آموزش کارآفرینی نیازمند توجه به مسایل زیربنایی است

آموزش کارآفرینی نیازمند توجه به موضوعهای زیربنایی نظیر آموزش از مقطع دبستان، تغییر نظام آموزشی، مشارکت اجتماعی مردم و حمایتهای دولت در زمینه‌های مالی و قانونی است . بدون توجه به این موارد کارآفرینی در سطح جامعه تحقق نخواهد یافت.
سوم اردیبهشت روز "ملی کارآفرینی "در کشور نامگذاری شده است، کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک شیوه‌ای است که می‌توان بخشی از موضوع بیکاری در جامعه را حل کرد، اما تحقق آن نیازمند هموار شدن بسترهای فرهنگی است .
کارآفرینان افرادی هستند که متعهد می‌شوند که مخاطرات فعالیت اقتصادی را سازماندهی ،اداره و تقبل کنند. فرآیندی است که منجر به ایجاد رضایتمندی و یا تقاضای جدید می‌شود.
کارشناسان معتقدند که کارآفرینی عبارت است از فرآیند ایجاد ارزش از طریق ایجاد شرکتی که خود و مجموعه دیگری می‌توانند به ارائه خدمتی نائل آیند.
آنچه مسلم است مهمترین ویژگیهای کارآفرین داشتن روحیه خلاقیت، خطر پذیری ،ابداع و نوآوری است . به طوری که وی می‌تواند شرایط دشوار را به فرصتها تبدیل کند و منتظر نباشد تا از طریق جذب شدن در یک مجموعه اقتصادی به فعالیتهای اقتصادی بپردازد.
"دیوید مک کلند" از استادان روانشناسی دانشگاه "هاروارد " آمریکا که نخستین بار "نظریه روانشناسی توسعه اقتصادی" را مطرح کرد ، معتقد است که عامل عقب ماندگی اقتصادی در کشورهای در حال توسعه مربوط به عدم درک مردم از خلاقیت فردی است.
به اعتقاد وی، با یک برنامه صحیح تعلیم و تربیت می‌توان روحیه کاری لازم را در جوامع تقویت کرد، به گونه‌ای که شرایط لازم برای صنعتی شدن و توسعه در جوامع فراهم آید.
موضوع کارآفرینی، در 2سال گذشته به طور مکرر مورد توجه مسئولان حوزه کار در کشور قرار گرفته است.
در راستای چنین توجهی وزارت کار و امور اجتماعی سرمایه‌گذاری وسیعی برای توسعه این مهم در دانشکده‌ها انجام داده است. به طوری که هم اکنون واحد درسی کارآفرینی در بسیاری از دانشکده‌های کشور تدریس می‌شود.
از دیگر اقدامات مهم وزارت کار، راه‌اندازی دفاتر کارآفرینی در سازمانها و وزارتخانه‌های مختلف کشور است تا بتوان در زمینه‌های مختلف به این مهم مبادرت کرد.
به گزارش ایرنا با توجه به اینکه وزارت کار و امور اجتماعی،سیاستگذاری در جهت توسعه اشتغال را در کشور مبنای فعالیتهای خود قرار داده است، توسعه بنگاههای کوچک و متوسط اقتصادی محور برنامه‌های این وزارتخانه می‌باشد.
ایجاد معاونت کارآفرینی یکی از فعالیتهای مهم این وزارتخانه در دولت نهم است که سمت‌گیری آن را به سوی توسعه بخشی از اشتغال از طریق واحدهای کوچک و متوسط اقتصادی برای کسانی که به ارائه ایده‌های نوین مبادرت می‌کنند ، نشان می‌دهد.
میزان اعتبارات تعیین شده برای سال 85 جهت توسعه بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی ، 180 تریلیون ریال و زمان تاسیس بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی کمتر یا برابر 24 ماه در نظر گرفته شده است.
براساس گزارش وزارت کار تعداد طرحهای ارجاع شده به بانکهای کشور در سال 85 حدود 700 هزار طرح بود که افزون بر یک میلیون و 900 هزار شغل در این طرحها پیش بینی شده است.
تعداد وسیعی از متقاضیان راه‌اندازی بنگاه های کوچک اقتصادی را کارآفرینان و کسانی که ایده‌های نوین اقتصادی دارند ،تشکیل می‌دهند.
وزارت کار آموزش کارآفرینی را از طریق موسسه کار و تامین اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و مراکز دانشگاهی توسعه داده است.
یکی از مهمترین اقدامات وزارت کار تخصیص اعتبار 15 هزار میلیارد ریالی برای راه اندازی دانشگاه کارآفرینی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است.
با توجه به این که کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک نیاز به کار طولانی مدت دارد . بنابراین تاکید توسعه اشتغال به طور عام از طریق راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک ساده اندیشی است.
کارآفرین نیازمند حمایت است و بخشی از این حمایت ارزش‌گذاری بر تولید کالا یا خدمات است. در صورتی که کالاهای تولید شده نتواند بازار مناسبی برای عرضه داشته باشد، پایداری بنگاه های اقتصادی امکان ناپذیر است.
تجارب کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که کارآفرینی در این کشورها زمانی بازدهی اقتصادی داشته که کار فرهنگی در جامعه انجام شده است.
بازار کالا باید مناسب تولیدات داخلی باشد تا کارآفرینان بتوانند کالای تولیدی خود را به بازار عرضه کنند و از این فعالیت اقتصادی منتفع شوند.
رتبه کارآفرینی جمهوری اسلامی ایران هم اکنون 56 است.این رتبه گویای آن است که برای توسعه فرهنگ کارآفرینی باید به راهکارهای نوین اندیشید و از تجارب کشورهای موفق در این زمینه یاری گرفت.
با توجه به ساختار جمعیت جوان کشور، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و با توجه به اینکه ساختار سنی کارآفرینان در سنین به طور عام بین 25 تا 44 سال قرار دارد ، بسترهای اقتصادی کارآفرینی در کشور مهیا است. اما این مهم به یک کار فرهنگی از سنین آغاز تحصیل ، نیاز دارد.
۳ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۲:۱۸
کد خبر : ۱۸,۳۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید