پروانه اقامت برای کارگران اتباع خارجی الزامی است

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار و امور اجتماعی گفت: داشتن پروانه اقامتی معتبر برای کارگران اتباع خارجی الزامی است.
محمدحسن صالحی مرام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مرکز استان تهران افزود: برای ساماندهی اشتغال کارگران اتباع خارجی بخصوص اتباع افغانی پروانه اقامتی و کار به ‌صورت موقت(شش ماه) صادر می‌شود.
وی ادامه داد: براساس ماده 120قانون اساسی جمهوری اسلامی هیچ تبعه خارجی نمی‌تواند در کشور کار کند مگر اینکه روادید با حق کار مشخص داشته و برابر قانون مربوطه پروانه کار بگیرد.
صالحی مرام تصریح کرد: درحال حاضر حدود 3 ‌میلیون افغانی در ایران ساکن هستند که از این تعداد حدود یک میلیون و 300 هزار نفر در کارگاه‌ها و مراکز مختلف مشغول به کار هستند.
مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار با اشاره به اجرای طرح ساماندهی اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی اظهار داشت: در این طرح که به ‌مدت 3 ماه به اجرا گذاشته می‌شود حدود 800 هزار کارگر غیرمجاز را شناسایی و هم زمان نسبت به ساماندهی آنان اقدام خواهد شد.
صالحی مرام‌ افزود کرد: این پروانه موقت شش ماه در 3 بخش کوره‌پزخانه، ساختمان و کشاورزی قابل صدور است.
وی اشاره کرد: در این طرح 500 نفر از بازرسان وزارت کار و یک هزار نفر از نیروهای آموزش دیده مردمی و بسیجی آماده‌اند از یک میلیون و 600 کارگاه بازرسی کنند.
صالحی مرام با اشاره به جرایم نقدی کارفرمایانی که قوانین را نقض کرده باشند، افزود: آن دسته از کارفرمایانی که پس از اخطار وزارت کار از قوانین سرباز بزنند برای هر روز به کارگیری تبعه خارجی 5 برابرحداقل حقوق جریمه نقدی خواهند شد.
وی به تسهیلات در نظر گرفته شده برای کارفرمایان اشاره کرد و گفت: در صورت جایگزینی نیروهای داخلی به‌جای خارجی کارفرمایان تا پایان برنامه توسعه چهارم از پرداخت حق بیمه کارفرما معاف می‌شوند.
مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار ادامه داد: کارفرمایان با استخدام نیروهای مستمری بگیران بیمه‌بیکاری می‌توانند تا سقف یکصد میلیون ریال از وام قرض‌الحسنه برخوردار باشند.
صالحی مرام افزود: استان تهران بیشترین حجم اشتغال تبعه خارجی به صورت غیر مجاز را در بخش‌های نیمه دولتی و دولتی مانند شهرداری‌ها، آب و فاضلاب، مخابرات رادر خود جای داده است.
وی در خصوص آمار کارگران خارجی غیرمجاز در استان تهران گفت: براساس آمار ارائه شده ‌از سوی استاندار تهران در حال حاضر 700 هزار کارگر تبعه خارجی (افغانی‌ها) در این استان وجود دارد.
مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار افزود: طرح ساماندهی اتباع خارجی پس از دوره 3 ماه تمدید خواهد شد تا جایی که کشور خالی از هر گونه اتباع خارجی غیرمجاز شود.
طرح ساماندهی اشتغال کارگران اتباع خارجه از ششم آبان ماه هم زمان در سراسر کشور آغاز شده است.
۷ آبان ۱۳۸۵ ۱۴:۱۶
کد خبر : ۱۹,۶۶۵