مدیرعامل سازمان صنایع کوچک: تسهیلات پرداخت شده در شهرکها صرف تولید و اشتغال می‌شود

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک در پاسخ به برخی شبهات درباره پرداخت تسهیلات زودبازده بدون کار کارشناسی گفت: بخش اعظم تسهیلات زودبازده به واحدهای صنعتی مسقر در شهرکهای صنعتی صرف تولید و اشتغال می شود.
محمدرضا نوتاش در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که گفت خبرهایی مبنی بر پرداخت تسهیلات تکلیفی زودبازده آنهم بدون انجام کار کارشناسی کافی شنیده می‌شود که به نظر می‌رسد در آینده هم بانکها و هم صنعت‌گران را دچار مشکل کند، گفت: تسهیلات مربوط به بنگاه های کوچک و زودبازده مربوط به استانها است و کار گروهی برای این مسئله مشخص شده است که دبیرخانه آن در ادارات کار و امور اجتماعی و کار گروه در استانداری است.
وی اضافه کرد: وظیفه کار گروه بررسی تقاضای فرد متقاضی تسهیلات است و اگر این کار گروه کار را تأیید کرد تولیدکننده را به بانک معرفی می‌کنند.
نوتاش اضافه کرد: بانک اجازه دارد مجددا طرح را بررسی و کارشناسی کند و اگرچه به بانکها اعلام شده است فرآیند کار تسهیل شود، حتما با سندسازی و کاغذبازی برای دریافت تسهیلات برخورد می‌شود.
نوتاش گفت: اگر طرح توجیه فنی و اقتصادی نداشته باشد در کار گروه تصویب و تأیید نمی‌شود و قرار براین است که طرحها توجیه فنی و اقتصادی داشته باشند.
وی ادامه داد: حتی اگر کار گروه نیز طرح فاقد توجیه را تأیید کند بانک آن را نمی‌پذیرد.
معاون وزیر صنایع ادامه داد: علاوه بر این متقاضی تسهیلات بنگاههای زودبازده باید 20 درصد آورده داشته باشد و اقدام به ساخت و ساز کند، در غیر این صورت بانک تسهیلاتی به او نخواهد داد.
نوتاش تأکید کرد: بنابراین بانک طرح را بررسی می‌کند و اگر اطمینان یافت توجیه اقتصادی و فنی دارد و بازگشت پول تضمین شده است، با دریافت وثیقه وام را می‌ پردازد.
وی گفت: این روند مربوط به تسهیلات بنگاه های زودبازده است اما بخشی نیز مربوط به کمکهای فنی و اعتباری سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی است،هنگامی که نیاز واحد صنعتی به تسهیلات از طریق مدیر شهرک تأیید می‌شود، به شرکت شهرک‌های صنعتی استان منعکس شود.
نوتاش ادامه داد: شرکت شهرکهای صنعتی استان پس از بررسی و تأیید آن را برای سازمان فرستاده و سازمان پس از بررسی نهایی متقاضی را به بانک معرفی می‌کند.
رئیس سازمان شهرکهای صنعتی افزود: پس از آن نیز تسهیلات یکجا پرداخت نمی‌شود و با نظارت بر هر مرحله و اطمینان از هزینه کرد اعتباراتی که قبلاً پرداخت شده، مابقی تسهیلات پرداخت می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در شهرکهای صنعتی تسهیلات پرداختی در چرخه صنعت قرار گرفته و منجر به اشتغال شده است، گفت: نمی‌توان به طور کلی پاسخ داد، اما قسمت اعظم تسهیلات به همین سمت رفته است.
وی گفت: البته تعدادی از طرحها نیز دچار مشکل شده‌اند، واحدهایی که پراکنده هستند ممکن است دچار مشکل شوند، اما برخی نیز از توانایی کافی برخوردارند و کار را پیش می‌برند.
وی تأکید کرد: واحدهای صنعتی که در داخل شهرکهای صنعتی مستقر هستند، مشکلات کمتری دارند و بر روند کارشان نظارت می شود.
۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۹:۵۲
کد خبر : ۱۸,۱۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید