وزیر کار و امور اجتماعی : برنامه دولت برای حمایت از متقاضیان خرید شرکت های دولتی

وزیر کار و اموراجتماعی، جزییات حمایت از متقاضیان خرید شرکت های دولتی را اعلام کرد .
دکتر جهرمی گفت : متقاضیان خرید شرکتهای دولتی در صورت حفظ و توسعه سطح اشتغال مشمول تشویقاتی از جمله تخفیف در قیمت سهام این شرکتها می شوند.
وی با اشاره به اینکه دولت در برنامه های واگذاری شرکتهای دولتی تلاش می کند تا سطح اشتغال توسعه یابد، خاطر نشان ساخت: در صورت تعدیل نیروی کار در برخی از بنگاههای واگذاری شده، کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.
وی همچنین افزود: بر اساس قرارداد با سازمان تامین اجتماعی به ازای اشتغال مجدد کارگران، وام قرض الحسنه با کارمزد 4 درصد به واحدها و یا خود کارگران پرداخت می شود.
وی همچنین توسعه تشکل های کارگری و کارفرمایی را یکی از برنامه های اساسی وزارت کار و امور اجتماعی عنوان کرد و گفت: انتظار ما این است که تشکل های کارگری و کارفرمایی مستقل و نماینده واقعی کارگران و کارفرمایان باشند.
دکتر جهرمی با اشاره به ابطال انتخابات کانون عالی شورهای اسلامی کار ، یادآور شد: در ابتدای شروع فعالیت من در وزارت کار اختلافی بین کانون عالی و اداره کل تشکل های کارگری و کارفرمایی وزارت کار به وجود آمد . با پیگیری و مذاکرات صورت گرفته و با توجه به حق وزارت کار برای نظارت بر انتخابات ، به مسئولان کانون اعلام شد تا انتخابات را در تهران برگزار کنند اما این کار صورت نگرفت و آنها انتخابات را در اصفهان برگزار کردند و به دلیل حضور نیافتن نماینده وزارت کار و سایر مشکلات قانونی این انتخابات باطل شد.
وی گفت : یکی از مسایل و مشکلات اساسی در این زمینه این بود که در کلیه اساسنامه های کانون شوراهای اسلامی، وابستگی به حزب خانه کارگر تصریح شده بود . در حالی که بر اساس نص صریح قانون کار ، تشکل های کارگری و کارفرمایی باید مستقل باشند.
وی با اشاره به اینکه بر اساس نظر وزارت کشور، خانه کارگر، یک حزب سیاسی است و در وزارت کشور به ثبت رسیده است، گفت: قانون کار بر کارکرد صنفی تشکل ها تاکید دارد و یکی از اقدامات ما این بود که کانون شوراها اساسنامه های خود را اصلاح کنند و مستقل شوند که این کار صورت گرفته و انتخابات این کانونها برگزار شده است.
دکتر جهرمی افزود: وزارت کار و اموراجتماعی بر روند انتخابات تشکل ها نظارت دارد اما تمامی امور مربوط به انتخابات مربوط به خود تشکل ها است و در صورت شکایت ما به موضوع رسیدگی می کنیم.
وی ادعای محدود کردن فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی را رد کرد و افزود: وزارت کار و امور اجتماعی بر استقلال تشکل ها تاکید دارد .
۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۰:۱۰
کد خبر : ۱۸,۱۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید