مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خبر داد: بررسی زیان اقتصادی کارگاه‌های استان مرکزی از بحران کرونا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت:از مجموع 24 هزار کارگاه فعال در استان مرکزی بالغ بر 19 هزار کارگاه کوچک با ایجاد اشتغال برای قریب به 10 نفر فعالیت دارند که ممکن است در برابر چنین بحرانی آسیب پذیر باشند.
زیان اقتصادی کارگاه‌های استان مرکزی
به گزارش روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی محمدتقی آبایی با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، با اشاره به اینکه 65 درصد جمعیت استان را جامعه کارگری تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: از مجموع یک میلیون و 450 هزار نفر جمعیت استان مرکزی بالغ بر 950 هزار نفر جمعیت کارگری است، همچنین 55 هزار نفر از جمعیت استان بیمه شده صندوق بیمه روستایی و عشایری و 70 درصد جمعیت تحت پوشش سهام عدالت هستند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت کار از قبل از تولد تا بعد از فوت به همه جمعیت کشور خدمات ارائه می‌دهد، گفت: به دلیل گستردگی حوزه فعالیت وزارت کار و وابستگی 12 دستگاه اجرایی کشور نظیر سازمان تامین اجتماعی، بهزیستی و ... به این وزارتخانه 100 درصد جمعیت کشور از این وزارت‌خانه خدمات مستقیم و غیرمستقیم می‌گیرند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در ادامه به آسیب هایی که مجموعه تحت پوشش این اداره کل بر اثر شیوع بیماری کرونا متحمل شد، اشاره کرد و افزود: کروناویروس موجب شد که 50 درصد اقتصاد کشور در حوزه خدماتی به نسبت‌های مختلف آسیب ببینند.

بررسی زیان اقتصادی کارگاه‌های استان از بحران کرونا/درصد پایین‌تر ابتلای جامعه کارگری به کرونا

وی ادامه داد: از مجموع 24 هزار کارگاه فعال در استان مرکزی بالغ بر 19 هزار کارگاه کوچک با ایجاد اشتغال برای قریب به 10 نفر فعالیت دارند و همین مجموعه های کوچک هستند که در برابر چنین بحران هایی آسیب پذیری بیشتری دارند و کار مطالعاتی درخصوص میزان آسیب و زیان اقتصادی که آنها متحمل شده اند در دست انجام است.

وی بیان کرد: از مجموع مبتلایان به کرونا در سطح استان درصد کارگرانی که به بیماری ویروس کرونا مبتلا شدند از سایر اقشار کمتر است و به عبارتی درصد آلودگی جامعه کارگری به این ویروس نسبت به جمعیت استان پائین است که دلیل آن اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی با تشدید نظارت ها و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی توسط مدیران صنایع و کارگران است. در موارد اندکی هم که این مسائل رعایت نشده بود تذکرات لازم داده شد. همچنین تدوین و بومی‌سازی دستورالعمل‌های بهداشتی از مهمترین فعالیت‌های این اداره کل از 16 فروردین ماه و همزمان با آغاز فعالیت فراگیر صنایع بوده است.

آبایی به مشارکت خودجوش مردم در مبارزه با کرونا اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با رعایت مردم و جامعه کارگری هیچ برخورد قضائی در خصوص تخلف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت نگرفته و مردم ما نشان دادند که در زمان بحران و سختی‌ها همواره مشارکت آگاهانه برای رفع مشکل دارند.

برقراری بیمه بیکاری برای تعدیل‌شدگان ناشی از کرونا از نیمه اردیبهشت

وی به دغدغه کارفرمایان برای پیشگیری از آسیب کارگران اشاره کرد و افزود: دولت اقدامات حمایتی از کارگاه ها و بنگاه‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا را در دستور کار دارد و برای واحدهایی که اقدام به تعدیل نیرو کردند نیز تدابیر خاصی برای حمایت از نیروی کار اتخاذ کرده است و از طریق سامانه ای که وزارت کار از 23 اسفندماه 98 راه اندازی کرده در راستای ثبت نام بیمه بیکاری به صورت غیرحضوری جهت حمایت از نیروی کار تعدیل شده اقدام می‌شود. تاکنون بالغ بر 4500 نفر در استان در این سامانه ثبت نام کرده اند و بررسی های لازم برای اینکه مشخص شود از این 4500 نفر چند نفر مشمول بیمه بیکاری می شوند در حال انجام است. پیش بینی می‌شود از نیمه اردیبهشت ماه برای آن دسته از این افراد که مشمول بیمه بیکاری می شوند این مقرری برقرار شود و برای مابقی نیز سیاست های حمایتی اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: مراکز تهیه و توزیع غذا، رستوران ها، تالارهای پذیرایی، مراکز گردشگری و هتل ها، مجتمع های رفاهی وگردشگری، مهمان پذیر و مسافرخانه ها، دفاتر خدمات گردشگری؛ تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش، آجیل و خشکبار، قنادی، بستنی، مجتمع‌های فرهنگی، ورزشی، آموزشی و تولید و فروش صنایع دستی مجموع 10 رسته ای هستند که مشمول سه ماه بیمه بیکاری حوادث غیرمترقبه، امهال سه ماه حق بیمه و مالیات هستند. البته این سیاست حمایتی مشمول بنگاه‌هایی است که پس از سه ماه، اقدام به بکارگیری نیروی کار تعلیق شده خود کنند.

آبایی درخصوص فرایند ثبت نام  و برخورداری از بیمه بیکاری افزود: متقاضیان پس از ثبت نام در سامانه کد رهگیری دریافت می کند و پس از بررسی اطلاعات مشمولین دریافت تسهیلات و بیمه بیکاری به آنها پیامک ارسال می شود و پس از ثبت شماره حساب، فرد از طریق سازمان تامین اجتماعی مقرری بیمه بیکاری دریافت خواهد کرد، البته باید ثبت نام آنها در مهلت مقرر صورت گرفته باشد. قرار است تا 15 اردیبهشت ماه کسانی که ثبت نام کرده اند تعیین تکلیف شوند و اگر مشمول بیمه بیکاری باشند برای سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه دریافتی بیمه بیکاری داشته باشند.


15 هزار شغل شناسنامه دار به مجموع شاغلین استان اضافه شد


آبایی از اضافه شدن بیش از 12 هزار نفر به مشمولین بیمه تأمین اجتماعی استان در سال گذشته خبر داد و گفت: بالغ بر 2500 نفر نیز به بیمه شدگان صندوق روستایی استان در سال گذشته افزوده شده است و با اقدامات صورت گرفته حدود 15 هزار شغل شناسنامه دار در استان اضافه شده که همین موضوع سبب شد نرخ بیکاری استان مرکزی در پایان سال 98 مقداری کاهش یابد.

وی افرود: نرخ بیکاری که توسط مرکز آمار ایران منتشر می شود، براساس سرشماری پنج ساله هر استان و شهرستان است و آمار استانی نیز بر اساس همین شیوه ارائه می شود؛ بنابراین آماری که از طریق سرشماری بدست می آید دقت بالایی دارد و کمتر پیش می آید که خطایی در آن وجود داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی، در ادامه به بازدید خود از مرکز تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی اشاره کرد و با بیان اینکه این اداره کل در یک سال گذشته در سه حوزه اجتماعی، تعاون و اشتغال همکاری تنگاتنگی با جهاد دانشگاهی استان مرکزی داشته است، تصریح کرد: همچنین در حوزه آموزش و امور مطالعاتی بخش تعاون تاکنون تفاهمات خوبی میان طرفین انجام شده است که امیدواریم این همکاری ها خصوصا در حوزه آموزش در آینده نیز ادامه داشته باشد.

وی بر تقویت همدلی در پیشبرد اهداف و ماموریت‌های کاری تاکید کرد و افزود: باید با هم افزایی و تعامل در این راستا تلاش کرد.
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۷:۵۸
روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۱۹۸,۸۵۶
کلیدواژه ها: آبایی,مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی,اشتغال,کرونا,تأمین اجتماعی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید