مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری در سال ‪ ۸۵‬کاهش یافت

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران از کاهش نرخ بیکاری در سال 1385 در مقایسه با سال 84 خبر داد.
"علیرضا زاهدیان" گفت: بر اساس نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار، نرخ بیکاری در سال 85 نسبت به سال 84 از 5/11 به 2/11 درصد کاهش یافته است.
معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران افزود: نرخ بیکاری براساس نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار محاسبه می‌شود و این طرح نیز براساس آخرین استانداردها و توصیه‌های بین‌المللی (ILO) طراحی شده است.
به گزارش روابط عمومی مرکز آمار ایران، وی در مورد روش نمونه‌گیری گفت: در هرفصل اطلاعات حدود 180 هزار نفر در خانواره‌ای نمونه طرح جمع‌آوری می‌شود که این تعداد در کل سال به رقمی حدود 720 هزار می‌رسد.
زاهدیان خاطرنشان کرد: در این طرح آمارگیری از روش نمونه‌گیری چرخشی (Rotaion Sampling) به گونه‌ای استفاده شده که در هر فصل به 50 درصد از خانوارهای فصل قبل مجدد مراجعه می‌شود که این روش نمونه‌گیری در تمام کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی در مورد تفاوت آمارها با ارقامی که برخی مراجع خارج از کشور اعلام می‌کنند، گفت: طرح آمارگیری از نیروی کار یکی از بزرگترین طرح‌های آمارگیری در کشور و حتی در منطقه است و نتایج آن بسیار قابل اعتمادتر از برآوردهایی است که براساس مدل ارایه می‌شود.
معاون مرکز آمار ایران افزود: عواملی مانند افراد دارای درآمد بدون کار، محصلان، زنان خانه دار، کارکنان فامیلی بدون مزد، جزء مواردی هستند که درآمارگیری به راحتی قابل سنجش هستند ولی در مدل‌های برآورد توجه لازم به آنها نشده است.
زاهدیان، شغل‌های جدید که در اثر ایجاد فرصتهای شغلی به وجود می‌آیند و شغل‌هایی که در اثر ایجاد فرصتهای شغلی جدید از بین می‌روند یا تبدیل می‌شوند را نیز جزو مواردی دانست که در برآوردهای مبتنی بر مدل که عمدتا توسط مراجع خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مغفول می‌مانند.
۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۹:۴۰
کد خبر : ۱۸,۱۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید