رییس اداره کار ورامین: اعطای وام 10 میلیون تومانی به کارفرمایان با سود 4 درصد

رییس اداره کار و امور اجتماعی ورامین گفت: کارفرمایانی که از تسهیلات بنگاه های زودبازده بهره مند ‌می‏شوند باید ضمن حفظ اشتغال پرسنل موجود کارگاه، نیروهای جذب شده را حداقل به مدت 4 سال مشغول به کار کنند و چنانچه مقرری بگیران جذب شده از ردیف شاغلین خارج شوند، مقرری بگیر دیگری جایگزین خواهد شد.
حسن ملک نیا در گفت و گو با خبر نگار ایلنا افزود: وزارت کار با همکاری سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران آماده ارائه تسهیلات تولیدی و صنعتی است که نیروی جدید از بین مقرری بگیران بیمه بیکاری جذب کند.
وی به تشریح شرایط دریافت تسهیلات پرداخت و گفت: واحد های دایر متوسط و بزرگ که فعال باشند ملاک تعیین نیروی موجود، لیست بیمه تیر ماه 1385 است. این تسهیلات به منظور توسعه و تجهیز،تامین مواد اولیه و رفع مشکلات نقدینگی و ایجاد ظرفیت جدید اعطا می‌‏شود و واحد های در حال راه اندازی که تعداد پرسنل قابل جذب آنان به تشخیص کمیته استانی حداقل به 50 نفر برسد و با پرداخت تسهیلات شروع به فعالیت نمایند، سقف اعطای این تسهیلات به ازای جذب هر نفر نیروی کار جدید از بین مقرری بگیران بیمه بیکاری حداقل 100 میلیون ریال خواهد بود که نرخ سود تسهیلات اعطایی بر اساس مصوبه نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است که 4 درصد آن به عهده کارفرما و بقیه بهره آن از محل اعتبارات صندوق بیمه بیکاری به عنوان یارانه نرخ تسهیلات پرداخت می‌‏شود.
وی افزود: چنانچه تامین کل یا بخشی از وثیقه های مورد نیاز طبق اعلام بانک عامل میسر نباشد به منظور بیمه کردن تسهیلات و سایر هزینه های مربوطه، بر کار مزد 4 درصد 2 درصد افزوده و در مجموع نرخ کار مزد این قبیل تسهیلات 6 درصد خواهد بود.
وی مدت زمان باز پرداخت تسهیلات اعطایی و سود حاصله را حداکثر سه سال پس از انقضای دوره تنفس اعلام کرد و گفت: دوره تنفس برای طرحهای توسعه و در حال راه اندازی حداکثر 6 ماه و برای سایر موارد حداکثر 3 ماه خواهد بود.
ملک نیا افزود: کارفرمایانی که از این تسهیلات بهره مند می‌‏شوند، مکلفند از تاریخ اخذ تسهیلات ضمن حفظ اشتغال پرسنل موجود کارگاه، نیروهای جذب شده را حداقل به مدت 4 سال مشغول به کار کنند و چنانچه به هر دلیل یک یا چند نفر از مقرری بگیران جذب شده از ردیف شاغلین خارج شوند، مقرری بگیر واجد شرایط دیگری با معرفی واحد های سازمان کار و آموزش فنی وحرفه‌‏ای با انتخاب کارفرما جایگزین خواهد شد.
وی افزود: در صورت عدم انجام تعهد در زمینه اشتغال مقرری بگیران، کارفرما مکلف است به ازای عدم حفظ هر فرصت شغلی تعهد شده، نسبت به بازپرداخت اصل یارانه تسهیلات به ازای مدت عدم انجام تعهد به صورت یکجا به حساب بانک و صندوق بیمه بیکاری اقدام نمایید.
وی گفت: مقرری بگیرانی که از طریق اعطای تسهیلات موضوع این مصوبه شاغل می‌‏شوند، مشمول قوانین کار وتامین اجتماعی بوده و مشمول ماده 103 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی محسوب نخواهد شد.
ملک نیا گفت: کارفرمایانی که مایل به دریافت و اخذ تسهیلات هستند، می‌‏توانند به وزارت کار و امور اجتماعی شهرستان ورامین مراجعه و ازتسهیلات استفاده کنند.
۲۰ اسفند ۱۳۸۵ ۱۵:۲۰
کد خبر : ۱۸,۷۳۰