استاد دانشگاه و پژوهشگر: بنگا ه های کوچک و زودبازده، نیمی از اقتصاد آلمان را مدیریت می کنند

دکتر اسماعیل مردانی معتقد است: راه اندازی و حمایت از بنگاههای کوچک و متوسط یکی از اولویت های اساسی در برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای اروپایی است . برنامه ریزان اقتصادی اروپا معتقدند که راه اندازی و توسعه بنگاه های کوچک و زودبازده، فرصت های تازه ای برای بروز خلاقیت و رشد نوآوری های علمی و صنعتی در این کشورها فراهم آورده است.
وی با تشریح ویژگی های بنگاه های کوچک و متوسط در کشورهای صنعتی یادآور شد، بنگاهای کوچک و متوسط در ایجاد اشتغال و فراهم کردن بستر مناسب برای نوآوری و افزایش صادرات نقش مهمی دارند.
دکتر مردانی انعطاف پذیری ، توسعه کارآفرینی و رشد خلاقیت را از ویژگی های این بنگاه ها بر شمرد و افزود : شرکت های کوچک و متوسط راحتتر می توانند خود را با تغییرات پر شتاب محیطی منطبق کنند و نسبت به عوامل اقتصادی سریعتر واکنش نشان دهند.
وی تصریح کرد: بنگاه های کوچک و متوسط عامل جذب و اشتغال بخش عظیمی از نیروی کار هستند و در این راستا می توانند نقش مفیدی در کاهش نرخ بیکاری ایفا کنند.
دکتر مردانی گفت: این بنگاه ها علی رغم این که به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارند ، بازدهی بیشتری داشته و در ایجاد اشتغال ، ایجاد بستر مناسب برای نوآوری و اختراعات و افزایش صادرات کشورها نقش مهمی دارند.
وی افزود : آمارها نشان می دهند که این بنگاه های زودبازده به شدت مورد اهتمام دولت ها هستند به گونه ای که در آلمان حداقل تعداد دو میلیون و 300 هزار موسسه کوچک و متوسط راه اندازی شده است که تعداد کارکنان آنها 20 میلیون نفر است و 70 درصد کل شاغلان این کشورها را در خود جای داده اند.
وی یادآور شد : در آمریکا 25 میلیون بنگاه کوچک وجود دارد که بیش از 50 درصد از نیروی کار بخش خصوصی را در اختیار دارد.
۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۱:۴۸
کد خبر : ۱۸,۱۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید