وزیر کار: بهره‌وری نیروی کار بیشتر از بهره‌وری سرمایه است

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: هم اکنون بهره‌وری نیروی کار در بنگاه های اقتصادی بیش از بهره‌وری سرمایه است لذا در صورتی که بتوان بهره‌وری سرمایه را توسط مدیریت بهتر و کارآفرین افزایش داد، می‌توان بهره‌وری را در بنگاه های اقتصادی بالا برد.
به گزارش ایرنا، سیدمحمد جهرمی در حاشیه بازدید از یک واحد صنعتی در جمع خبرنگاران گفت: با وجودی که اکنون سهم نیروی کار در بهره‌وری افزایش یافته اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده اما بهره‌وری در سرمایه در بخش دولتی کم بوده و در بخش غیردولتی نیز به مطلوبیت لازم نرسیده است.
وی تاکید کرد: با افزایش کیفیت مدیریت، مشکلات کارگران و بنگاههای اقتصادی حل می‌شود که این امر افزایش تولید، ثروت و درآمد سرانه را به دنبال خواهد داشت.
جهرمی با اشاره به روابط کارگر و کارفرما، تصریح کرد: در مجموع کل کشور رابطه میان کارگران و کارفرمایان بهبود نسبی یافته است به طوری که هر دو طرف روابط کار به این نتیجه رسیده‌اند که می‌خواهند وضعیت تولید را بهبود بخشند.
وی یادآور شد: در صورتی که بهره‌وری در بنگاههای اقتصادی افزایش پیدا نکند، به سهم بهره‌وری 5/2 درصد در برنامه چهارم توسعه نخواهیم رسید.
وزیر کار و امور اجتماعی، تهران را به لحاظ سرانه آموزش فنی و حرفه‌ای ضعیف‌ترین استان کشور دانست و گفت: با تعاملاتی که با شهرداری انجام شده قرار است که شهرداری‌ها زمین لازم برای احداث واحدهای فنی و حرفه‌ای را در اختیار ما قرار دهند.
به گفته وی در سال گذشته 50 درصد به صندلی‌های فنی و حرفه‌ای استان تهران اضافه و میزان بهره‌وری آن و میزان آموزش‌ها ? 107 ?درصد رشد یافته است.
جهرمی با اشاره به احداث سالن‌های ورزشی در شهرک‌های صنعتی گفت: در توافق با مسئولان تمام شهرکهای صنعتی قرار شده در داخل شهرک‌های صنعتی که ? 50 ?درصد ظرفیت آنها تکمیل شده اماکن ورزشی ایجاد کنیم.
وی با تشریح مشکلات برخی از واحدهای اقتصادی، تاکید کرد: در صورتی که مشکلات اقتصادی واحدها حل شود می‌توان مشکل بیکاری را از طریق همین واحدها حل کرد.
جهرمی بخشی ازمشکلات واحدها را منابع مالی، مدیریتی و تسهیلات ارزی عنوان کرد و از انجمن‌های صنفی واحدهای مشکل دار خواست که مشکلات واحدهای خود را دسته‌بندی و با تعاملات خود با وزارت کار آنها را کاهش دهند.
وی گفت: وزارت کار سال گذشته بیش از آن که مشکلات بنگاه های عارضه‌دار را حل کند به پیشگیری پرداخت و تلاش کرد مشکلات نقدینگی آنها را مرتفع نماید.
وزیر کار در پایان گفت: با پیگیری وزارت کار 2 مصوبه از دولت گرفتیم که در صورت اجرای آنها بسیاری از مشکلات بنگاه های اقتصادی رفع خواهد شد.
وزیر کار و امور اجتماعی از کارخانه آذین خودرو در کرج بازدید کرد.
۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۴:۳۶
کد خبر : ۱۸,۲۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید