۴۲‬ هزار دانش‌آموخته کشاورزی با اجرای طرح مشاوران مزرعه شاغل می‌شوند

رئیس سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی کشور گفت: با اجرای طرح مشاوران فنی مزرعه، 42 هزار دانش‌آموخته بخش کشاورزی شاغل می‌شوند.
به‌گزارش ایرنا، "محسن موحدیان" افزود: طرح "ایجاد شبکه خصوصی خدمات مشاوره فنی و مهندسی کشاورزی" و طرح "شرکتهای مشاوره و توسعه کارآفرینی"به منظور ساماندهی اشتغال 42 هزار دانش‌آموخته بخش کشاورزی توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی طراحی و با همکاری وزارتخانه های کار و امور اجتماعی و جهاد کشاورزی اجرا می‌شود.
به گفته وی، با اجرای این طرحها 2 هزار شرکت که در هر شرکت 20 تا 30 کارشناس فعالیت خواهند کرد، تاسیس و کارشناسان در سطح مزرعه مستقر خواهند شد.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر، از مجموع چهار میلیون و 200 هزار نفر بهره‌بردار بخش کشاورزی، کمتر از یک درصد دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط هستند و برای بهره‌برداری بهینه از منابع کشاورزی، لازم است متخصصان جویای کار بخش در داحدهای تولیدی و مزارع به عنوان مشاوران و مدیران مزرعه مورد استفاده قرار گیرند.
وی با اشاره به خرد بودن اراضی کشاورزی و برخورداری فقط یک درصد بهره برداران از اراضی بالای 100 هکتار، افزود: پایین بودن بهره‌وری آب با وجود کمبود منابع آبی، ترکیب نامناسب سنی و تحصیلی بهره‌برداران، ناکارآمدی در تربیت نیروهای متخصص برای توسعه کشاورزی از مشکلات موجود در بخش کشاورزی است و نظام مهندسی با فعالیت در فرآیند تولید، می‌تواند این مشکلات را برطرف کند.
موحدیان با بیان آن‌که بیش‌ از 80 درصد بهره‌برداران بی‌سواد یا کم‌سواد بوده و فقط 8/0 درصد از فعالان عرصه کشاورزی دانش‌آموخته در سطح عالی هستند، تصریح کرد: شرایط کنونی مرتفع‌کننده نیازهای بخش کشاورزی نیست و فقط یک درصد از دبیرستانها به آموزش کشاورزی می‌پردازند که اغلب در مراکز شهری هستند.
وی سپس سطح دانش‌آموختگی کشورهای اروپایی را 40 درصد و در ایران فقط 8/0درصد اعلام کرد و گفت: با گسترش دبیرستانهای کشاورزی در قطبهای تولیدی و روستایی و پذیرش این افراد در مراکز آموزش عالی بدون کنکور و با شرط معدل، تحول در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد.
۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۸:۰۲
کد خبر : ۱۸,۱۸۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید