حدود 25درصد مجوزهای مشاغل خانگی خراسان جنوبی در بخش صنایع دستی است

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به منظور تعامل و هم افزایی بیشتر در حوزه کاری مرتبط، دیدار و گفت‌وگو کردند.
مجوز مشاغل خانگی خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی؛ سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به منظور تعامل و هم افزایی بیشتر در حوزه کاری مرتبط، دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این نشست غلامرضا اشرفی در بیان عملکرد اداره کل میراث فرهنگی استان در حوزه مشاغل خانگی گفت: از ابتدای سال 98 تا کنون تعداد 910 مجوز مشاغل خانگی در دستگاه های میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی صادر شده است که از این تعداد 229 مجوز در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان صادر شده است.

اشرفی ادامه داد: در استان از مجموع 910مجوز صادر شده، 886 مجوز به صورت مستقل و 24 مجوز به صورت پشتیبان حقیقی با 194نفر تحت پوشش بوده است که سهم اداره کل میراث فرهنگی در آن، صدور 226 مجوز به صورت مستقل و 3مجوز در قالب پشتیبان حقیقی با 58 نفر تحت پوشش بوده است که این تعداد حدود 25 درصد کل مجوزهای استان را شامل می شود.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بر مزایای بهره مندی افراد فعال در حوزه صنایع دستی تاکید کرد و افزود: اخذ مجوز مشاغل خانگی و همچنین پرداخت تسهیلات ارزان قیمت حمایتی به فعالان این بخش می تواند موجب تقویت مشاغل خرد و کوچک شود.

اشرفی ادامه داد: در فعالیت های مشاغل خانگی علاوه بر حضور افراد در محل زندگی آنان که منجر به حفظ روابط خانوادگی و حضور موثر در کانون خانواده است، می تواند به عنوان فعالیتی اقتصادی کوچک در راستای کمک مالی و تقویت معیشت خانواده نیز مورد توجه قرار گیرد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در خصوص اجرای طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در استان گفت: طرح مذکور یکی از طرح های اشتغالزای دولت است که توسط وزارت متبوع و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کشور اجرا شد. وی ادامه داد: یکی از اهداف اجرای طرح ایجاد و تثبیت اشتغال در مناطق روستایی است که این مهم ارتقا وضعیت معیشتی روستاییان و نگه داشت نیرو در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها بوده است.

اشرفی طی گزارشی از عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری گفت: در استان تعداد 3298 به مبلغ 5270813میلیون ریال جهت بررسی در کمیته فنی ارسال شده است که از این تعداد 2343 طرح به مبلغ 2945138 میلیون ریال موفق به دریافت تسهیلات از این محل شده اند.

وی ادامه داد: از مجموع 87 طرح ارسال شده اداره کل میراث فرهنگی استان به مبلغ 240569.33 میلیون ریال؛ تعداد 76 طرح به مبلغ 175886.37 میلیون ریال موفق به دریافت تسهیلات از محل اشتغال پایدار در مناطق روستایی وعشایری شدند که این مباغ معادل 6درصد کل اعتبارات استان از این محل بوده است.
اشرفی خواستار پیگیری طرح های معرفی شده به بانک های عامل توسط دستگاه های اجرایی مربوطه شد و افزود: باید با توجه به شرایط خاص استان در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری تلاش مضاعف جهت اجرای این طرح ها صورت گیرد.

۲۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۴۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |
کد خبر : ۱۸۱,۳۳۸
کلیدواژه ها: مشاغل خانگی صنایع دستی اشتغال پایدار

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید