سخنران سی وهشتمین نشست علمی دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی: دوگانگی فرهنگی، سرمایه اجتماعی را کاهش می دهد

سخنران سی و هشتمین نشست علمی دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره «نهادهای جامعه پذیری و فرهنگ پذیری» به تشریح واژه های این مبحث پرداخت و اظهار کرد: نتیجه تاکید بر رویکردهای رسمی، شکل‌گیری انسان های دوگانه است که نمی توانند در پیشرفت جامعه موثر باشند.
دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  مهرداد  نوابخش،عضو هیئت علمی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در سیستم های «متناقض نما»، ویژگی های ظاهری افراد باید با سیستم مرسوم و حاکم، هماهنگ باشد و همین مسئله باعث ایجاد دوگانگی فرهنگی شده و در نهایت، به کاهش سرمایه اجتماعی منجر می شود.
وی تصریح کرد: در نظام های دوگانه پرور، بازی کردن نقش برای افراد، بسیارمهم است زیرا افراد با این روش یاد می گیرند که چگونه منافع خود را بدست بیاورند و در این میان سیستم های آموزشی، جایگاه بسیار مهمی در سوق دادن افراد به سوی دوآلیسم فرهنگی دارند.
نوابخش با اشاره به اینکه «جامعه پذیری، سطحی است ولی فرهنگ پذیری عمیق است»، اضافه کرد: عوامل جامعه‌پذیری، گروه‌‌ها یا زمینه‌های اجتماعی هستند که فرایندهای مهم جامعه‌پذیری در آن‌‌ها به وقوع می‌پیوندد همانند خانواده، گروه همسالان، رسانه‌های ارتباط جمعی، مدرسه، گروه های مرجع و  عرصه عمومی که می توانند میزان جامعه پذیری در افراد را تعمیق ببخشند.

۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۸:۳۶
کد خبر : ۱۸۷,۵۵۰
کلیدواژه ها: دوگانگی فرهنگی,دوشنبه های فرهنگی,اجتماعی,مهردادنوابخش,سرمایه اجتماعی,نهادهای جامعه‌پذیری, فرهنگ پذیری

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید