تاکنون با 12 ارگان تفاهم‌نامه اشتغال امضا شده است / هنوز اعتبارات مصوب سال 85 به حساب این صندوق واریز نشده است

امضای تفاهم‌نامه با 12 ارگان دولتی به منظور پرداخت 10 درصد از بودجه صندوق مهر امام رضا (ع) انجام شده است.
عادل دیانت‌پور مدیر تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایسنا با بیان این مطلب و با اشاره به این که در سال 85 این صندوق بر روی تفاهم نامه‌ها با ارگان‌های مختلف فعالیت می‌کند، تصریح کرد: تاکنون با حدود 12 ارگان تفاهم‌نامه امضا شده است که شامل کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی، بنیاد شهید، سازمان زندان‌ها، میراث فرهنگی، دانشگاه جامع علمی‌ ـ کاربردی، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و موسسه زاگرس و موسسه نوبل (دارای مجوز از بانک مرکزی) و سایر ارگان‌ها هستند. امضای این تفاهم نامه‌ها طبق مصوبه دولت انجام شده است که صندوق را موظف کرده 10 درصد بودجه خود را به سازمان‌های حمایتی پرداخت کند.
وی با اشاره به ادغام سه صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی، توسعه اشتغال روستایی و اشتغال جوانان در این صندوق توضیح داد: بودجه صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی در سال 83، 42 میلیارد تومان و در سال 84، 30 میلیارد تومان بوده است و برای سال 85 نیز 55 میلیارد تومان تعیین شده است.
به گفته وی بودجه سه ماهه اول سال 85 از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در حال پرداخت است. این 55 میلیارد تومان جز تعهدات صندوق مهر امام رضا(ع) است که باید به افراد جویای کار پرداخت شود.
تشکیل بانک اطلاعاتی افراد جویای کاراز سال 83
وی به گزینش افراد جویای کار اشاره کرد و افزود: از سال 83 بانک اطلاعاتی از این افراد تشکیل شد.از این افراد از طریق اینترنت، پست و تلفن گویا ثبت نام به عمل آمده بود که از 980 هزار نفر واجد شرایط ثبت‌نام به عمل آمده است. اسامی‌ این افراد بعد از امتیاز بندی به استان‌ها اعلام شد، در حال حاضر نیز مصاحبه آنها در حال انجام است.
دیانت‌پور با بیان این که بعد از مصاحبه تلفنی با این افراد از آنها دعوت به عمل می‌آید تا در مصاحبه حضوری در استان شرکت کنند، تصریح کرد: بعد از طی این مراحل، متقاضی تشکیل پرونده می‌دهد و بعد از تهیه مدارک وام خود را از یک تا سه مرحله دریافت می‌کند.
به گفته وی مرحله اول این تسهیلات بعد از موفقیت در مصاحبه پرداخت می‌شود و بعد از تهیه مکان و انجام بازرسی کارشناسان این تسهیلات در مرحله دوم پرداخت می‌شود. تاکنون مرحله دوم تسهیلات به صورت ابزار به متقاضیان پرداخت شده است. طرف قرارداد صندوق شرکتی به نام نوبل است که برای حدود 150 رشته، اجناسی تحویل می‌دهد که با تقدیم این اجناس به متقاضیان مبالغ آن به صورت اقساطی به حساب صندوق واریز می‌شود.
اعتبارات سال 85 پرداخت نشده است
مدیر تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) با اشاره به این که هنوز اعتبارات مصوب سال 85 به حساب این صندوق از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پرداخت نشده است، گفت: در حال حاضر از طریق بازگشت اقساط یک سری پرداخت‌هایی به متقاضیان صورت می‌گیرد.
وی با بیان این که از اعتبارات سال 83 به 11 هزار و 104 نفر متقاضی تسهیلات پرداخت شده است، تاکید کرد: بعد از پرداخت به این تعداد بودجه سال 83 به اتمام رسید، پرداخت‌های سال 84 نیز به حدود 10 هزار نفر بوده است. کاهش متقاضیان در سال 84 به این دلیل بود که حداکثر تسهیلات در سال قبل از آن 30 میلیون ریال بود که برای سال 84 به 50 میلیون ریال افزایش یافت که تعداد پرداختی‌ها را کاهش داد.
دیانت پور تصریح کرد: 11 هزار و 104 نفر متقاضی از میان 300 هزار نفری انتخاب شدند که در مراحل اولیه مصاحبه شده بودند.
وی با اشاره به این که انواع تسهیلات به چه زمینه‌هایی از فعالیت‌ها پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: حدود 425 رشته فعالیت در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی وجود دارند که متقاضیان در قالب این زمینه‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند.
اعطای تسهیلات فعلی از طریق بازگشت اقساط
وی با بیان این که چهار برابر ظرفیت اعتبار استان لیست متقاضی تهیه شده‌است ،تاکید کرد: تا زمان واریز اعتبارات از طریق بازگشت اقساط تسهیلات به متقاضیان اعطا می‌شود.این در حالی است که ماهانه حدود 1.5 میلیارد تومان بازگشت اقساط به صندوق مهر امام رضا (ع) صورت می‌گیرد. نرخ کارمزد این تسهیلات چهار درصد است و تنفس لازم برای رشته‌های خدماتی دو ماه، برای تعمیرگاه‌ها سه ماه، کارگاه‌ها شش ماه و کشاورزی یک سال است.
دیانت پور همچنین با بیان این که بودجه صندوق توسعه روستایی در سال 85، 10 میلیارد تومان بوده است که پیگیری واریز آن به حساب صندوق مهر امام رضا (ع) در حال انجام است، اضافه کرد: دستورالعمل صندوق مهر امام رضا (ع) با دستورالعمل صندوق توسعه روستایی در حال نهایی شدن است که پس از اتمام آن به استان‌ها اعلام می‌شود در عین حال 40 درصد اعتبارات نیز سهم روستاییان است.
به گفته وی صندوق ذخیره اشتغال جوانان اعتباری در حدود 3200 میلیارد ریال برای سال 85 داشته است؛ در عین حال صندوق توسعه اشتغال روستایی نیز دارای اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان برای صندوق مهر امام رضا (ع) نیز 55 میلیارد تومان اعتبار برای سال 85 تعیین شده است. این اعتبارات تماما به صندوق مهر امام رضا (ع) تعلق گرفته است.
اختصاص 3200 میلیارد ریال اعتبار برای ازدواج جوانان
وی از اختصاص 3200 میلیارد ریال اعتبار مذکور به ازدواج جوانان اشاره کرد و افزود: مابقی اعتبارات نیز به اشتغال اختصاص دارد.
دیانت پور دلیل ادغام این سه صندوق را متمرکز کردن امور عنوان کرد و گفت: متقاضیان وام ازدواج که ثبت نام‌های خود را از طریق پست انجام داده‌اند در سطح کشور حدود 8700 متقاضی هستند. از سال 86 دریافت وام ازدواج یک روزه انجام می‌شود اما در سال 85 طول مدت دریافت این دسته از تسهیلات 15 روز است. بانک‌های کشور نیز موظف هستند به میزان 3200 میلیارد ریال اعتبار برای امر تسهیلات ازدواج اختصاص دهند.
۳۰ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۳۲
کد خبر : ۲۰,۱۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید