مدیر کل کاریابی وزارت کار خبر داد: انتخاب 33 کاریاب تخصصی برای تحقق اعزام 100 هزار نیروی کار به خارج

برای تحقق اهداف پیش بینی شده در برنامه چهارم برای اعزام 100 هزار نیروی کار به خارج از کشور، به دنبال اجرایی کردن تفاهم نامه اعزام نیروی کار به کشور های به کشورهای هدف هستیم.
ناصر نادری مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی وزارت کار در گفت و گو با خبرگزاری فارس درباره سیاست های کلی وزارت کار در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور اظهار داشت: وزارت کار و امور اجتماعی در دولت نهم بر اساس سیاست های کلی سند ملی ویژه فرابخشی توسعه اشتغال و کاهش بیکاری که آذر ماه 84 در ستاد برنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مصوب شد، برنامه ریزی هدایت نیروی کار را از طریق کاریابی های غیر دولتی خارجی انجام می دهد.
وی افزود: بند چهارم این سیاست های کلی، در بخش سیاست های تنظیم بازار کار اعزام نیروی کار به خارج از کشور را مورد تاکید قرار می دهد.
مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی ها با توجه به موادی از قانون برنامه چهارم که بر کاهش تصدی گری دولت و تقویت بخش خصوصی و ایجاد رقابت در این بخش، اظهار داشت: وزارت کار هم در این راستا بخشی از امور مربوط به هدایت نیروی کار را اعم از به کار گماری جویندگان کار در داخل یا خارج کشور را از طریق دفاتر کاریابی به بخش غیر دولتی واگذار کرده است .
وی افزود: تاکنون بیش از 700 دفتر کاریابی غیر دولتی مجوز فعالیت خود را از وزارت کار و امور اجتماعی دریافت کرده اند که در زمینه کاریابی برای کارجویان در داخل یا خارج از کشور فعالیت می نمایند. اما از آنجا که توفیق این کاریابی ها در زمینه اعزام نیرو در خارج از کشور غیر قابل توجه بود، اخیراً تصمیم گرفته شد ضمن تعدیل تعداد این کاریابی ها، فعالیت آنها به صورت تخصصی و با انتخاب کشورهای هدف انجام شود که در همین راستا، 33 کاریابی برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور انتخاب و تعیین شدند.
نادری تاکید کرد: نهم خرداد جلسه ای برای هم اندیشی مدیران 33 کاریابی غیر دولتی تخصصی که مجوز فعالیت آنها از سوی وزارت کار و امور اجتماعی صادر شده است، برگزار خواهد شد. در این جلسه به دنبال شناسایی موانع و چالش های موجود برای بهبود فعالیت کاریابی های غیردولتی در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور هستیم و امیدواریم با همکاری مدیران این کاریابی ها راهکار های تازه تری برای اعزام نیروی کار به کشورهای هدف بیابیم.
وی تاکید کرد: حوزه فعالیت دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی ها، اجرایی کردن یادداشت تفاهم های منعقده بین جمهوری اسلامی ایران و کشور های هدف است که از سوی دفتر امور بین الملل این وزارت خانه پیگیری می شود.
نادری گفت: در تفاهم نامه ای که در مارس 2003(اسفند 1381) بین دولت ایران و استرالیا منعقد گردید، با تعیین سهمیه و اعزام 2000 نفر از نیروی کار ایرانی تحت عنوان روادید کار و تعطیلات به مدت چهار سال موافقت شد.
وی ضمن اشاره به تعداد روادید صادره از سال 1382 تاکنون در قالب این نوع روادید افزود: در سال 82، تنها 46 روادید، در سال 83 از 358 پرونده که از وزارت کار و امور اجتماعی به سفارت استرالیا ارسال شد، برای 256 نفر و در سال 84 نیز از 538 پرونده ارسالی برای 431 نفر روادید صادر گردیده است.
وی افزود: خوشبختانه در سال 85 صدور روادید از رشد خوبی برخوردار بوده و از هزار و 127 پرونده تشکیل شده، 785 روادید کار اخذ گردیده است و در حال حاضر 252 پرونده در نوبت صدور روادید می باشد که انتظار می رود تا پایان خرداد ماه سال جاری سهمیه 2000 نفری موضوع تفاهم نامه تکمیل گردد.
نادری در مورد تفاهم نامه منعقد شده با کشورهای هدف افزود: وزارت کار با توجه به سوابق موجود با تعدادی از کشورها همچون بلژیک، آلمان، ایتالیا و ...یادداشت تفاهم منعقد نموده که اجرایی کردن این تفاهم نامه ها مستلزم تعامل و هماهنگی بین وزارت کار و امور اجتماعی با وزارت امور خارجه، دفاتر نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مذکور و تلاش مضاعف دفاتر کاریابی های غیر دولتی خارجی دارای مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی می باشد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد به منظور بهره مندی اعزام شوندگان به کشورهای هدف از تسهیلات بیمه درمانی و احتساب سنوات خدمتی، ساز و کار مناسبی با هماهنگی و همکاری وزارت رفاه و تامین اجتماعی ایجاد گردد.
۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۴:۳۱
کد خبر : ۱۸,۱۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید