نبوده و زمینه بروز اختلاف و شکایت‌های پی در پی را به وجود می‌آورد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل عمده شکایت کارگران را از واحدهای تولیدی عدم استفاده از مرخصی و مستند نبودن این موضوع اعلام کرد و افزود: کارفرمایان باید به صورت کتبی و در برگه خاص مرخصی کارگران را تایید و ساعات و تاریخ آن را قید کنند تا در آینده مشکلی از بابت ارائه مدارک و مستندات به وجود نیاید.

رحیمی بیان کرد: واحدهای اقامتی و هتلداران باید نسبت به حضور و غیاب کارگران با حساسیت عمل کنند و در کنار آن پرداختی کارفرمایان به کارگران باید از طریق سیستم بانکی انجام شده تا پرداختی‌های دستی و سنتی مشکلی را ایجاد نکند.

وی با بیان نکات کلیدی در مورد مفاد قرارداد نیروی کار در واحدهای کارگری تصریح کرد: تسویه حساب‌ها نیز باید به شکل قانونمند انجام شود تا در صورت شکایت کارگر پذیرش آن به صورت درست و صحیح اتفاق بیفتد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عمده مشکلات به وجود آمده در کارگاه‌ها را عدم آشنایی با قانون کار عنوان کرد و افزود: کارفرمایان در هر سطحی باید آموزش لازم را در باب نحوه قراردادن و پرداخت حقوق کارکنان و تعامل بین کارگران و کارفرمایان فرا بگیرند.

رحیمی با تشریح کامل قرارداد کار و پاسخگوئی به سوالات متعدد کارفرمایان ابراز امیدواری کرد: با تلاشی که فعالان عرصه کارآفرینی در استان انجام می‌دهند امیدواریم حق و حقوق واقعی کارفرمایان و کارگران به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |
کد خبر : ۱۸۰,۴۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید