رییس موسسه کار و تامین اجتماعی: امسال 66 هزار نفر تحت آموزش‌های کارآفرینی قرار می‌گیرند

سال گذشته 33 هزار نفر تحت آموزش‌های کارآفرینی قرار گرفتند که امسال این میزان به دو برابر افزایش خواهد یافت.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا سپهری رییس موسسه کار و تامین اجتماعی طی نشست خبری گفت: در پایان سال گذشته نکات ضعف و قدرت این آموزش مورد بررسی قرار گرفت که فرهنگ‌سازی، نهادسازی و استانداردکردن الگوهای آموزش از الزامات آموزش کارافرینی شمرده شد.
وی افزود: منابع آموزشی و شیوه‌های تدریس نباید سلیقه‌ای باشد لذا یک بسته آموزشی با عنوان بسته آموزشی گام به گام طرح شده که در سال 86 در تمام موسسات آموزش کارآفرینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سپهری با بیان اینکه در تهیه این بسته آموزشی از تجربیات سایر کشورها نیز استفاده شده است گفت: الگوهای آموزشی باید متناسب با متدهای جدید کسب و کار باشد لذا این بسته آموزشی به تدریج تکمیل و بومی خواهد شد.
او آموزش کارافرینی را بحثی چند وجهی خواند و بیان کرد: آموزش‌های کارافرینی فرصت مدار بوده و با سایر آموزش‌ها متفاوت است چرا که این آموزش‌ها پنج نسل از مخاطبان را در بر می‌گیرد.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی با اشاره به اجرای روش‌های تدریس نوین در کلاس‌های آموزش کارافرینی گفت: آموزش کارافرینی نمی‌تواند مبتنی بر روش‌های سنتی باشد لذا در بسته‌های اموزشی سعی شده از کلیه روشهای جدید دنیا نیز کمک گرفته شود.
وی با اشاره به تربیت مربیان کارآفرینی در 10 استان از ابتدای سال 86 افزود: این امر باعث می‌شود که مربیان آموزش‌های کارآفرینی از حداقل استانداردهای لازم برخوردار شوند.
سپهری در ادامه با بیان اینکه ایران در ایجاد سرمایه‌های اجتماعی با ضعف مواجه است گفت: به دلیل شکل نگرفتن سرمایه‌های اجتماعی درکشور کارآفرینان با رفتارهایی مواجه می‌شوند که احساس می‌کنند نوآوری آنها از سوی مسولان باور نمی‌شود لذا باید این سرمایه‌های اجتماعی در کشور نهادینه و تقویت شود.
وی بیان کرد: همچنین امسال ما به دنبال آن هستیم که تعداد مربیان کارآفرینی را افزایش دهیم تا از لحاظ تعداد به حد استاندارد برسند در حالی که هم اکنون تعداد انگشت شماری مربی در حال آموزش کارآفرینی هستند که پیش بینی می‌شود امسال 500 مربی کارافرینی تربیت کنیم.
او با اشاره به افزایش استقبال از دوره‌های آموزش کارآفرینی بیان کرد: برای ارائه طرح‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی به بانک‌ها گذراندن این دوره‌ها بسیار مثمر ثمر است به طوری که در حال حاضر بسیاری از افراد در ارائه طرح‌های بانک پذیر با مشکل روبرو هستند.
سپهری گفت: انتظاری وجود ندارد که با آموزش 72 ساعته یک نفر را کارآفرین کنیم بلکه در این دوره‌ها تنها مهارت‌های کسب و کار به متقاضیان آموزش داده می‌شود و کارآفرین شدن یا نشدن آن بستگی به مخاطب دارد همچنین در آینده‌ای نزدیک گذراندن دوره‌های کارافرینی برای مدیران بنگاه‌ها الزامی خواهد شد.
به گزارش ایسنا در ادامه مرتضی پرهیزگار ـ رییس سازمان همیاری اشتغال جهاد دانشگاهی گفت: کلیه سازمان‌ها باید نسبت به بحث کارافرینی اهمیت دهند در حالی که این امر تنها به عهده وزارت کار افتاده است در حالی که تنها یکی از پیامدهای کارآفرینی اشتغال است.
وی با اشاره به افزایش ماندگاری و تعداد شرکت‌ها با گذراندن دوره های کارآفرینی بیان کرد: اسناد پشتیبانی آموزش کسب و کار در مدل جدید آموزش دیده شده است به طوری که بسیاری از اسنادی که کارآفرینان در طول کسب و کار به آن احتیاج دارند در این جزوه‌ها دیده شده است.
۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۰۹:۲۴
کد خبر : ۱۸,۳۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید