سومین همایش دوسالانه «اشتغال و نظام آموزش عالی کشور» با همکاری وزارت کار برگزار می‌شود

سومین همایش دوسالانه « اشتغال و نظام آموزش عالی کشور» طی روزهای 24و 25 اردیبهشت ماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا، دکتر جعفر توفیقی رییس شورای سیاستگذاری این همایش امروز در یک نشست خبری با اعلام این خبر، هدف از برگزاری این همایش را دستیابی به دانش نظری و تجربی کافی جهت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در زمینه اشتغال بیان کرد.
وی با بیان اینکه رویکرد کلی همایش آسیب شناسی، انتقادی و تحلیل سیاست‌های موجود در تمامی بخشهاست، افزود: برای حل مشکلات ابتدا باید یک رویکرد آسیب شناسی و انتقادی داشت تا بتوان موضوع را به خوبی بررسی و سپس برای آن راه حل ارائه کرد.
وی با اشاره به چهار محور این همایش از جمله این محورها را «بررسی و تحلیل آسیب شناسی نظام آموزش عالی با رویکرد توسعه اشتغال دانش آموختگان» بیان کرد و گفت: در این محور مواردی همچون اثربخشی ساختار کلان، آموزش عالی، بررسی و تحلیل اثربخشی رشته‌های دانشگاهی و سرفصل‌ها و منابع آموزشی، نقش و جایگاه آموزشهای علمی کاربردی در توسعه اشتغال، آسیب شناسی ارتباط و تعامل بازار کار و دانشگاه و غیره بررسی و تحلیل می‌شود.
وی دیگر محور همایش را «بررسی تعامل سایر نظام‌ها با آموزش عالی در توسعه اشتغال دانش آموختگان» دانست و گفت: بررسی فرآیند تدوین سیاستهای بخشی دستگاه‌ها و نهادهای کشور در ارتباط با نظام آموزش عالی، بررسی فرآیند اجرای سیاستهای بخشی و فرابخشی دستگاه‌ها و نهادهای کشور در ارتباط با نظام آموزش عالی و غیره از جمله موارد قابل بررسی در این محور است.
به گفته دکتر توفیقی، اشتغال یک فرآیند فرابخشی است که هم بر روی نظام‌ها و بافت‌های مختلف کشور تاثیر می‌گذارد و هم از آنها تاثیر می‌پذیرد.
دکتر توفیقی محور سوم این همایش را بررسی چالشها و تحولات محیطی ملی، منطقه‌ای و بین المللی تاثیرگذار بر توسعه اشتغال دانش‌آموختگان بیان و اظهار کرد: در این محور مواردی همچون بررسی روند تحولات فناوری، تاثیر مجامع و سازمانهای منطقه‌ای و بین المللی، تاثیر جهانی شدن و تحولات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تاثیرگذار بر توسعه اشتغال آموختگان آموزش عالی کشور که شامل تحولات اجتماعی – فرهنگی، سیاسی – حقوقی، اقتصادی – بازرگانی و شرایط جغرافیایی – اقلیمی است؛ مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی بررسی و تحلیل تجربیات سایر کشورها در توسعه اشتغال دانش آموختگان را محور چهارم همایش بیان و اظهار کرد: در این محور به مواردی همچون نقش همکاری بین المللی در توسعه کارآفرینی دانشگاهی، بررسی فرصت‌های بین المللی اشتغال برای دانش آموختگان آموزش عالی کشور، مطالعه سیاست‌های بازار کار در کشورهای موفق، بررسی موانع و محدودیت‌های همکاری بین المللی و غیره پرداخته می‌شود.
رییس شورای سیاست گذاری همایش اشتغال و نظام آموزش عالی اظهار کرد: همایش دو سالانه اشتغال و نظام آموزش عالی کشور توسط جهاد دانشگاهی تربیت مدرس و با همکاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی همچون معاونت امور اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و کار و امور اجتماعی، سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان و سازمان ملی جوانان برگزار می‌شود.
دکتر توفیقی در خاتمه اظهار امیدواری کرد: با برگزاری این همایش محیط مناسبی برای تامین دانش مورد نیاز برای رفع مشکل اشتغال ایجاد شود.
۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۴:۳۴
کد خبر : ۱۸,۱۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید