معاون وزیر کار: همایش معرفی کارگر نمونه با حضور دکتر احمدی نژاد انجام می شود / کارگر نمونه سال 85 یک زن با مدرک فوق لیسانس است

روز کارگر بر اساس قانون کار روز تعطیلی رسمی برای کارگران محسوب می‌شود.
به گزارش ایسنا، سیدعلی اکبر طاهایی معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کار و امور اجتماعی امروز در یک نشست خبری با اشاره به انتخاب کارگران نمونه در هر سال براساس قانون کار گفت: امسال نیز هجدهمین همایش معرفی کارگر نمونه با حضور رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شود.
او افزود: همچنین در این هفته کارگران با مقام معظم رهبری دیدار خواهند داشت و در روز اول هفته کارگر نیز در مرقد حضرت امام خمینی (ره) حضور خواهند یافت.
طاهایی با بیان اینکه کارگر نمونه سال 85 یک زن از استان کرمان با مدرک فوق لیسانس مهندسی مکانیک است تصریح کرد: کارگر نمونه درسه سطح کارگاهی، استانی و کشوری انتخاب می‌شوند امسال نیز سه هزار و 429 کارگر در بحث انتخاب کارگر نمونه مشارکت کردند که این رقم نسبت به سال 84 ، معادل 43 درصد افزایش از خود نشان می‌دهد.
وی بیان کرد: در این میان 280 کارگر زن نیز حضور داشتند که از این تعداد کارگر شرکت کننده در طرح انتخاب کارگر نمونه 267 مورد پرونده در سطح استان بررسی شد که این تعداد نسبت به سال 84 ، معادل 15 درصد رشد از خود نشان می‌دهد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کار با بیان اینکه تاکنون هیچ زنی به عنوان کارگر نمونه در کشور انتخاب نشده است، گفت: امسال 12 کارگر به صورت حقیقی و چهار گروه کاری شامل 9 کارگر و در مجموع 21 کارگر به عنوان کارگر نمونه سال 85 معرفی می‌شوند. همچنین شش واحد نمونه نیز در این میان به عنوان واحدهای نمونه معرفی و تشویق خواهند شد.
طاهایی درباره سطح تحصیلات کارگران نمونه گفت: میزان تحصیلات کارگران در سال‌های گذشته روند صعودی داشته است به طوری که در سال 69 تنها 20 درصد از کارگران نمونه دارای مدرک تحصیلات عالیه بودند اما این رقم در سال 85 به 85 درصد افزایش یافته است. همچنین در 17 سال گذشته 17 درصد از کارگران نمونه دارای مدرک لیسانس و پنج درصد دارای مدرک فوق لیسانس بوده‌اند.
وی بیان کرد: ارزش ارزی اختراعات کارگران نمونه در سال گذشته 4/66 میلیون دلار بوده که این رقم در سال 84 حدود 44 میلیون دلار بوده است.
معاون وزیر کار با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه سهام ترجیحی گفت: بر اساس این آیین نامه میزان سهام کارگران از یک میلیون تومان به پنج میلیون تومان افزایش می‌یابد که اقساط این میزان سهام را در 10 سال و بدون هیچ پیش پرداختی پرداخت می‌کنند.
وی درباره تامین مسکن کارگران تصریح کرد: در حال حاضر در حال شناسایی زمین‌های مناسب برای واگذاری به تعاونی‌های مسکن کارگران هستیم و همچنین مقرر شده بخشی از تسهیلات بنگاه‌های زودبازده به تعاونی‌های مسکن کارگران اختصاص پیدا کند. بر اساس برنامه‌های وزیر کار نیز پیش‌بینی می‌شود امسال 100 تا 200 هزار واحد مسکونی کارگری نیز ساخته شود.
طاهایی با اشاره به ماده 63 قانون کار گفت: براساس این ماده کارگران علاوه بر تعطیلات روزهای رسمی 11 اردیبهشت نیز تعطیل هستند که این تعطیلی مشمول کارگران مراکز درمانی نمی‌شود لذا هیچ کارفرمایی مجاز نیست که در این روز کارگران خود را به کار گمارد.
وی با اشاره به برگزاری همایش ملی فرهنگ کار در روزهای 29 و 30 اردیبهشت ماه گفت: براساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی نیز تعداد کارگران نمونه‌ای که می‌توانند بدون کنکور با داشتن دیپلم وارد دانشگاه شوند از یک نفر به 25 نفر افزایش یافته است.
۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۶:۰۲
کد خبر : ۱۸,۳۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید