سند توسعه اشتغال استان اصفهان به تایید وزارت کار رسید

سند توسعه اشتغال استان اصفهان که سال گذشته با لحاظ ظرفیت ها، تنگناها، اهداف و فرصت‌های‌شغلی بعنوان یکی از نخستین اسناد کشوری در این زمینه تهیه شد به تایید وزارت کار رسید.
رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این سازمان در خصوص طرح ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه، تشکیل کمیته‌های حفاظت و بهداشت کار در واحدهای صنعتی و برگزاری همایش‌های آموزشی کارگران و کارفرمایان در بین 31 استان کشور رتبه نخست را کسب کرد.
مرتضی ماندنی گفت:در راستای ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه 53 نفر نیروی بسیجی و 50 نفر نیروی سازمان به ‌کار گرفته شدند که نتیجه آن انجام 20 هزارو 477 مورد بازرسی منجر به شناسایی 21 هزارو 665 نفر کارگر خارجی بود.
وی گفت: پس از انجام این طرح در مجموع دو هزارو 659 فرصت شغلی برای نیروهای بومی ایجاد شد که به جای نیروهای بیگانه مشغول به کار شدند.
وی صدور دوهزارو 399 پروانه کار،ثبت نام از 86 هزارو 958 جوینده ‌کار در بخش دولتی و غیردولتی و ایجاد 39 هزارو 889 فرصت شغلی در این دو بخش و به کارگماردن 16 هزارو 142 نفر را از دیگر فعالیت‌های این سازمان بیان کرد.
به گفته او، اعتبارات اشتغال زایی دو سال گذشته یکهزار و 310 میلیارد تومان بوده که مراحل عملیاتی آن از ابتدای سال 85 آغاز شده است.
ماندنی گفت: سال قبل 167 میلیارد تومان تسهیلات اعتباری برای انجام طرح اشتغال مجدد مقرری بگیران استان تخصیص یافت.
وی افزود: در این راستا به ازای جذب هر نیروی کار مقرری بگیر سازمان کار 10 میلیون تومان تسهیلات در اختیار کارفرمایان استان قرار می‌گیرد و در اجرای ماده 103 قانون برنامه جهارم توسعه در مجموع یکهزار و 526 کارفرما مشمول استفاده از این ماده قانونی و شش هزارو 572 نفر نیز جذب کار می‌شوند.
وی اظهارداشت: تا پایان برنامه چهارم توسعه، کارفرمایانی که نیروی انسانی موردنیاز خود را از ادارات کار استان تامین کنند تا زمانی که این فرصت شغلی حفظ شود، از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما نیز معاف خواهند بود.
ماندنی گفت: سال گذشته‌متقاضیان دریافت تسهیلات با شرکت در دوره‌های آموزشی کسب و کار و کارآفرینی قبل‌از دریافت تسهیلات در زمینه بازاریابی، نحوه تولید و نحوه صادرات مورد آموزش و تعلیم قرار گرفتند که فرآیند بسیار مطلوبی داشت.
وی اظهار داشت: در استان اصفهان 70 درصد کارجویان ثبت نام کرده فاقد تخصص و مهارت شغلی هستند که برای رفع این مشکل، کارجویان مذکور برای طی دوره‌های مهارتی و تخصصی در رشته‌های مورد نیاز استان به مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای اصفهان معرفی شدند.
رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان اصفهان گفت: سال قبل در مجموع 32 هزارو 916 طرح اشتغالزا در قالب گسترش بنگاه های اقتصادی زودبازده به مبلغ 17 هزارو753 میلیارد ریال به تصویب کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان رسید.
از این طرحها 18هزارو 970 طرح با سرمایه هفت هزارو 646 میلیارد ریال در کمیته داخلی بانک‌های سطح استان تصویب شده که 11 هزارو 866 طرح آن با سرمایه پنج هزارو 812 میلیارد ریال پرداخت شده است.
۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۱۶:۴۲
کد خبر : ۱۸,۳۶۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید