نرخ بهره‌وری در ایران یک درصد کاهش یافت

مدیرکل دفتر توسعه و امور کارآفرینان وزارت کار و امور اجتماعی گفت: نرخ بهره‌وری در ایران از ابتدای جنگ تاکنون بیش از یک درصد کاهش یافته است.
خسرو سلجوقی در جمع هنرجویان نخستین دوره آموزش تربیت مربی کارآفرینی در مشهد افزود: این نرخ در ابتدای جنگ 65/1درصد بود در حالی که الان به 64 صدم درصد رسیده است.
وی گفت: تولید ناخالص داخلی با بهره‌وری 64 صدم درصد 180 میلیارد دلار است اما با بهره‌وری 65/1 درصد این میزان به 464 میلیارد دلار می‌رسید.
او با بیان اینکه رشد بهره‌وری در سایر کشورها در حد 65/2 درصد رسیده افزود: اگر این بهره‌وری را داشتیم تولید ناخالص داخلی ما به 745 میلیارد دلار می‌رسید.
وی گفت: اگر بهره‌وری ما همان نرخ سالهای آغاز جنگ باقی می‌ماند و یا افزوده می‌شد و به نرخ کنونی در بسیاری از کشورها می‌رسید، رشد تولید ناخالص ملی کشور در حد بسیار مطلوب و رفاه مردم ایران پنج برابر می‌شد.
او ادامه داد : تلاش ما آن است که بهره‌وری را افزایش دهیم در حالی که کارآفرینی در کشور ما مفهوم ندارد و مسوولان هم اطلاعی از آن ندارند.
وی با تاکید بر اطلاع‌رسانی و ضرورت ورود رسانه‌ها به این بحث ادامه داد: توسعه‌یافتگی به مفهوم کار کم اما بازدهی زیاد است در حالی که امروز کار زیاد را ملاک قرار می‌دهند.
او کار زیاد و یدی را منتج به نتیجه ندانست و گفت: هر فعالیتی که منجر به ارزش افزود نمی‌شود، اتلاف منابع است و ما امروز منابع انسانی، اجتماعی و فیزیکی را به صورت مختلف اتلاف می‌کنیم.
وی بحث نهادسازی از جمله شکل‌گیری پارکها و مراکز رشد علم و فناوری، ایجاد شرکتهای مشاوره و توسعه کارآفرینی در بخش خصوصی، ایجاد کلینیک کار آفرینی و اشتغال با عنوان مرکز مشاوره کارآفرینی و اشتغال را در کنار هر دانشگاه از جمله اموری دانست که یا فعال شده و یا در حال شکل‌گیری است.
او اظهار داشت: سعی می‌کنیم در بخش علوم انسانی با فعالیت این مراکز مشاوره در واقع خدمات اورژانسی اشتغال و کار را به دانش‌آموختگان دانشگاه ها ارایه دهیم.
وی با بیان اینکه در این میان مدرس کارآفرینی کم داریم ابراز امیدواری کرد با راه‌اندازی دانشگاه کارآفرینی در تهران این مشکل هم تا حدی مرتفع شود.
به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه امروز وضعیت اشتغال به بحران تبدیل شده گفت: کارآفرین واقعی به دنبال تولید ثروت است و باید آموزشهای لازم را در دوره‌های آموزشی دریافت کند.
این استاد دانشگاه میزان پاسخگویی نظام بانکی کشورهای اروپایی را به درخواستهای وام در حد هفت درصد ذکر کرد و افزود: اما در کشور ما 37 درصد درخواستها پاسخ داده می‌شود.
وی با بیان اینکه این رقم بسیار بالا است اظهار داشت: هفت درصد درخواست های آنان با پشتوانه قوی دانشی و برنامه کسب و کار و کارآفرینی است به گونه‌ای که 99 درصد آنها منتج به نتیجه و اشتغال می‌شود.
او گفت: اما در ایران به دلیل نداشتن این پشتوانه عملا 99 درصد این درخواستها بی‌نتیجه می‌ماند و منجر به اشتغال مورد نظر نمی‌شود.
وی با بیان اینکه باید سیاستهای آموزشی جای خود را بیابد اظهار داشت: تسهیلاتی که برای بنگاه های زودبازده امروز داده می‌شود در حد یک آسپرین عمل می‌کند اما باید در کنار آن به صورت ریشه‌ای و محوری به آموزشهای ویژه کارآفرینی پرداخت.
او در عین حال بر تحول در نحوه آموزشها تاکید کرد و گفت: اگر این آموزشها به بحث پژوهش وصل نشود عملا توان رقابتی ندارد و هیچ نتیجه‌ای هم در بر نخواهد داشت.
وی با اشاره به نرخ بازگشت سرمایه در بخشهای مختلف از جمله کشاورزی که چهار تا 12 درصد، صنعت 10 تا 20 و در بخش نظامی 50 درصد گفت: بیشترین نرخ مربوط به بخش پژوهش و تحقیق با سه هزار درصد است که اگر دیده نشود آموزش ما کاربرد ندارد.
او در عین حال تصریح کرد: کارآفرینی بدون شرکت‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر ممکن نیست و باید این شرکتها را فعال کرده و در سطح جامعه توسعه دهیم چنانکه هم‌اینک سایتی را به عنوان محل تعامل کارآفرینی فعال کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه باید این اقدامات در بخش خصوصی انجام شود گفت: در این میان در کشوری چون ایران که دولت در همه بخشها حضوری پررنگ دارد اگر خودش کارآفرین نباشد و کارآفرینی نکند نمی‌توان انتظار موفقیت را داشت.
او ادامه داد: تا زمانی که مدیران و کارمندان را کارآفرین نکنیم نه‌تنها بهره‌وری ما افزایش نمی‌یابد که کاهش هم خواهد یافت.
وی در عین حال با تاکید بر کار گروهی افزود: باید به سمت دانش‌نگری رفته و بحث تولید ثروت را در جامعه امری مذموم ندانیم.
مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت کار و امور اجتماعی گفت: دیدگاه منفی به تولید ثروت موجب شده تا امروز یک هزارو 300 میلیارد دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور باشد و کشور هیچ نفعی از آن نبرد.
او افزود : این در حالی است که طی 10 سال گذشته با همه تلاشها و اقدامات در جذب سرمایه‌گذاری خارجی آنچه بر روی کاغذ ثبت شده در حد 21 میلیارد دلار بوده که از این میزان بطور واقعی در حد هفت میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری شده است.
وی نرخ خطرپذیری را در سوییس 5/1 درصد و در ایران 5/42 درصد ذکر کرد و گفت: با وجود این شرایط، ما در کشور ثروتهای زیادی داریم که اگر به آن و ظرفیت‌ها موجود در بخش خصوصی و کارآفرینان توجه کرده و همت کنیم می‌توانیم نتیجه مطلوب را به دست آوریم.
۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۴:۳۷
کد خبر : ۱۸,۲۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید