معاون وزیر کار: به دنبال تنظیم بازار از طریق گسترش مهارتهای کارآفرینی هستیم

بر اساس رتبه‌بندی سازمان دیدبانی کارآفرینی ایران در رتبه 56 دنیا در بحث کارآفرینی قرار دارد.
به گزارش ایسنا، جواد فرشباف ماهرویان معاون برنامه‌ریزی منابع انسانی و توسعه کارافرینی وزارت کار و امور اجتماعی امروز در یک نشست خبری با بیان اینکه روز سوم اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی کارآفرینی نام گذاری شده است گفت: به بهانه این روز به دنبال توسعه اندیشه کارآفرینی در کشور هستیم که استقرار این اندیشه نیازمند تعریف شفاف از کارآفرینی است.
او کارافرینی را یک فرایند خواند و گفت: کارآفرین با شناسایی موقعیت‌های مناسب کسب و کار و تولید جدید را ایجاد می‌کند و ظرفیت‌های جامعه حداکثر بهره‌برداری را انجام می‌دهد.
فرشباف بیان کرد: 55 درصد از کارآفرینان دنیا را افراد بین 25 تا 44 ساله تشکیل می‌دهند و بیش از 50 درصد از درآمد سرانه کشورها از طریق کارآفرینی تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته 60 درصد از اشتغال و در کشورهای در حال توسعه 40 تا 50 درصد از اشتغال ازطریق کارآفرینی تامین می‌شود گفت: براساس بررسی سازمان دیده ‌بانی جهانی کارآفرینی بر روی 70 شاخص، ایران در رتبه 56 کارآفرینی قرار دارد که عواملی همچون نظام‌های مالی، مالیاتی، توسعه بخش خصوصی، مقررات احیای بخش کارافرینی و زیرساخت‌های توسعه از عوامل موثر در رتبه بندی هستند.
او گفت: وزارت کار به دنبال آن است که نظام بازار کار را در کنار سایر بازارها تنظیم کند که این امر نیازمند مهارت کارآفرینی و گسترش آموزش‌های کارآفرینی است که در این راستا مقررشده امسال 150 هزار نیرو تحت آموزشهای کسب و کار قرار بگیرند.
معاون وزیر کار تصریح کرد: همچنین به دنبال آن هستیم که تغییراتی را در دیدگاه آموزش و پرورش ایجاد کنیم به طوری که آموزش‌های کسب و کار و معرفی مشاغل جدید را وارد متون درسی دوره‌های ابتدایی و راهنمایی کرده که در این راستا تفاهم نامه‌هایی نیز تنظیم شده است.
دکتر فرشباف در پاسخ به این پرسش خبرنگار اداره کل روابط عمومی وزارت کار و امور اجتماعی که وزارت کار بانامگذاری روزی تحت عنوان کارآفرینی چه تاثیری بر گسترش فرهنگ کار و توسعه اشتغال کشور می تواند داشته باشد، گفت: وزارت کار به دنبال آن است که نظام بازار کار را در سایر بازارها تنظیم کند. این امر با حمایت از کارآفرینان به نتیجه می رسد. یکی از اهداف وزارت کار و امور اجتماعی حمایت از اشتغال پایدار است . از این رو کارآفرینان می توانند با بوجود آوردن دیدگاه های جدید و استفاده از فرصتهای شغلی تازه، نقش موثری در توسعه ظرفیت های اشتغال داشته باشند .
وی گفت: از سوی دیگر وزارت کار نیز با حمایت از کارآفرینان، بستر مناسبی برای تحول اساسی در ایجاد و توسعه فرصت های شغلی به وجود می آورد .
دکتر فرشباف در پایان واگذاری وام های ارزان قیمت به کارآفرینان را در راستای دستیابی به چنین هدفهایی ارزیابی کرد.
۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۶:۴۲
کد خبر : ۱۸,۳۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید