دکتر خطیب: مفاد قانون کار مبتنی بر شرایط واقعی جامعه نیست

دکتر محمدعلی خطیب عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت :روح حاکم بر قانون کار منعکس کننده واقعیات جامعه نیست . به همین دلیل تعارضاتی را در روابط کارگر و کارفرما ایجاد کره است . از این رو این ناهمخوانی ها باید اصلاح شود .
این کارشناس یادآور شد : در اصلاح قانون کار تامین منافع طرفین رابطه کار ضروری به نظر می رسد اما قانون کار فعلی مبتنی بر شرایط و نیازهای واقعی جامعه نبوده و در عین حال زمینه تنبیه و تشویق را برای بهبود روند تولید و ارائه خدمات از کارفرما سلب نموده است .
دکتر خطیب افزود : قانون کار نیازمند اصلاحاتی متناسب با شرایط کار است تا ضمن ایجاد انگیزه کار در کارگر و کارفرما ، انگیزه لازم برای انجام سرمایه گذاری جدید در بخش تولید را فراهم کند.
وی به ناسازگاری قانون کار با شرایط محیط کار ایران اشاره کرد و گفت : این ناسازگاری باعث شده تا قانون کار به ضد کار تبدیل شود به طوری که عملاً به ضد مندرجات قانون و آنچه از این قانون انتظار می رفت عمل می کند.
وی در مورد قراردادهای موقت گفت : قراردادهای موقت به نفع کارگران نیست و در واقع این قراردادها وسیله ای برای فرار کارفرما از برخی فشارهای قانونی و محیطی حاکم بر فضای کار در ایران است .
وی ابلاغ برخی دستورات به کارفرمایان را فاقد نتیجه مثبت دانست و گفت : این گونه قوانین باید با همدلی صاحبان سرمایه و لحاظ منافع کارگران تدوین و یا اصلاح شود.
۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۹:۱۸
کد خبر : ۱۸,۰۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید