کارگر نمونه ایرانی طرح تحریم واردات ورق صنعتی از ایتالیا را خنثی کرد

رتبه دوم کارگر نمونه کشوری در سال 85 گفت: با طرح تولید ورق های صنعتی لازم برای ساخت و تولید برج های صنعتی علاوه بر رفع محدودیت های ناشی از تحریم واردات، 400 هزار دلار صرفه جویی ارزی در تولید هر برج ایجاد شده است.
مجید برقانی فراهانی در گفت و گو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: طرحی که به خاطر آن رتبه دوم کارگر نمونه کشوری را احراز نمودم درباره تولید نوعی ورق فولادی با درصد پایین کربن است که در ساخت برج های تفکیک، خنک کننده و به طور کلی برج های صنعتی به کار برده می شود.
وی افزود: تا پیش از ارائه این طرح تکنولوژی ساخت و تولید این نوع ورق ها در ایران وجود نداشت و کشور های تولید کننده این ورق ها به ویژه ایتالیا به این بهانه که با تحویل این نوع ورق به جمهوری اسلامی امکان استفاده از آنها در تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، از تحویل این ورق ‌ها به جمهوری اسلامی ایران خود داری کردند.
رتبه دوم کارگر نمونه کشوری اظهار داشت: بعد از چند ماه کار تحقیقاتی در گروه صنایع آذرآب بالاخره به ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی این ورق ها دست یافتیم و حتی توانستیم تکنولوژی بومی و روش تولید این ورق ها را به تایید تولید کننده اصلی آن در ایتالیا که گارانتی و استاندارد این محصولات را تامین می کنند، برسانیم.
وی با اشاره به اخذ سند رسمی تایید استاندارد تولید این ورق ها در ایران اظهار داشت: یک شرکت دولتی ایتالیایی تولید کننده این ورق ها در جهان است و این ورق با روش رولینگ تهیه و تولید می شود، استاندارد هرگونه تولید این نوع ورق در جهان باید به تایید این شرکت برسد، قطعا این شرکت برای حفظ نشان تجاری (برند) خود با سختگیری بسیاری استاندارد تولید این ورق ها را صادر می کند، اما خوشبختانه ما در گروه صنایع آذر آب موفق شدیم ضمن یک سند رسمی استاندارد تولید این ورق را از این شرکت ایتالیایی بگیریم.
برقانی فراهانی افزود: تولید این ورق ها در کشور علاوه بر رفع موانع ناشی از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران برای تولید هر برج صنعتی 400 هزار دلار صرفه جویی ارزی در بر داشته است و باعث استقلال جمهوری اسلامی در واردات یکی از مواد اولیه اصلی در تولید برج های صنعتی اعم از برج های تفکیک، برج های خنک کننده، برج های ATM gas& oil stream ، و توربین های آبی شده است.
وی با اشاره به نصب دو برج ساخته شده از این ورق ها در پالایشگاه بندر عباس اظهار داشت: تجربه اجرای این طرح نشان داد که با حمایت بیشتر از بخش پژوهش در تولید می توانیم قدرت مانور خود را در تامین مواد اولیه لازم افزایش داده و از واردات مواد اولیه ضروری بی نیاز شویم.
فراهانی گفت: گروه صنایع آذر آب در آغاز زمان اشتغال من در این شرکت ، تازه تاسیس بود که مجموعه ای از کارشناسان جوان، خلاق و پویا در آن اشتغال داشتند، متاسفانه با گذشت زمان این خلاقیت ها به خاطر عدم حمایت و تایید مدیریت کمرنگ شد و از بین رفت و متاسفانه صنایع آذر آب به اندازه گذشته به بخش پژوهش اهمیت نمی دهد.
وی افزود: آذر آب در واقع یک بنگاه خصوصی است که سرمایه گذاران و سهام داران دولتی آن را تاسیس کرده و اداره می نمایند و اداره این بنگاه خصوصی با تفکر و دیدیگاه دولتی برای بخش پژوهش آن مشکل ساز شده و باعث کند شدن روند پژوهش در این گروه صنعتی شده است.
۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۵:۱۹
کد خبر : ۱۸,۰۸۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید