دکتر فاتحی: توسعه کارآفرینی و احیا بنگاه های کوچک در 60 کشور در حال اجرا است

یک استاد دانشگاه گفت: طرح بنگاه های کوچک در بیش از 60 کشور جهان با هدف افزایش کارایی و تداوم اشتغال در حال اجرا است .
دکتر محمدحسین فاتحی با اشاره به برنامه های سازمان بین المللی کار در خصوص ترویج کارآفرینی یادآور شد: سازمان بین المللی کار با تاکید بر کارآفرینی و آموزش مدیران برای واحدهای کوچک، برنامه ویژه ای را پیشنهاد کرده است که این برنامه در بیش از 60 کشور جهان برای توسعه کارآفرینی و احیاء بنگاه های کوچک که سهم زیادی در اشتغال دارند، طراحی شده است .
وی یادآور شد: این برنامه به منظور ارتقاء سطح کارآفرینی بنگاه های کوچک معرفی شده است که هدف اصلی آن افزایش کارایی بنگاه های کوچک و ایجاد تدوام اشتغال است.
وی ترویج کارآفرینی را یکی از مولفه های اساسی در کاهش نرخ بیکاری دانست و گفت: حمایت از کارآفرینان و تبلیغ برای حرکت عرضه نیروی کار به سمت بخش غیر رسمی و نشان دادن آثار و نتایج این رویکرد تاثیر زیادی در کاهش تقاضای استخدام در بخش مزد و حقوق بگیری دارد و این مهم نیازمند توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و هماهنگ کردن نیازهای نظام آموزشی با نیازهای بازار است .
این استاد اقتصاد دانشگاه پیشنهاد داد: بهتر است کارگروهی تحت عنوان میز اشتغال برای ردیابی اثرگذاری سیاست های اجرایی بر کاهش نرخ بیکاری تشکیل شود.
دکتر محمدحسین فاتحی معتقد است : این کارگروه می تواند ترکیبی از افراد خبره و متخصص در رشته های اقتصاد و جامعه و ... با مدیران رده بالای دستگاه های دولتی باشد تا بررسی مداوم و ردیابی اثرگذاری سیاست های اعمال شده برای کاهش بیکاری مورد توجه و اهتمام دولت قرار گیرد.
وی گفت: اطلاع رسانی بازارکار برای تصمیم گیران بخش خصوصی چه در طرف عرضه بازار کار شامل جویندگان کار و چه در طرف تقاضای بازار کار شامل صاحبان حرف و مشاغل در تصمیم گیری برای تحرک نیروی انسانی و سرمایه برای افزایش اشتغال و دستیابی به سطح تولید بهینه لازم و ضروری است .
وی با اشاره به اعطای تسهیلات متنوع اشتغال در کشور، افزود: برای ردیابی اثرگذاری این اعتبارات و افزایش اثربخشی آن وجود یک بانک خاص و ویژه که وظایف تمام این دستگاه ها در آن تجمیع شده است بسیار مفید خواهد بود.
دکتر فاتحی همچنین افزود: ایجاد حساب پس انداز اشتغال همانند آنچه برای تهیه مسکن مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند در تراکم سرمایه بخش خصوصی آن هم در فرهنگ اقتصادی که پس انداز رونق فراوانی ندارد از یک طرف مسایل و مشکلات سرمایه گذاری و اشتغال آفرینی برای افراد در آینده را کاهش دهد و از طرف دیگر بار مالی دولت در این حوزه از سیاست های اقتصادی را به نحوی کاهش دهد.
۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۷:۴۶
کد خبر : ۱۸,۱۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید