رییس موسسه کار و تامین اجتماعی : انعقاد قراردادهای موقت در شرایط فعلی ضروری است/ آموزش مهارت‌های کسب و کار در کشور آغاز شده است

آموزش مهارت‌های کسب و کار در قالب آموزش‌های 72 ساعته در سراسر کشور آغاز شده است.
به گزارش خبرنگار کار و اشتغال ایسنا، دکتر محمدرضا سپهری رییس موسسه کار و تامین اجتماعی در یک نشست خبری گفت: این دوره‌های آموزشی برای متقاضیان تسهیلات اشتغال‌زا و فارغ‌التحصیلان بیکار برگزار می‌شود. در این کلاس‌ها که به صورت رایگان برگزار می‌شود، مسایلی همچون بازاریابی، مسایل مالی، خلاقیت و... به افراد آموزش داده شده و در پایان این افراد با ارائه طرح شغلی، گواهینامه دریافت می‌کنند.
وی افزود: این طرح در تمام استان‌های کشور از تیرماه آغاز شده و در استان تهران به عنوان آخرین استان از مردادماه شروع می‌شود. همچنین نحوه آموزش به این افراد در مناطق مختلف کشور متفاوت است.
دکتر سپهری با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی برای هیات‌های حل اختلاف بین کارگر و کارفرما، بیان کرد: وزارت کار ضوابط و آیین‌نامه‌های تشکیل جلسات را تهیه و ابلاغ کرده است و آموزش اعضای مراجع حل اختلاف که اجرای رای آنها قطعی و لازم الاجرا است، تاثیر به‌سزایی در افزایش کیفیت آرا خواهد داشت و از صدور آرای متفاوت در مورد یک مساله در استان‌های مختلف جلوگیری می‌کند.
وی تصریح کرد: کمیته سازش بین کارگر و کارفرما برای کاهش میزان پرونده‌های مرجوعی به مراجع حل اختلاف نیز تشکیل شده که تاسیس این کمیته موجب کوتاه شدن مهلت رسیدگی به پرونده‌ها شده است.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: آموزش اعضای مراجع حل اختلاف از تیرماه آغاز شده و هر سه ماه یک بار امتحان برگزار شده و گواهینامه لازم صادر می‌شود، چراکه براساس آیین نامه‌ها اعضای مراجع حل اختلاف باید دارای این گواهینامه باشند.
وی تعداد اعضای مراجع حل اختلاف در کشور را 3500 نفر خواند و افزود: تعداد هیات‌های حل اختلاف در استان‌های صنعتی بیشتر از سایر استان‌ها است که مهمترین مواردی که به عنوان پرونده به این هیات‌ها ارجاع می‌شود، مربوط به فسخ قرارداد، قصور کارگران، دستمزدها و مزایای کارگران است و اکثر این شکایات در ماه‌های فروردین و اردیبهشت هر سال رخ می‌دهد.
دکتر سپهری با بیان این که فارغ التحصیلان دانشگاهی برای کاریابی نیازمند 17 شایستگی و مهارت هستند، تصریح کرد: اکثر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها فاقد چنین مهارت‌هایی شامل مهارت‌های IT، زبان انگلیسی و مهارت‌های مالی و اقتصادی هستند.
وی بیان کرد: با مذاکرات انجام شده با مسؤلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مقرر شده که رشته‌های دانشگاهی غیر مورد نیاز برای بازار کار به تدریج حذف شده و یا گرایش‌های آن‌ها تغییر کند که در این راستا کمیته‌ای نیز تشکیل شده است.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی درباره اصلاح قانون کار گفت: در این زمینه مطالعات تطبیقی بین قوانین کار بسیاری از کشورها از سوی موسسه صورت گرفته است اما به دلیل اینکه دیگر کارفرمایان مانند گذشته از فروش محصولات و خدمات خود برای طولانی مدت در بازار مطمئن نیستند، انعقاد قراردادهای موقت در شرایط فعلی ضروری است. اما اگر در جامعه مساله تامین اجتماعی به صورت کامل حل شود دیگر هیچ مشکلی برای انعقاد قراردادهای موقت بین کارگر و کارفرما وجود ندارد.
۲۴ اَمرداد ۱۳۸۵ ۰۹:۳۲
کد خبر : ۲۰,۱۶۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید