«آیین‌نامه نحوه واگذاری سهام ترجیحی» از سوی پرویز داوودی ابلاغ شد

«آیین‌نامه نحوه واگذاری سهام ترجیحی» در راستای اجرای بند «ج» سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت کار به نقل از دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت، هیئت وزیران آیین‌نامه نحوه واگذاری سهام ترجیحی را در 7 ماده تصویب کرده است.
بنابر این گزارش بر اساس ماده 1 این آیین‌نامه به منظور جذب کارگران، کارکنان و مدیران با تجربه، متخصص و کارآمد و با هدف افزایش بهره‌وری شرکت‌های قابل واگذاری فروش سهام ترجیحی به میزان حداکثر 5 درصد از سهام شرکت‌های مصوب تا سقف 300 میلیون ریال به ازای هر نفر تعیین گردیده است.
همچنین معادل 50 میلیون ریال این مبلغ با قیمت میانگین خواهد بود و حداکثر 250 میلیون ریال نیز با رعایت سقف 20 برابر حقوق و مزایای مستمر ماهیانه دریافتی هر یک از واجدین شرایط (بر اساس احکام حقوقی) با قیمت روز واگذاری خواهد بود این واگذاری‌ها حسب مورد با استفاده از روش بورس یا مزایده خواهد بود و سهام مذکور تماماً قسطی به صورت ده ساله مساوری سالیانه بدون سود فروش اقساطی واگذار می‌گردد.
ماده 2 این آیین‌نامه قیمت میانگین موضوع ماده 1 را به چهار روش تعیین کرده است.
بنابراین گزارش ماده 3 این آیین‌نامه بیان می‌دارد که سهام ترجیحی در صورت تقاضای کارگزاران، کارکنان و مدیران شرکت واگذاری با اولویت به آنها واگذار می‌گردد.
همچنین اشخاصی که مبادرت به ارایه تقاضای خرید سهام ترجیحی می‌نمایند باید شاغل و حداقل دارای یک سابقه کار بوده و حق بیمه پرداخت نموده باشند.
همچنین واگذاری سهام ترجیحی این آیین‌نامه مطابق قراردادی است که توسط سازمان خصوصی‌سازی با متقاضیان منعقد می‌گردد.
همچنین بر اساس ماده 4 آیین نامه اشخاص شاغل واجد شرایط می بایستی حداکثر بیست روز پس از تاریخ اولین آگهی عرضه سهم یا اعلام سازمان خصوصی سازی به شرکت مشمول واگذاری، در خواست خود را به صورت جمعی در قالب اشخاص حقیقی و یا حقوقی و از طریق شرکتی که سهام آن واگذار می گردد به سازمان مذکور تسلیم نمایند در غیر این صورت سهام مورد نظر را با شرایط سایر سهام شرکت مورد واگذاری به فروش می رساند .
این گزارش می افزاید آزاد سازی ،‌صدور و تحویل اوراق سهام خریداری شده به نام خریدار که اقساط سالانه آن در هر سال پرداخت می شود با موافقت سامان خصوصی سازی حسب مورد از طریق بورس اوراق بهادار یا شرکت مربوط مجاز است همچنین اوراق سهام تسویه نشده خریداران نیز تا پایان مدت قرارداد در وثیقه سازمان خصوصی سازی باقی خواهند ماند تا تسویه ارزش آن قابل انتقال به غیر نخواهد بود.
همچنین بر اساس ماده 6 این آیین نامه در صورت عدم پرداخت اقساط بعد از شش ماه از سقف زمانی مجاز برای تقسیم سود هر سالی مالی در شرکت و به هر دلیل ،‌سازمان خصوصی سازی مجاز است به میزان مبلغ بدهی تسویه شده سهام مورد وثیقه را آزاد و در اختیار افراد جدید در همان شرکت قرار دهد و نسبت به فروش باقیمانده سهام به سایرین با رعایت مقررات مربوط اقدام نماید .
بر اساس ماده 7 این آیین‌نامه افرادی که در گذشته و در چارچوب قوانین مربوط از طریق سازمان مالی و گسترش مالکیت واحدهای تولیدی و سازمان خصوصی‌سازی با تسهیلات مقرر سهام ترجیحی یا کارگیری خریداری نموده‌اند، مشتمل تسهیلات موضوع این آیین‌نامه خواهند بود.
این آیین‌نامه در تاریخ اول اردیبهشت ماه سال جاری توسط معاون اول رئیس‌جمهور به دستگاههای ذی ربط ابلاغ گردید.
۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۵:۳۰
کد خبر : ۱۸,۳۶۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید