مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینان وزارت کار: ناآگاهی برخی مدیران، رشد بنگاه های اقتصادی را مختل کرده است

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، خسرو سلجوقی در افتتاحیه اولین دوره آموزشی تربیت مربی کارآفرینی بر اساس الگوی گام به گام که از سوی مرکز کار آفرینی جهاد دانشگاهی در مشهد برگزار شد، افزود: در ایران کمبود پول نداریم بلکه مشکل مدیریتی و عدم آگاهی مدیران با بازاریابی، فروش، رفتار سازمانی، رشد بنگاه های اقتصادی را مختل کرده است.
وی با اشاره به نرخ بازگشت سرمایه در بخش کشاورزی که 12تا‌ 14 درصد می باشد و 10 تا 20 درصد در صنعت، 40 درصد در فناوری پیشرفته، 50 درصد در امور نظامی و 300 درصد در مواد مخدر اظهار کرد: در حوزه تحقیق و توسعه نرخ بازگشت سرمایه 3 هزار درصد است و اگر از این حوزه در بخش آموزش استفاده نکنیم، یقینا شکست می خوریم.
سلجوقی توسعه یافتگی را کار کم و بازدهی زیاد اعلام کرد و گفت: متاسفانه امروز هر سه سرمایه فیزیکی، اجتماعی و مالی را هدر می دهیم در حالی که زندگی با ثروت اداره می شود و کارآفرین واقعی به دنبال ثروت است.
وی نتیجه عار دانستن ثروت در چندین سال گذشته را خروج یک هزار و 300 میلیارد دلار سرمایه از ایران و جذب تنها 21 میلیارد دلار سرمایه خارجی دانست و اذعان داشت: از حجم سرمایه گذاری های جذب شده حدود هفت میلیارد دلار حقیقی بوده و مابقی بروی کاغذ جذب شده است.
سلجوقی بر اهمیت آگاهی و توسعه علم و دانش و تحقیقات در توسعه یافتگی تاکید کرد و گفت: تزریق پول همیشه کار ساز نبوده است و نباید از بانک ها انتظار داشته باشیم به عنوان شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر عمل کنند.
در این مراسم محمدرضا سپهری رییس موسسه کار و تامین اجتماعی نیز با اشاره به هدف اشتغال کامل تا پایان چشم انداز 20 ساله توسعه کشور لازمه رسیدن به این هدف را کاهش نرخ بیکاری تا دامنه ‌سه تا پنج درصد اعلام کرد و افزود: در برنامه چهارم پیش بینی شده نرخ بیکاری به 4/8 درصد و نرخ مشارکت به 44 درصد برسد.
وی توسعه را فرآیندی بلند مدت و نیازمند به تغییر ساختارهای قدیمی معرفی کرد و گفت: باید ساختارهای کشور را متناسب با برنامه های توسعه ای آن طراحی و متعادل تر شدن درآمد ها را دنبال کنیم چرا که رشد به هر قیمتی مفید نیست و باید فاصله بین اغنیا و فقرا را کاهش دهیم.
سپهری گفت: تعداد افرادی که در بازه سنی 15 تا 19 سال وارد بازار کار شده اند 5/8 میلیون نفر، 20 تا 24 سال، 9 میلیون نفر 25 تا 29 سال، 5/7 میلیون نفر بوده اند و در مجموع افراد مشغول به کار با سن 10 سال به بالا در سال 85 نسبت به سال 84، 6/1میلیون نفر افزایش داشته است.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی با اشاره به نرخ بیکاری 2/11 درصدی در سال 85 از کاهش 2 دهم درصدی نسبت به سال 84 خبر داد و اظهار کرد: نرخ بیکاری زنان در سال 85، 9/15 درصد بود که 1/1 درصد نسبت به سال 84 کاهش داشت.
وی جمعیت شاغل در سال 85 را 41/21 میلیون نفر اعلام کرد و گفت: بخش صنعت 31 درصد، کشاورزی 24 درصد و خدمات 45 درصد از شاغلان را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به جمعیت بالای 10 سال کشور که 5/59 میلیون نفر عنوان کرد، افزود: نرخ بیکاری در بازه سنی 20 تا 24 سال در سال گذشته 26 درصد و در بازه سنی 15 تا 29 سال 8/17 درصد بوده است.
وی کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای جمعیتی با شرایط ایران را عبادت معرفی کرد و گفت: سیاست های محرک رشد، انفعالی بازار کار، تنظیم بازار کار، سیاست‌های فعال بازار کار از جمله سیاست های اشتغال در دنیا می باشد و آموزش کار آفرینی بخشی از سیاست های فعال بازار کار است.
وی گفت: توسعه، ساختاری است و رفتار و نگرش انشان ها باید تغییر کند و دودکش های صنعتی و ساختمان های بلند نشان توسعه یافتگی نیست.
وی آموزش را موجب ایجاد دانش، تغییر در نگرش، رفتارهای فردی و سپس رفتارهای گروهی خواند و اظهار داشت: حرکت به سمت توسعه باید با آموزش و توام باشد.
در ادامه این مراسم محمدعلی خلیلی‌فر معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی مشهد نیز گفت: رشد و توسعه کشور بدون توجه به کارآفرینی ممکن نیست و اگر کاهش شکاف توسعه با کشورهای صنعتی و عدم وابستگی به مواد خام را دنبال می کنیم باید به آموزش و کار آفرینی به روش های جدید بپردازیم.
۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۴:۱۵
کد خبر : ۱۸,۲۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید