براساس مصوبه‌ هیات وزیران: چگونگی واگذاری سهام ترجیحی به کارگران و کارکنان شرکت‌های قابل واگذاری اعلام شد

هیات وزیران نحوه واگذاری سهام ترجیحی به کارگران، کارکنان و مدیران باتجربه با هدف افزایش بهره‌وری شرکتهای قابل واگذاری را اعلام کرد.
وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: براساس مصوبه هیات وزیران به منظور جذب کارگران، کارکنان و مدیران باتجربه، متخصص و کارآمد و با هدف افزایش بهره‌وری شرکتهای قابل واگذاری با فروش سهام ترجیحی به میزان حداکثر پنج درصد تا سقف 300 میلیون ریال برای هر نفر که معادل 50 میلیون ریال از آن، قیمت میانگین خواهد بود موافقت کرد.
همچنین حداکثر 250 میلیون ریال با رعایت سقف بیست برابر حقوق و مزایای مستمر کارکنان دریافتی هریک از واجدین شرایط با استفاده از روش بورس یا مزایده فروخته خواهد شد.
براساس این گزارش، سازمان خصوصی سازی می‌تواند پنج درصد از سهام ترجیحی موضوع این آیین نامه را به صورت یک جا و با قیمت اولیه عرضه سهام در بورس واگذار کند.
براساس این مصوبه، سهام ترجیحی در صورت تقاضای کارگران، کارکنان و مدیران شرکت مورد واگذاری با اولویت به آنها واگذار می‌شود و اشخاصی که مبادرت به ارایه تقاضای خرید سهام ترجیحی می‌کنند باید شاغل و حداقل دارای یک سال سابقه کار بوده و حق بیمه پرداخت کرده باشند.
در بخش دیگر این مصوبه آمده است: اشخاص شاغل واجد شرایط باید حداکثر بیست روز پس از تاریخ اولین آگهی عرضه سهام یا اعلام سازمان خصوصی سازی به شرکت مشمول واگذاری، درخواست خود را به صورت جمعی به سازمان خصوصی‌سازی ارائه کنند، در غیر این صورت سهام مورد نظر با شرایط سهام شرکت مورد واگذاری به فروش خواهد رسید.
این گزارش می‌افزاید: آزادسازی، صدور و تحویل اوراق سهام خریداری شده به نام خریدار که اقساط سالانه آن در هر سال پرداخت می‌شود با موافقت سازمان خصوصی سازی از طریق بورس اوراق بهادار یا شرکت مربوط مجاز می‌باشد.
همچنین اوراق سهام تسویه نشده خریداران نیز تا پایان مدت قرارداد در وثیقه سازمان خصوصی سازی باقی خواهد ماند و قابل انتقال به غیر نخواهد بود.
در صورت عدم پرداخت اقساط بعد از شش ماه از سقف زمانی مجاز برای تقسیم سود هر سال مالی در شرکت، سازمان خصوصی‌سازی مجاز است میزان مبلغ بدهی تسویه شده سهام مورد وثیقه را آزاد و درا ختیار افراد بگذارد و نسبت به فروش باقی مانده سهام به سایرین با رعایت مقررات مربوطه اقدام کنند.
گفتنی است، افرادی که در گذشته و در چارچوب قوانین مربوط از طریق سازمان مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی و سازمان خصوصی با تسهیلات مقرر سهام ترجیحی یا کارگری خریداری کرده‌اند و مشمول تسهیلات موضوع این آیی نامه خواهند بود.
۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۷:۳۶
کد خبر : ۱۸,۲۸۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید