بانکها در ازاء پرداخت تسهیلات به متقاضیان وثیقه خارج از طرح می‌گیرند

مجلس به بانکها اجازه داد در ازاء تسهیلات پرداختی مازاد بر سرمایه‌ثابت و آورده متقاضی وثیقه های خارج از طرح مطالبه نمایند.
به گزارش خبرگزاری فارس نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات طرح دو فوریتی تسهیل اعطای تسهیلات بانکی و کاهش هزینه‌های طرح و تسریع در اجرای طرح‌های تولیدی و افزایش منابع مالی و کارآیی بانکها شش تبصره از ماده یک این طرح را به تصویب نهایی رساندند.
بر اساس مصوبه امروز مجلس، بانکها می توانند در ازاء تسهیلات پرداختی مازاد بر سرمایه ثابت و آورده متقاضی وثایق خارج از طرح مطالبه نمایند.
بر اساس این مصوبه ارزش زمین محل اجراء طرح از جمله هزینه‌های طرح محسوب می‌شود.
نمایندگان همچنین در تبصره دیگری مصوب کردند که به منظور افزایش ضریب اطمینان بانکها برای وصول تسهیلات اعطایی به بانکهای عامل اجازه داده می شود حداکثر معادل دو درصد ارزش کسری وثایق طرح را به عنوان کارمزد پوشش ریسک برای یک بار دریافت نمایند.
همچنین در صورت درخواست متقاضی بانک عامل موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته مازاد ارزش وثایق ‌خارج از طرح قابل رهن را جهت توثیق ‌نزد سایر بانکها و موسسات مالی و اعتباری که متقاضی معرف می‌کند، اعلام نمایند.
با تصویب مجلس به منظور تامین منابع مورد نیاز طرح‌های بزرگ، همه بانکها می‌توانند بخشی از سهم تسهیلات اعطایی خود را از طریق مشارکت با سایر بانکها (سندیکای بانکی) عمل نمایند، پذیرش توجیه اقتصادی، فنی و مالی طرح تایید شده توسط بانک عامل اول برای سایر بانکهای مشارکت کننده کفایت می‌نماید.
بر اساس مصوبه امروز مجلس قراردادهای مربوط به واگذاری و یا بهره‌برداری زمین برای اجراء طرح‌های تولیدی یا خدماتی که توسط دستگاه‌های اجرایی در اختیار مجریان طرح قرار گیرد، به عنوان اسناد قابل قبول پذیرفته می شود.
وزارت مسکن وشهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی، سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکها و نواحی صنعتی، سازمان اوقاف وامور خیریه وسایر دستگاه‌های اجرایی موظفند در اجرا قرارداد تسهیلات اعطایی بنا به درخواست بانک و یاموسسه مالی، اعتباری ذینفع، آنها و یا اشخاص معرفی شده از طرف آنها را به عنوان جانشین مجری طرح موضوع قرارداد واگذاری زمین، شناخته و بپذیرند، همه حقوق و تعهدات ناشی از آن را به بانک یا موسسه مالی، اعتباری ذینفع و یااشخاص معرفی شده منتقل نمایند.
همچنین دستگاه‌های مذکور موظفند در صورت تغییر یا تعویض قرارداد بنا به تقاضای بانک برای تفویض اختیار به بانک در اسرع وقت به دفاتر اسناد رسمی معرفی شده مراجعه نمایند.
۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۵:۴۲
کد خبر : ۱۸,۰۸۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید