دکتر سیدمحمد جهرمی : راه اندازی بازار سرمایه در کشور ضروری است

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: منابع بانکی پاسخگو تمام طرح‌های اقتصادی کشور نیست و با توجه به رشد اقتصادی مورد انتظار، راه‌اندازی بازار سرمایه ضروری است.
به گزارش (ایسنا) منطقه خراسان، سید محمد جهرمی در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خراسان رضوی در محل سازمان کار و امور و امور اجتماعی افزود: بودجه کل تسهیلات اشتغالزایی بنگاه های اقتصادی کشور، 30 هزار میلیارد تومانی است که سهم خراسان رضوی در سال 86 معادل مجموع بودجه سال‌های 84 و 85 است که 50 درصد آن مربوط به بنگاه های زود بازده است.
وی با اشاره به تسهیلات اختصاص یافته به بخش مسکن در آیین نامه سال 86 گفت: 9 میلیون و 800 نفر در سن 20 الی 24 سالگی و هشت میلیون نفر نیز در بازه 25 تا 29 سالگی قرار دارند که این امر لزوم توجه به اشتغال و مسکن را بیش از گذشته گوشزد می کند.
وی از تهیه دستور العملی با 25 بند برای حل بسیاری از مشکلات بحث اشتغالزایی خبر داد و بیان کرد: بانک‌های عامل در زمینه نیازمندی‌های ارزی تا مرز 30 میلیون دلار تصمیم گیری می کنند، ولی درخواست های بیشتر از این مبلغ باید به دبیرخانه ارسال شود.
وی وظیفه بانک‌ها را در خصوص بنگاه‌های زود بازده بررسی توجیه اقتصادی و پرداخت تسهیلات اعلام کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنیم برای کارشناسی کردن طرح های توجیهی از موسسات غیر دولتی استفاده شود.
وزیر کار و امور اجتماعی از پیگیری برای تفویض اختیار به بانک‌ها برای رسیدگی به درخواست‌های وام تا سقف 10 میلیارد ریال خبر داد و گفت: تا هفته آینده مصوبه‌ای ابلاغ می‌شود که بدهی شرکت‌هایی با توان تولید کالاهای رقابتی به صورت وام های پنج ساله تمدید و مبلغی نیز برای سرمایه در گردش در نظر گرفته می‌شود تا بنگاه رقابت پذیر حفظ شود.
وی با اشاره به کاهش دو درصدی تجمیع عوارض ادامه داد: بخشی از میزان باقی مانده نیز قابل بخشش است.
وزیر کار و امور اجتماعی شناسایی مزیت‌های بخش اقتصادی هر استان از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی بر اساس سند توسعه استان، سند اشتغال استان، طرح آمایش سرزمین و طرح های مطالعاتی مستقل را از جمله اهداف مورد نظر در دستورالعمل تهیه شده خواند و گفت: شناسایی فعالیت‌های اقتصادی اشباع شده و تشکیل کمیته آموزش و تامین منابع انسانی از دیگر اهداف هستند.
جهرمی اطلاع رسانی دقیق و کامل به متقاضیان، معرفی طرح های مزیت دار به متقاضیان، بررسی اهلیت و توانمندی متقاضی برای اجرای طرح را از اهم وظایف دستگاه های اجرای معرفی و اظهار کرد: متقاضیان اجرای طرح موظفند مشخصات و ویژگی های نیروی کار مورد نیاز طرح را ضمیمه گزارش توجیهی کنند.
وی در تعریف وظایف کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری استان گفت: تطبیق طرح‌ها با سیاست‌های توسعه ای استان، اولویت بندی طرح ها برای معرفی به بانک با توجه به سیاست‌های کلی استان، تعیین بانک عامل طرح مدیریت به منابع و تسهیلات سهم استان، تعیین سهم آورده به تفکیک بخش اقتصادی در شهرستان، نظارت بر اشتغال ایجاد شده در طرح های به بهره برداری رسیده و برنامه ریزی و اقدامات لازم برای پایداری بنگاه های ایجاد شده از اهم این وظایف است.
وزیر کار آموزش کارآفرینی و مهارت کسب و کار را از دیگر بندهای این دستورالعمل خواند و افزود: برای پرداخت تسهیلات بالای 200 میلیون ریال، گذراندن دوره های آموزشی الزامی است و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به طرح های زیر 10 نفر نیز ممنوع است
۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۸:۵۶
کد خبر : ۱۸,۰۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید