رییس موسسه کار و تامین اجتماعی: اهداف چشم‌انداز 20 ساله با تزریق دانایی در اقتصاد محقق می‌شود

صنعت کارآفرین و دانشگاه کارآفرین بستر
رشد اشتغالزایی است .

دانش‌محور کردن اقتصاد کشور در چشم‌انداز 20 ساله مورد تاکید است و چنین اقتصادی سکوی مستحکمی‌ برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز بیست ساله کشور خواهد بود.
به گزارش ایسنا دکتر محمدرضا سپهری ـ مشاور وزیر کار و امور اجتماعی و رییس موسسه کار و تامین اجتماعی ـ در سومین همایش دو سالانه اشتغال و نظام آموزش عالی کشور گفت: به منظور کاهش نرخ بیکاری و اشتغالزایی در کشور باید دولت کارآفرین، صنعت کارآفرین و دانشگاه کارآفرین ایجاد شود.
وی اظهار کرد: در فرآیند خصوصی‌سازی، کاهش قیمت سهام با تعهد به نیرو‌های کارآفرین شکل می‌گیرد و ایجاد مراکز اعتبارسنجی در خصوصی‌سازی، این امر را یاری می‌کند.
او با اشاره به سیاست‌های حمایتی موردنیاز اصل 44 قانون اساسی گفت: توانمند‌سازی و آموزش، هدفمند‌سازی یارانه‌ها، معافیت‌های مالیاتی و پرداخت تسهیلات به خریداران بنگاه‌های دولتی و همچنین پرداخت وام کارآفرینی و خود اشتغالی فنی نهاد‌سازی و واگذاری سهام به کارگزاران از ابزار حمایتی اصل 44 قانون اساسی است.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: مدیریت ناکارآمد، نبود ارتباط سیستماتیک بین نظام آموزش و بازار کار، انعطاف ناپذیری و فقدان سیستم جمع‌آوری اطلاعات بازار کار و فاصله عمیق میان دانشگاه‌ها و بخش‌های صنعتی از مسائل اساسی بازار کار ایران است.
وی گفت‌: کاهش نرخ بیکاری کل کشور 4/8 درصد، زنان 3/9 درصد، جوانان 6/12 درصد و بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها 4/8 درصد در پایان برنامه چهارم توسعه پیش‌بینی شده است.
او خاطرنشان کرد:‌ در کشور ما سرمایه‌های فیزیکی بیش از سرمایه‌های انسانی و اجتماعی مورد توجه بوده در حالی که در کشور‌های توسعه یافته به سرمایه‌های انسانی و اجتماعی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.
مشاور وزیر کار گفت: تامین رفاه اجتماعی، صرفا از سوی دولت سبب کاهش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود و نقش دولت بر سرمایه‌های اجتماعی باید تقویت‌کننده نهاد‌های مدنی باشد زیرا که موفقیت برنامه توسعه در گرو سرمایه‌های انسانی و اجتماعی است.
وی نقش دانشگاه کارآفرین در اصل 44 قانون اساسی را این گونه برشمرد: دانشگاه کارآفرین پس از گذراندن نظام علمی‌ نوآوری و توسعه مبتنی بر دانایی، اشتغال آفرینی به دنبال خواهد داشت و دانشگاه کارآفرین سبب نوآوری و اشتغال می‌شود.
وی افزود: نرخ بیکاری گروه سنی 15 تا 22 سال بیش از دو برابر نرخ بیکاری در کل کشور است.
سپهری ادامه داد: تامین اجتماعی باید همانند چتری حمایتی، افراد بیکار را با پوشش بیمه بیکاری و در راستای اصل 44 قانون اساسی مورد حمایت قرار داده و آن‌ها را مجددا وارد بازار کار کند.
۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۰:۳۹
کد خبر : ۱۸,۰۶۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید