دکتر سیدمحمد جهرمی : طرح اعطای وام خرید کالا به کارگران تدوین شد

وزیر کار و اموراجتماعی از تدوین طرح اعطای ده میلیون ریال وام قرض الحسنه برای خرید کالای ایرانی به کارگران خبر داد.
دکتر سیدمحمدجهرمی امروز در دیدار اعضای جامعه اسلامی کارگران یادآور شد : این وام در ازای خرید کالاهای ایرانی به صورت کارت اعتباری در اختیار کارگران قرار می گیردکه جزییات آن در دست بررسی است و به زودی اعلام خواهد شد.
وزیر کار گفت : با وجود اینکه تعاونی های مسکن کارگران در اختیار این وزارتخانه نیست اما ایجاد مسکن برای کارگران از اولویت های اساسی این وزارتخانه است .
وی افزود: وزارت کار و اموراجتماعی در تلاش است با استفاده از تعاونی های مسکن کارگری و انبوه سازان ، ساخت مسکن ارزان قیمت را اجرایی کند تا سالانه حداقل 200 هزار واحد مسکونی در اختیار کارگران قرار گیرد.
وی توجه به بحث تغذیه و پوشاک کارگران را از دیگر برنامه های خود برای کاهش این مشکلات عنوان کرد و افزود : با تعاونی های مصرف درحال مذاکره هستیم تا آنان برخی اقلام را حداقل 10 درصد زیرقیمت در اختیار کارگران قرار دهند.
دکتر جهرمی از تشکل های کارگری خواست برنامه و طرح های خود را در زمینه های رفاهی و مسکن به وزارت کار و اموراجتماعی منعکس کنند تا این قشر زحمتکش آثار مثبت اقدامات را احساس کنند.
وزیر کار و اموراجتماعی کاهش مشکلات بنگاههای تولیدی را یکی از راهکارهای اصولی برای کاهش دعاوی و حمایت عملی از کارگران عنوان کرد و افزود : 40 درصد اعتبارات طرح بنگاههای زودبازده برای حل مشکلات بنگاههای اقتصادی موجود اختصاص یافته که 20درصد آن برای حل مشکل کمبود نقدینگی و 20 درصد برای اجرای طرح های توسعه ای اختصاص یافته است .
وی یادآور شد : با اجرای این سیاست ها شاهد 8/11 درصدی دعاوی در مراجع تشخیص و حل اختلاف و 14درصد اعتراضات کارگری در کل کشور هستیم .
وی افزود : در برخی از استانهای صنعتی مثل اصفهان ، قزوین با کاهش 35 درصدی دعاوی در مراجع تشخیص و حل اختلاف روبرو بودیم .
دکتر جهرمی با اشاره به آمار مراجع مختلف ، از رشد فرصت های شغلی در کشور خبر داد و افزود : آمار ورودی ها به سازمان تامین اجتماعی به سه برابر خروجی افزایش یافته است و این نشان دهنده رشد فرصت های شغلی است .
وی گفت : بر اساس آمار وزارت صنایع طی ده ماه ، 50 هزار فقره موافقت اصولی با سرمایه ای بالغ بر 120 هزار میلیارد تومان صادر شده است که پیش بینی می شود با بهره برداری از این واحدها ، یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شود.
دکتر جهرمی افزود : شرکت شهرک های صنعتی با اجرای سیاست های اخیر با رشد 78 درصدی در واگذاری زمین برای تاسیس صنایع روبرو شده است که تمامی این آمارها نشان دهنده این است که سیاست های وزارت کار و اموراجتماعی در توسعه فرصت های شغلی به نتیجه رسیده است .
وی روان سازی روابط کار و ایجاد فضای آرام برای سرمایه گذاری را گامی مهم در جهت کاهش مشکلات کارگران عنوان کرد و گفت : کاهش دعاوی کارگری نشان می دهد توسعه فرصت های شغلی و دیگر برنامه ها در جهت حمایت از نیروی کار بوده است .
۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۰:۳۸
کد خبر : ۱۸,۰۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید