مدیرکل اتباع خارجی خراسان رضوی :بازگشت داوطلبانه اتباع افغانی تا پایان اسفند ماه به نفع آنها است

مدیر کل اتباع خارجی خراسان رضوی معتقد است: به نفع اتباع افغانی است که تا پایان اسفند ماه داوطلبانه به کشورشان بازگردند چرا که تا زمانی که این افراد برنگردند، کشورشان را نمی‌توانند بسازند.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان، نمایندگان ایران، افغانستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نشستی را با حضور مهاجران افغانی دارای مدرک اقامتی معتبر ساکن مشهد با هدف اطلاع‌رسانی در راستای بازگشت داوطلبانه اتباع افغان در مجتمع فرهنگی شهید هاشمی‌نژاد مشهد برگزار کردند.
علی جعفری‌نژاد مدیر کل اتباع خارجی خراسان رضوی در این نشست با اشاره به این که " امسال در اجلاس سه جانبه تصمیمات بهتری نسبت به سال‌های گذشته گرفته شد و امکانات بیشتری نیز در اختیار اتباع افغانی برای بازگشت به افغانستان در نظر گرفته شده است"، تصریح کرد: این افراد می‌توانند با دست خودشان کشور افغانستان را بسازند و کمک‌های کشورهای دیگر فقط زیرساخت‌های این کشور را درست می‌کند ولی کار اصلی بازسازی با حضور شما است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبات اجلاس سه جانبه در خصوص آموزش، چند دوره آموزشی در تربت‌جام آغاز شده و این افراد پس از آموزش می‌توانند به کشورشان بازگردند.
وی در پاسخ به سوال یکی از اتباع افغانی در خصوص این که چرا اتباع نمی‌توانند در ایران ادامه تحصیل بدهند، گفت: روادید دانشگاه‌ها بین ایران و افغانستان امضا شده است و افراد می‌توانند از این طریق آموزش ببینند و برای دانش آموزان سوم دبیرستان نیز اگر معدل آنها بالای 17 باشد می‌توانند در مقطع پیش دانشگاهی تحصیل کنند.
وی در پاسخ به سوال دیگری که چرا اتباع غیر مجاز دستگیر می‌شوند، تصریح کرد: بعضی از اتباع افغانی در کشور هستند که باعث آزار و اذیت هموطنان خودشان می‌شوند که این افراد باید دستگیر شوند و در مورد اتباع افغانی غیر مجاز هیچ ظلمی به آنها نشده است و حتی افرادی که توسط پلیس دستگیر شده‌اند، رأفت اسلامی نیز شامل حال آنها می‌شود.
وی اذعان داشت: افرادی که از ایران به طور غیر مجاز به افغانستان می‌روند و در آنجا دستگیر شده و هم اکنون در زندان به سر می‌برند ما هیچ دفاعی از آنها نمی‌کنیم و اکنون که دولت افغانستان دارای ثبات سیاسی است هر کسی برای اقامت کوتاه مدت برای تفریح، زیارت و غیره باید روادید داشته باشد همانطور که ما برای گرفتن روادید موظف هستیم.
وی اظهار امیدواری کرد که با امکاناتی که امسال برای بازگشت داوطلبانه وجود دارد همه اتباع افغانی را در افغانستان ببینیم.
۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۰:۰۰
کد خبر : ۱۸,۱۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید