آغاز اجرای طرح ‌اخراج اتباع بیگانه غیرمجاز

مدیرکل اتباع بیگانه وزارت کشور از آغاز طرح ساماندهی و اخراج اتباع خارجی غیر مجاز در سراسر کشور خبر داد .
حسینی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر با بیان اینکه اتباع خارجی غیر مجاز دستگیر و با انتقال به اردوگاه های موقت ضمن انگشت‌نگاری از کشور اخراج می‌شوند گفت: حدود 85 درصد از افغانهای غیرمجاز در استانهای خراسان رضوی وجنوبی، سمنان، یزد، کرمان، سیستان وبلوچستان، فارس، اصفهان، قم وتهران به سر می‌برند.
رییس ستاد طرح ساماندهی اتباع غیر مجاز خارجی با اشاره به اینکه طرح ساماندهی در یک مرحله مقدماتی و سه مرحله تکمیلی به مدت شش ماه اجرا می‌شود، افزود: مرحله مقدماتی طرح از حدود یک و نیم ماه پیش با اطلاعیه مشترک وزارت کشور ایران و سفارت افغانستان با هشدار در زمینه خروج داوطلبانه افغانهای غیرمجاز آغاز شد.
حسینی گفت: مرحله نخست این طرح از امروز به مدت سه ماه ادامه دارد و در آن 500 هزار افغانی غیرمجاز دستگیر و بعد از انتقال به اردوگاه های داخلی موقت و انگشت نگاری ظرف حداکثر 48 ساعت از نقاط مرزی میلک و دوغارون به افغانستان باز گردانده می‌شوند.
این مقام مسوول با بیان اینکه این طرح با همکاری وزارتخانه‌های بازرگانی، کار، کشور و نیروی انتظامی اجرا می‌شود، اضافه کرد: همه مناطق تجمع افغانها شناسایی شده است و ضمن پلمپ قانونی اماکن تحت نظارت وزارت بازرگانی که افغانهای غیر مجاز را به کار گمارده‌اند کارفرمایان متخلف تحت نظارت وزارت کار نیز جریمه می‌شوند و کارگران خارجی را نیز نیروی انتظامی دستگیر و به اردوگاه منتقل می‌کند.
حسینی افزود: در مرحله دوم طرح‌ به افغانها یک ماه فرصت داده می‌شود به‌ صورت داوطلبانه از کشور خارج شوند و سپس در مرحله سوم (مرحله آخر) نیز دستگیری بقیه اتباع غیرمجاز خارجی اجرا می‌شود.
مدیر کل امور اتباع خارجی وزارت کشور درباره مزیتهای این طرح با بیان‌اینکه با اجرای آن 700 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود، گفت: همچنین علاوه ‌بر بهبود شاخصهای امنیتی و اجتماعی و افزایش رضایت شهروندان بویژه در مناطق مرزی،‌ ورود اتباع خارجی به کشور ازجمله افغانها نیز قانونمند می‌شود.
حسینی واریزشدن 5 تا 10 هزار میلیارد تومان به خزانه دولت با اعمال ‌قانون جریمه کارفرمایان متخلف و تنظیم روابط با کشورهای هدف براساس قوانین بین‌المللی را ازجمله مزیتهای این طرح دانست و افزود: برای‌ اجرای بهتر این طرح همه گلوگاه های مرزی کنترل و با ایجاد پستهای ایست وبازرسی از تردد غیرقانونی اتباع خارجی فاقد کارت تردد شدیدا جلوگیری می‌شود.
این مقام مسوول با بیان اینکه در سال گذشته جمعا 250 هزار نفر از اتباع‌ غیرمجاز افغان دستگیر و از کشور اخراج شده اند، خاطر نشان کرد: در طرح ‌جدید با انسداد مرزها، ایجاد شرایط مناسب در اردوگاه ها و شرایط اشتغال ‌جایگزین تصمیم بر این است که برگشتی صورت نگیرد.
مدیر کل اتباع بیگانه وزارت کشور با اشاره به اینکه در سال 80، دو میلیون‌اتباع خارجی دارای کارت شناسایی در ایران اقامت داشتند، گفت: هم‌اکنون این رقم به 925 هزار نفر رسیده است که 300 هزار نفرشان همسر ایرانی دارند.
این مقام مسوول افزود: 90 درصد ورود افغانهای غیرمجاز از مرزهای‌استان سیستان‌و بلوچستان صورت می‌گیرد که با همکاری شورای تامین استان وقرارگاه شرق ضمن ایجاد خاکریز و حفر کانال وپستهای بازرسی از ورود مجدد افغانهای اخراج شده، جلوگیری می شود.
حسینی با اشاره به اینکه حدود 350 هزار افغانی غیرمجاز در استان تهران ‌ساکن هستند، گفت: در طرح ساماندهی اتباع غیر مجاز، شهرداری تهران قول هرگونه همکاری را داده است .
۳ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۱:۳۵
کد خبر : ۱۸,۳۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید