معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری درایران بر اساس آخرین استاندارد‌های بین‌المللی محاسبه می‌شود

براساس نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار نرخ بیکاری درسال‌85 نسبت به سال ‌84 از ‌5/11 درصد به ‌2/11 کاهش داشته است.
به گزارش ایسنا، علیرضا زاهدیان معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران گفت: نرخ بیکاری براساس نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار محاسبه می‌شود که این طرح براساس آخرین استاندارد‌ها و توصیه‌های بین‌المللی (ILO) طراحی شده است.
زاهدیان درباره روش نمونه‌گیری در طرح مذکور گفت: در هر فصل اطلاعات حدود ‌180 هزار نفر در خانوار نمونه طرح جمع‌آوری می‌شود که این تعداد در کل سال به رقمی‌ حدود ‌720 هزار می‌رسد.
وی افزود: همچنین در این طرح آمارگیری از روش نمونه‌گیری چرخشی (Rotation Sampling) به گونه‌ای استفاده شده که در هر فصل به ‌50 درصد از خانوار‌های فصل قبل مجدد مراجعه می‌شود که این روش نمونه‌گیری در تمام کشور‌های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معاون طرح‌های آماری مرکز آمار در ارتباط با ارقام متفاوتی که از سوی برخی مراجع خارج از کشور اعلام می‌شود، گفت: طرح آمارگیری از نیروی کار یکی از بزرگترین طرح‌های آمارگیری در کشور و حتی در منطقه است و نتایج آن بسیار قابل اعتمادتر از برآورد‌هایی است که بر اساس مدل ارائه می‌شوند.
عواملی مانند افراد دارای درآمد بدون کار، محصلان، زنان خانه‌دار، کارکنان فامیلی بدون مزد، جزو مواردی هستند که در آمارگیری به راحتی قابل سنجش هستند ولی در مدل‌های برآورد توجه لازم به آنها نشده است.
زاهدیان اظهار کرد: شغل‌های جدید که در اثر ایجاد فرصت‌های شغلی به وجود می‌آیند و شغل‌هایی که در اثر ایجاد فرصت‌های شغلی جدید از بین می‌روند یا تبدیل می‌شوند را نیز جزو مواردی دانست که در برآورد‌های مبتنی بر مدل که عمدتا توسط مراجع خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مغفول می‌مانند.
۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۱:۰۵
کد خبر : ۱۸,۱۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید