دکتر فرشباف:رسالت اصلی وزارت کار سیاستگذاری در بحث اشتغال است

معاون وزیر کار و اموراجتماعی، گفت‌‏: رسالت اصلی وزارت کار سیاست‌‏گذاری در بخش اشتغال و نظارت بر عملکرد سیاست‌‏ها است.
به گزارش ایلنا, دکتر "فرشباف" در سومین همایش دو سالانه اشتغال و نظام آموزش عالی کشور که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود، افزود‌‏: وزارت کار با توجه به توسعه منابع انسانی تنظیم سیاست ها در مراجع قانونی و پیگیری و بازخورد اجرای سیاست ها در جهت کاهش معضل بیکاری است .
وی گفت‌‏: متولیان ایجاد اشتغال کلیه دستگاههای اجرایی و جامعه است اما برخی تصور می‌‏کنند که وزارت کار وظیفه ایجاد اشتغال را برعهده دارد و این درحالی است که تنها مسوولیت سیاست گذاری و ثبت کردن اشتغال در حیطه وزارت کار است .
معاون وزیر کار ادامه داد : اگر بخواهیم وظیفه و رسالت وزارت کار را مدیریت بر بازار کار بدانیم باید بررسی کرد که بازار کار چه چیزهایی را از ما می‌‏طلبد .
وی گفت‌‏: برای ایجاد اشتغال باید به برنامه ریزی منابع انسانی و مدیریت عرضه بر بازار کار توجه کردکه در حال حاضرتنها بخش دولتی به این موضوع توجه داشته است در حالی که بخش غیر دولتی با وجود داشتن جمعیت زیاد در حاشیه مانده است .
معاون وزیر کار،افزود : حتی آمار دقیقی از اینکه در بازار کار چند در صد از شاغلین دارای چه مهارتهایی هستنده و در چه بنگاههایی کار می‌‏کنند وجود ندارد و تا کنون اکثر این اطلاعات به صورت برآوردی به دست آمده است.
فرشباف افزود : مدیریت بر بازار کار جز دوم سیاستگذاری اشتغال است که به نوعی عرضه به بازار کار را مدیریت می کند.
وی تاکید کرد‌‏: یکی از هسته های درونی که در بحث سیاستگذاری اشتغال کار مطرح می شود کار آفرینی است که متاسفانه در خیلی جاها آنرا به عنوان بحث اشتغال در نظر می گیرند درحالی که موضوع کارآفرینی هسته اصلی خلاقیت و ایده است .
وی گفت‌‏: وزارت کار بحث تهیه جامع اطلاعات کار را دارد که در بر گیرنده اطلاعات ثبتی مجموعه نهاد و دستگاههای اجرایی و نیروهای بیمه شده است.
معاون وزیر کار تصریح کرد‌‏: در حال حاضر شورای عالی اشتغال و کارگروه های اشتغال استانها را فعال کرده ایم تا با حضور مسوولین عالی استانها هر هفته سه جلسه در مورد اشتغال تشکیل شود.
وی با بیان اینکه وظیفه این شورای عالی و کارگروهای مورد نظر پیگیری مباحث اشتغال است گفت: به منظور ایجاد حساسیت در زمینه اشتغال در وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی دفاتر کارآفرینی ایجادکرده ایم .
۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۰:۳۵
کد خبر : ۱۸,۰۷۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید