نداشتن مهارت، مانع اصلی توسعه بنگاه های اقتصادی در خراسان شمالی

شماری از مسوولان خراسان شمالی نداشتن مهارت توسط جویندگان کار را از موانع اصلی در اجرای صحیح طرح بنگاه‌های اقتصادی کوچک زودبازده و ارایه خدمات به کارجویان دانستند.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی در گفت و گو با ایرنا در این‌باره گفت: نیروی انسانی کارآمد و توانمند از مهمترین ارکان توسعه است.
مهندس "حسین بابایان" اظهار داشت: نیروی انسانی به عنوان سرمایه‌ای بزرگ در هر مجموعه و بنگاه اقتصادی به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: یکی از موانع اجرای صحیح آیین‌نامه‌های بنگاه‌های اقتصادی زودبازده علاوه بر نبود نقدینگی و سرمایه‌گذاری، کمبود وجود نیروی انسانی کارآمد برای اجرای طرحها و برنامه‌ها است.
او ادامه داد: ماده 10 آیین‌نامه بنگاه‌های اقتصادی زودبازده نیز بر لزوم گذراندن دوره‌های کارآفرینی و کسب مهارت برای متقاضیان دریافت تسهیلات بنگاه‌های اقتصادی زودبازده تاکید می‌کند.
بابایان در ادامه مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی برای آموزش کارجویان را ضروری دانست.
رییس سازمان کار و آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی نیز گفت: در برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور، راهبرد سند اشتغال استانها، تربیت نیروی ماهر انسانی است.
محمود احمدی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: متاسفانه دانش‌آموختگان و تربیت‌شدگان دانشگاه ها و مراکز آموزشی استان به علت نبود تطابق رشته تحصیلی با کار، قابلیت جذب چندانی را ندارند.
وی تاکید کرد: آموزش یکی از مولفه‌های مهم است و باید کاربردی، هدفمند و مبتنی بر بازار کار باشد.
این مسوول افزود: آموزش باید از حالت سنتی بیرون آمده و همراه و همگام با فناوری روز و نیازسنجی با بازار کار انجام شود.
وی اظهار داشت: نباید نگران از دست دادن بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار بود بلکه باید برای ایجاد بنگاه های اقتصادی مناسب و متناسب با بازار کار گام برداشت.
او گفت: در این راستا باید برای تولد موسسات و نیروی انسانی تاثیرگذار در تولید ناخالص استان و کشور در فضاهای مجازی و غیرمجازی تلاش شود.
مدیر کل برنامه‌ریزی و اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایرنا افزود: اجرای طرحهای اقتصادی زودبازده فرصتی مناسب برای سرمایه- گذاری است.
داوود کمیلی‌پور افزود: خراسان شمالی با سیاست‌گذاریها و زحمات مدیران موفق در بحث اشتغال در کشور رتبه نخست را کسب کرده است.
وی ادامه داد: طرحهای سرمایه‌گذاران باید دارای توجیه اقتصادی و از لحاظ اقتصادی، بازاریابی، کیفیت و خدمات سنجیده باشد.
رییس کانون انجمنهای صنفی آموزشگاه‌های آزاد خراسان شمالی نیز گفت: در سال 85 حدود 10 هزار کارآموز در آموزشگاه‌های آزاد این استان مهارت فنی کسب کردند.
مهندس مجید وقارموسوی افزود: طرح بنگاه‌های اقتصادی زودبازده فرصت خوبی را برای ایجاد و تجهیز آموزشگاه‌های آزاد استان بوجود آورد.
وی ادامه داد: با استفاده از این تسهیلات باید در جهت حفظ و توسعه آموزشگاه‌های آزاد تلاش کرد.
۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۹:۰۳
کد خبر : ۱۸,۱۶۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید