عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌وگو با فارس : یکی از مهمترین موانع سرمایه‌گذاری، قانون فعلی کار است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: یکی از مهمترین موانع موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری، مشکلات موجود بر سر راه قانون کار است.
حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت:‌پس از حدود 13 سال لازم است تا قانون کار اصلاح شده و با انجام بازنگریهای لازم از دور زدن قانون جلوگیری شود.
وی افزود: قانون نیازمند اصلاح است چرا که با وجود مشکلات موجود در آن عملاً باعث شده تا کارفرما به سمت قراردادهای موقت روی آورد.
این نماینده مجلس گفت: در نظام کار و اشتغال سه گروه کارگر، کارفرما و دولت‌ دارای سهم بوده و باید در روند اصلاح قانون به منافع هر سه توجه شود.
وی با اشاره به مشکلات اخراج کارگران متخلف گفت: رسیدگی به این مسئله طی چند سال از طریق مراجع ذی صلاح باعث شد تا اولاً مدت قراردادها کاهش یافته و از سوی دیگر کارفرما در زمان اخراج کارگر خود تمام مزایا را حتی بیش از یک برابر حقوق بپردازد تا از مشکلات کارگر مذکور رهایی یابد.
فولادگر خاطرنشان کرد: این گونه اتفاقها یک نتیجه بیشتر ندارد و آن واهمه از استخدام و اخراج و عملاً بالا رفتن نرخ بیکاری است.
وی با بیان اینکه باید قرارداد موقت محدود شود، اظهار داشت: این بحث در قانون کار باید به صراحت تعیین تکلیف شود و تا حد ممکن این قراردادها محدود شوند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن خواستار اصلاح قانون کار با لحاظ منافع سه جانبه‌ کارگر، کارفرما و دولت شد و گفت: اگر قانون به سمت حقوق هر یک از این سه گروه تمایل یابد مجدداً شاهد مشکلات بیشتری خواهیم بود.
وی تأکید کرد: اصلاحات قانون کار باید در جهت حفظ اشتغال موجود و کاستن از بیکاری صورت گیرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی به طرح رفع موانع سرمایه‌گذاری و تولید اشاره کرد و گفت: در بررسی این طرح یکی از عوامل موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری، بحث قانون کار است که با اصلاح این قانون بخشی از این مشکلات مرتفع خواهد شد.
وی به طرح مذکور اشاره کرد و افزود: این طرح در شور اول مورد موافقت قرار گرفته و در شور دوم نیز به برخی اصلاحات جزیی آن پرداخته خواهد شد.
فولادگر در خصوص اصلاح قانون کار یادآور شد: برای اصلاح قانون کار دولت به زودی لایحه‌ای را به مجلس ارائه خواهد کرد که با انجام بررسی‌های لازم در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
۲۵ اَمرداد ۱۳۸۵ ۱۰:۲۱
کد خبر : ۲۰,۱۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید